Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » MYŚL ORYGINAŁU TORY » Język oryginału » SZAMATI - USŁYSZAŁEM




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szamati 39 - I uszyli liście figowca
 Post Napisane: 26 czerwca 2013, o 16:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2013, o 15:53
Posty: 548
Szamati 39 - I uszyli liście figowca
Autor: Baal Sulam

Liść oznacza cień, ukrycie przed światłem, przed słońcem.
Są dwa rodzaje cienia:
--Cień, na skutek świętości,
--Cień, na skutek grzechu.

To znaczy, istnieją dwa rodzaje ukrycia światła we wszechświecie - jak w naszym świecie cień tworzy ukrycie dla słońca, tak samo jest ukrycie dla wyższego światła, nazywanego „słońce”, które wychodzi ze świętości, wskutek wyboru człowieka. Jak powiedziano o Mosze: „Ukrył Mosze twarz swoją, dlatego że bał się patrzeć”, czyli cień stał się skutkiem strachu, strachu przed otrzymaniem światła obfitości, przecież bał się, że nie będzie w stanie otrzymać go z zamiarem nie dla siebie, a dla Stwórcy.
W takim przypadku cień wychodzi z odczucia świętości, z tego, że człowiek pragnie zostać zlanym ze Stwórcą, a zlanie się, nazywa się oddawaniem, i dlatego on boi się, że być może, nie będzie w stanie oddawać (wskutek otwarcia mu dużego światła - nasłodzenia). Wychodzi, że on zlany ze świętością. I to nazywa się - „cień, powstający ze świętości”.

Ale jest również cień na skutek grzechu, czyli ukrycie staje się nie skutkiem tego, że nie pragnie otrzymywać, lecz odwrotnie, ukrycie odbywa się właśnie z powodu jego pragnienia otrzymywania dla siebie, i dlatego światło znika.
Przecież cała różnica świętości od nieczystości, klipot, w tym, że świętość pragnie oddawać, a klipa pragnie tylko otrzymywać i nie oddawać niczego. Dlatego nosi to nazwę „cienia powstającego z nieczystości”.
I nie ma innej możliwości wyjścia z tego stanu, jak tylko zgodnie z powiedzianym w Torze: „I uszyli liście figowca i zrobili sobie przepaski” (Bereszit 3:7).

Przepaski – są to siły ciała, które teraz, po grzechu pierworodnym, stały się powiązane z cieniem świętości.
Czyli bez względu na to, że nie ma u nich światła, gdyż światło zniknęło z powodu grzechu, oni czynią wysiłek pracować dla Stwórcy siłą powyżej wiedzy, co nosi nazwę „siły”.

Dlatego powiedziano: „I usłyszeli głos Stwórcy... i schował się Adam i żona jego” (Bereszit 3:8).
To znaczy ukryli się w cieniu. Jak powiedziano o Mosze ukrywającym twarz swoją, i Adam postąpił tak samo jak Mosze.
„I zawołał Stwórca do Adama i zapytał go: „Gdzie ty?”, i odpowiedział Adam: „Głos Twój usłyszałem w ogrodzie i przestraszyłem się, dlatego że jestem nagi, i ukryłem się”.

„Nagi” - oznacza nagi od wyższego światła.

Dlatego zapytał go Stwórca o przyczynę:
po co mu był potrzebny cień, aby schować się, dlatego że jest nagi? Czy ze strony świętości on, czy ze strony nieczystości? I zapytał go Stwórca: „Czy nie z drzewa, z którego Ja nakazałem ci nie jeść, jadłeś?” - czyli cień twój na skutek grzechu.

Ale jeżeli cień jest skutkiem grzechu, on przeciwległy do cienia świętości i nosi nazwę oblicza magii i czarów, jak powiedziano: „Jedno przeciwko drugiemu (świętość przeciwko nieczystości) stworzył Stwórca”.
I ile jest siły w świętości pokazać swoją wielką siłę, niezwykłe możliwości i cuda - takie same możliwości są u sitra achra.

I dlatego sprawiedliwi nie wykorzystują tych sił, żeby nie było sił w sitra achra czynić tak samo, jak oni czynią to po świętej stronie, przecież naprzeciw każdej siły jest przeciwległa jej.

I tylko w szczególnych czasach, w specyficznych okolicznościach Stwórca nie daje nieczystej stronie takich samych możliwości i sił, jak świętej swojej stronie. Jak na przykład dał Elijau na górze Karmel, mówiąc: „Żeby nie powiedzieli, że to czyn wróżby”, zdolnej dokonywać ukrycia wyższego świata.

Dlatego przepaski czynione z liści figowca, od grzechu Drzewa Poznania, a mianowicie te liście, czyli cień, powstają z nieczystej strony, dlatego że przyczyna jego nie w świętości, kiedy sami pragną stworzyć sobie cień - a pojawia się tu cień dlatego, że nie ma u nich innego wyjścia, oprócz ukrycia się w nim. I cień ten pomaga wyjść ze stanu upadku, ale niezbędnym jest zacząć pracę od nowa.

_________________
Skoro nie można skasować konta , biorę "urlop"


Rozmawiam/ałem z Wami jak uczeń w szkole podczas przerwy ,
który tak zrozumiał wykład nauczyciela .


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 26 czerwca 2013, o 16:54 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: SZAMATI znaczy USŁYSZAŁEM
 Post Napisane: 26 lipca 2013, o 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Szamati - usłyszałem
Chyba każdy z nas ma takie swoje - Usłyszałem - ale niewielu o tym mówi
publicznie bo zostaną wysmiani.
Ja czytając Szamati znalazłam bardzo wiele odniesien do Nowego Przymierza ,co mnie
bardzo ucieszyło ,ale i zastanowiło -jak to możliwe ,ze ci kabaliści na to nie zważali ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SZAMATI znaczy USŁYSZAŁEM
 Post Napisane: 26 lipca 2013, o 14:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2013, o 15:53
Posty: 548
"......jak to możliwe ,ze ci kabaliści na to nie zważali ?"

Nie muszą , oni metodyką naukową dążą do ducha Meszijach , dlatego Kabała ma tak wiele wspólnego z Ewangelią i jest tak jak pisał Paweł ; nie ważne jak, byle zwyciężał Chrystus (Meszijach ).

_________________
Skoro nie można skasować konta , biorę "urlop"


Rozmawiam/ałem z Wami jak uczeń w szkole podczas przerwy ,
który tak zrozumiał wykład nauczyciela .


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SZAMATI znaczy USŁYSZAŁEM
 Post Napisane: 26 lipca 2013, o 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
efroni napisał(a):
"......jak to możliwe ,ze ci kabaliści na to nie zważali ?"

Nie muszą , oni metodyką naukową dążą do ducha Meszijach , dlatego Kabała ma tak wiele wspólnego z Ewangelią i jest tak jak pisał Paweł ; nie ważne jak, byle zwyciężał Chrystus (Meszijach ).

Co znaczy - metodyka naukową ?
Przeciez nie ma innej Drogi jak Jahszuah Mesjasz i Krzyż , musimy zewlec siebie na krzyżu
Umrzec wraz z Mesjaszem - Co tu ma metodyka naukowa do rzeczy ?

Nie ma innej Bramy - każdy kto prze zemnie wejdzie ....inaczej wchodzą tylko złodzieje i zbójcy.
Rozumiem ze różnymi sposobami ,ale jednak Ukrzyżowania nie da sie 'przeskoczyć '
Jeszuah Mesjasz jest jak Ten palik wbity na pewnym miejscu.
Kabała ma wiele wspólnego z ewangelia ale niewielu to widzi , kiedy ja ujrzałam wielce sie zdziwiłam ,ze Brit Hadasza to jezyk kabały .
Ale kabalisci odrzucają Cierpiącego Mesjasza , znieważają ,opluwają .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SZAMATI znaczy USŁYSZAŁEM
 Post Napisane: 29 lipca 2013, o 09:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2013, o 15:53
Posty: 548
noemi napisał(a):
efroni napisał(a):
"......jak to możliwe ,ze ci kabaliści na to nie zważali ?"

Nie muszą , oni metodyką naukową dążą do ducha Meszijach , dlatego Kabała ma tak wiele wspólnego z Ewangelią i jest tak jak pisał Paweł ; nie ważne jak, byle zwyciężał Chrystus (Meszijach ).

Co znaczy - metodyka naukową ?
Przeciez nie ma innej Drogi jak Jahszuah Mesjasz i Krzyż , musimy zewlec siebie na krzyżu
Umrzec wraz z Mesjaszem - Co tu ma metodyka naukowa do rzeczy ?

Nie ma innej Bramy - każdy kto prze zemnie wejdzie ....inaczej wchodzą tylko złodzieje i zbójcy.
Rozumiem ze różnymi sposobami ,ale jednak Ukrzyżowania nie da sie 'przeskoczyć '
Jeszuah Mesjasz jest jak Ten palik wbity na pewnym miejscu.
Kabała ma wiele wspólnego z ewangelia ale niewielu to widzi , kiedy ja ujrzałam wielce sie zdziwiłam ,ze Brit Hadasza to jezyk kabały .
Ale kabalisci odrzucają Cierpiącego Mesjasza , znieważają ,opluwają .


Metodyka naukowa to np ; obserwacja , eksperymenty , doświadczenia , analiza krytyczna tekstu .
Jaka jest rola przypowieści , podobieństw w Ewangelii ?

„Słuchaj, ludu mój, nauki mojej, Nakłońcie uszu na słowa ust moich! Do przypowieści otworzę usta moje, Opowiem zagadkowe dzieje starodawne.” – Księga Psalmów

To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy. - List do Rzymian

Sens ofiary , poswięcenia , cierpienia (krzyż) ,ewangelia , mesjanizm wszystko to jest przed naszymi oczyma , wokół nas , to Tora mozliwa do poznania przez te nasze 5 zmysłów dlatego Paweł pisze że nie ma usprawiedliwienia dla nikogo że wszystko co o Bogu wiedzieć można jest dostępne przez poznanie 5-cioma zmysłami .

Kabaliści nie opluwają , nie znieważają nikogo i nie odrzucają Cierpiącego Meszijach'a
Jedyne czego nie rozumiem jeżeli chodzi o kabalistów to niezauważanie nauk wędrownego rabina Joszuy z Nazaretu , tak jakby tych nauk nie było a przecież wywarły one ogromny wpływ na cały świat i trudno ich nie zauważyć .

_________________
Skoro nie można skasować konta , biorę "urlop"


Rozmawiam/ałem z Wami jak uczeń w szkole podczas przerwy ,
który tak zrozumiał wykład nauczyciela .


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SZAMATI znaczy USŁYSZAŁEM
 Post Napisane: 29 lipca 2013, o 11:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
efroni napisał(a):


Metodyka naukowa to np ; obserwacja , eksperymenty , doświadczenia , analiza krytyczna tekstu .
Jaka jest rola przypowieści , podobieństw w Ewangelii ?

„Słuchaj, ludu mój, nauki mojej, Nakłońcie uszu na słowa ust moich! Do przypowieści otworzę usta moje, Opowiem zagadkowe dzieje starodawne.” – Księga Psalmów

To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy. - List do Rzymian

Skoro tak , to znowu pada pytanie -Dlaczego nie widzą tego co badają ,doświadczają analizuja , dlaczego tak się dzieje i to przez wieki i pokolenia ?

Cytuj:
Sens ofiary , poswięcenia , cierpienia (krzyż) ,ewangelia , mesjanizm wszystko to jest przed naszymi oczyma , wokół nas , to Tora mozliwa do poznania przez te nasze 5 zmysłów dlatego Paweł pisze że nie ma usprawiedliwienia dla nikogo że wszystko co o Bogu wiedzieć można jest dostępne przez poznanie 5-cioma zmysłami .

Właśnie - Jaki jest sens Ofiary , poświęcenia ,cierpienia .
Wszystko to jest przed naszymi oczami a jednak napisano Poznali Boga i nie oddali należnej Jemu Czci .


Cytuj:
Kabaliści nie opluwają , nie znieważają nikogo i nie odrzucają Cierpiącego Meszijach'a
Jedyne czego nie rozumiem jeżeli chodzi o kabalistów to niezauważanie nauk wędrownego rabina Joszuy z Nazaretu , tak jakby tych nauk nie było a przecież wywarły one ogromny wpływ na cały świat i trudno ich nie zauważyć .


Jednak kiedy sie obserwuje cały ruch kabalistyczny ma sie inne wrażenie ,bo przeciez ci co
uczą sie kabały od Kabalistów sa zbieraniną z wszystkich kultur i religii .
Trudno jest oczekiwać ,że islamista krisznowiec itp bedzie Szanował to czego nie musi.
Nie wierzę w takie zbiorowisko dobrych intencji bo każdy bedzie 'ciągnął' do swego .
Jakie jest wytłumaczenie dla nauczających kabały że milczą o Cierpiącym Mesjaszu ,ze Jahszuah to własnie Mesjasz .
Nie rozumiesz ,ze nie zauważają nauk WĘDROWNEGO rabina Joszuy z Nazaretu ?
Efroni bo oni wiedzą ,że nie chodzi o rabina i jego nauki a chodzi o Uwierzenie Kim On JEST.
I tu jest ich problem , nie da sie wziaść jednego a reszte pominac , oni wiedzą że Mesjasz
to więcej niż człowiek a raczej ,ze to NIE CZŁOWIEK ..
Mówi o tym ap Paweł .

Ga 1:11 bp "Oświadczam wam, bracia, że ewangelia, którą głosiłem, nie pochodzi od człowieka."
Ga 1:12 bp "Bo ja sam nie otrzymałem jej od człowieka ani jej się nauczyłem, lecz mam ją dzięki objawieniu Jezusa Chrystusa."

A Piotr mówi ze Duch Mesjasza zapowiadał przez Proroków ...
viewtopic.php?f=13&t=994
.
Mówią o Mesjaszu ale na własnych warunkach a nie tak jak mówi On Sam o Sobie .
Wielu jest szczerych i Wierzących ,ale ukrywaja by nie narazić sie na ataki swoich braci

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 29 lipca 2013, o 11:26 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » MYŚL ORYGINAŁU TORY » Język oryginału » SZAMATI - USŁYSZAŁEM


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL