Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » Jeśli nie UWIERZYCIE że JA -ON-JESTEM




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 16:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Kesja-Wysłany: 2008-12-14, 19:10 Ciało mięsiste - basar i Ciało jako Guf - czy sa tożsame
.
Ciało Basar i Guf koryn


Jakuba 2:26: "Doprawdy, jak ciało bez ducha jest martwe, tak i wiara bez uczynków jest martwa."
26 כִּי כְּשֵׁם שֶׁהַגּוּף בְּלֹא הָרוּחַ מֵת הוּא, כֵּן גַּם הָאֱמוּנָה בְּלֹא מַעֲשִׂים מֵתָה הִיא.
>>>>


CIAŁO


. 13 הַמַּאֲכָל הוּא בִּשְׁבִיל הַכֶּרֶס וְהַכֶּרֶס בִּשְׁבִיל הַמַּאֲכָל, וֵאלֹהִים יְכַלֶּה גַּם אֶת זֶה וְגַם אֶת זֶה. אֲבָל הַגּוּף אֵינוֹ בִּשְׁבִיל הַזְּנוּת, אֶלָּא בִּשְׁבִיל הָאָדוֹן, וְהָאָדוֹן בִּשְׁבִיל הַגּוּף.

1Kor 6:13 Br "Pokarm dla żołądka, a żołądek dla pokarmu. Bóg zaś unicestwi jedno i drugie. Ciało-גּוּף-GUF nie jest dla rozpusty-zona, ale dla Pana/Adon, a Pan/Adon
dla ciała-Guf."

>>>

הַאֵינְכֶם יוֹדְעִים כִּי הַדָּבֵק בְּזוֹנָה נִהְיֶה עִמָּהּ לְגוּף אֶחָד? שֶׁהֲרֵי נֶאֱמַר: "וְהָיוּ שְׁנֵיהֶם לְבָשָׂר ,אֶחָד16
1Kor 6:16 Br
"Albo czyż nie wiecie, że ten, kto łączy się z nierządnicą, stanowi z nią jedno ciało-Guf? Będą bowiem - jak jest powiedziane - dwoje jednym ciałem-basar - לְבָשָׂר."

>>>

הַאִם אֵינְכֶם יוֹדְעִים כִּי גּוּפְכֶם הוּא הֵיכָל שֶׁל רוּחַ הַקֹּדֶשׁ הַשּׁוֹכֶנֶת בְּתוֹכְכֶם, אֲשֶׁר קִבַּלְתֶּם אוֹתָהּ מֵאֵת אֱלֹהִים, וְכִי אֵינְכֶם שַׁיָּכִים לְעַצְמְכֶם?

1Kor 6:19 Br "Czyż nie wiecie, że ciało-Guf - גּוּפְ -wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który mieszka -szeken we wnątrz was ,
a którego kaballa/ otrzymać Ją od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?"

>>>>,

27 אֶלָּא נוֹהֵג אֲנִי בִּקְשִׁיחוּת עִם גּוּפִי וּמְשַׁעְבְּדוֹ, שֶׁמָּא לְאַחַר שֶׁאַטִּיף לַאֲחֵרִים, אֲנִי עַצְמִי אֶמָּצֵא פָּסוּל.

1Kor 9:27 Br "lecz poskramiam moje ciało-Guf - גּוּפִ -i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego."

>>>

1Kor 10:17 Br "Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni,
tworzymy jedno ciało-Guf-גּוּפִ .
Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba."
>>>>
בֵּרֵךְ, בָּצַע אוֹתוֹ וְאָמַר: "זֶה גּוּפִי הַנִּבְצָע בַּעַדְכֶם, זֹאת עֲשׂוּ לְזִכְרִי

1Kor 11:24 Br "i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest ciało-גּוּפִי-Guf moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę."
>>>>


1Kor 12:12 Br "Podobnie jak jedno jest ciało-הַגּוּף, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało- גּוּפִ, tak też jest i z Chrystusem."


1Kor 12:13 Br "Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni/zanurzeni, [aby stanowić] jedno ciało-Guf-גּוּפִ: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem."


1Kor 12:14 Br "Ciało-Guf -גּוּפִ- bowiem to nie jeden członek, lecz liczne [członki]"

>>>
>>>

אִם אֲחַלֵּק אֶת כָּל רְכוּשִׁי לִצְדָקָה וְגַם אֶתֵּן אֶת גּוּפִי לִשְׂרֵפָה וְאֵין בִּי אַהֲבָה - לֹא יוֹעִיל לִי דָּבָר

1Kor 13:3 Br "I choćbym rozdał na jałmużnę całą moją majętność, a ciało-Guf- גּוּפִ wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic mi nie pomoże."

>>>

1kor 15/
35 "אֲבָל אֵיךְ יָקוּמוּ הַמֵּתִים?" יִשְׁאַל אֶחָד, "בְּאֵיזֶה גּוּף הֵם יָבוֹאוּ?
35 Lecz powie ktoś: A jak zmartwychwstają umarli?
W jakim ukazują się ciele- -גּוּפִ-Guf- ?

>>>>

37 כַּאֲשֶׁר אַתָּה זוֹרֵעַ אֵינְךָ זוֹרֵעַ אֶת הַגּוּף שֶׁיִּתְהַוֶּה, אֶלָּא גַּרְגִּיר עָרוֹם שֶׁל חִטָּה, אוֹ זֶרַע אַחֵר.
37 To, co zasiewasz, nie jest od razu ciałem-Guf, którym ma się stać potem, lecz zwykłym ziarnem, na przykład pszenicznym lub jakimś innym.

>>>>

38 וֵאלֹהִים נוֹתֵן לוֹ גּוּף כִּרְצוֹן אֱלֹהִים, וּלְכָל זֶרַע אֶת גּוּפוֹ הוּא.
1Kor 15:38 Br "Bóg zaś takie daje mu ciało-Guf , jakie zechciał,
każdemu nasion ciało-Guf jest-on ?właściwe."

>>>>

39 לֹא כָּל בָּשָׂר הוּא אוֹתוֹ הַבָּשָׂר; לָאָדָם בָּשָׂר מִשֶּׁלוֹ, לַחַיּוֹת בָּשָׂר אַחֵר, לָעוֹפוֹת בָּשָׂר אַחֵר וְלַדָּגִים אַחֵר.

39 Nie wszystkie ciała- basar -בָּשָׂר-są takie same: inne są ciała- basar- -בָּשָׂר-mięso ludzi, inne- בָּשָׂר- zwierząt,
basar inne, ptaków ciało mięso - בָּשָׂר -basar inne i ryb inne.

>>>>

40 יֵשׁ גּוּפִים שְׁמֵימִיִּים וְגוּפִים אַרְצִיִּים, אַךְ שׁוֹנֶה הוּא הֲדַר הַגּוּפִים הַשְּׁמֵימִיִּים מֵהֲדַר הַגּוּפִים הָאַרְצִיִּים.

40 Są ciała-Guf -גּוּף-szamaim-niebieskie i Guf-גּוּף ciało arecim -ziemskie, lecz inne j
jest piękno-Heder -majestat ciał-Gufim niebieskich, Majestat Gufim inne – ziemskich.


>>>>

42 כֵּן גַּם תְּחִיַּת הַמֵּתִים: מַה שֶּׁנִּזְרַע בְּמַצָּב שֶׁל כִּלָּיוֹן יָקוּם בְּאִי כִּלָּיוֹן;
42 Podobnie rzecz się ma ze zmartwychwstaniem. Zasiewa się zniszczalne – powstaje zaś niezniszczalne;

>>>

43 נִזְרַע בְּקָלוֹן וְיָקוּם בְּכָבוֹד; נִזְרַע בְּחֻלְשָׁה וְיָקוּם בִּגְבוּרָה;
43 sieje się niechwalebne – powstaje chwalebne; sieje się słabe – powstaje mocne

>>>>>

44 נִזְרַע גּוּף נַפְשִׁי וְיָקוּם גּוּף רוּחָנִי. אִם יֵשׁ גּוּף נַפְשִׁי יֵשׁ גַּם גּוּף רוּחָנִי.

1Kor 15:44 Br "zasiewa się ciało-Guf Nefesz-Dusza arcim zmysłowe -
powstaje ciało-Guf duchowe. .
Jeżeli jest ciało-Guf Dusza-Nefesz zmysłowe, jest też ciało-Guf ruchanim duchowe."
>>>>

45 וְכֵן כָּתוּב עַל אָדָם הָרִאשׁוֹן: "וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה", אֲבָל אָדָם הָאַחֲרוֹן - לְרוּחַ מְחַיָּה.
45 Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą-nefesz żyjącą,
a ostatni Adam duchem ożywiającym


>>>

46 לֹא הָרוּחָנִי הוּא הָרִאשׁוֹן, אֶלָּא הַנַּפְשִׁי, וְאַחֲרֵי כֵן הָרוּחָנִי
46 Nie było jednak wpierw tego, co duchowe, ale to, co ziemskie; duchowe było potem

>>>>

הָאָדָם הָרִאשׁוֹן הוּא עָפָר מִן הָאֲדָמָה; הָאָדָם הַשֵּׁנִי מִן הַשָּׁמַיִם הוּא47
47 Pierwszy człowiek z ziemi – ziemski, drugi Człowiek – z nieba.

>>>>
49 וּכְמוֹ שֶׁלָּבַשְׁנוּ אֶת צַלְמוֹ שֶׁל הָאַרְצִי נִלְבַּשׁ גַּם אֶת צֶלֶם הַשְּׁמֵימִי.
49 A jak nosiliśmy obraz ziemskiego [człowieka], tak też nosić będziemy obraz [człowieka] niebieskiego

>>>>
אֹמַר זֹאת, אַחַי: בָּשָׂר וָדָם אֵינוֹ יָכוֹל לָרֶשֶׁת אֶת מַלְכוּת הָאֱלֹהִים; גַּם אֵין הַכִּלָּיוֹן יוֹרֵשׁ אַל־כִּלָּיוֹן. 51 הִנֵּה סוֹד אַגִּיד לָכֶם: לֹא כֻּלָּנוּ נָמוּת, אֲבָל כֻּלָּנוּ נִשְׁתַּנֶּה50

1Kor 15:50 Br "Zapewniam was, bracia, że ciało-basar i krew nie mogą posiąść królestwa Bożego i że to, co zniszczalne, nie może mieć dziedzictwa w tym, co niezniszczalne."

>>>>

וֵאלֹהִים הוּא אֲשֶׁר הֵכִין אוֹתָנוּ לְכָךְ וְנָתַן לָנוּ אֶת עֵרְבוֹן הָרוּחַ.
2Kor 5:5 NS "A właśnie na to zrodził nas Bóg, który nam dał zadatek tego, co ma przyjść, mianowicie Ducha."

>>>

18 הוּא כִּרְצוֹנוֹ הוֹלִיד אוֹתָנוּ בִּדְבַר הָאֱמֶת, לְמַעַן נִהְיֶה בִּכּוּרֵי יְצִירָיו.
On Wolą swoja zrodził nas przez SŁOWO Prawdy-Emet-הָאֱמֶת
dlatego bedziemy pierwocina stworzenia Jego .

>>>>
לָכֵן בְּהִכָּנְסוֹ אֶל הָעוֹלָם הוּא אוֹמֵר:
"זֶבַח וּמִנְחָה לֹא־חָפַצְתָּ,
גּוּף כּוֹנַנְתָּ לִי
Hbr 10:5 BT "Przeto przychodząc na świat, mówi: Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył/nabył ciało-Guf - גּוּף;"
>.
בְּדֶרֶךְ חֲדָשָׁה וְחַיָּה אֲשֶׁר הוּא חָנַךְ לָנוּ דֶּרֶךְ הַפָּרֹכֶת, שֶׁהִיא בְּשָׂרוֹ

Hbr 10:20 BT "On nam zapoczątkował drogę nową i żywą, przez ZASŁONĘ, to jest przez ciało- Basar- בְּשָׂר swoje."

>>>

- zamieściłam wersety w których występuje Ciało - Basar i Ciało -Guf
-może sie przydać w rozważaniu i oszczędzi szukania .
-mozna dodawac wersety

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... sc&start=0

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 16:52 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 17:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
2009-03-08, 13:47
Cytuj:
doulos achreios napisał/a:
kesja,
zaintrygował mnie temat, w którym przez niemal 3 miesiące (na razie) 25 wyświetleń i 0 postów. To prawie jak tam:
Mt 22:46
Cytat:
I nikt nie zdołał mu odpowiedzieć choćby słowem ani nikt od owego dnia nie śmiał już dalej go pytać.

Ja jednak zapytam, jako chcący się czegoś dowiedzieć: - a jeśli גּוּפִ oraz בְּשָׂר są tożsame, co z tego Twoim zdaniem wynika? Jeśli zaś nie są - jakie niesie to praktyczne konsekwencje dla zrozumienia Biblii?



Mnie też zaintrygował temat ,ale nie znalazł sie nikt z kim mozna by zbierać .

Wczytując sie w nasz polski tekst widzę różnicę pomiędzy Guf i Basar
popatrz na te słowa

1Kor 6:13 Br "Pokarm dla żołądka, a żołądek dla pokarmu. Bóg zaś unicestwi jedno i drugie. Ciało-גּוּף-GUF nie jest dla rozpusty-zona, ale dla Pana/Adon, a Pan/Adon dla ciała-Guf."
.,
pokarm i żołądek sa dla siebie nawzajem ,ale Adon potrzebuje naszego Guf -

następne ;Napisano

1Kor 6:19 Br "Czyż nie wiecie, że ciało-Guf - גּוּפְ -wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który mieszka -szeken we wnątrz was ,
a którego kaballa/ otrzymać Ją od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?"

..
to Guf jest Mieszkaniem Ducha - wielu mysli że jego Basar jest tak ważne , a ono jest tylko ziemskim prochem .
..
nastepne -

1Kor 9:27 Br "lecz poskramiam moje ciało-Guf - גּוּפִ -i biorę je w niewolę/ SŁUZBE , abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego."
..
czym jest to GUF , bo nie chodzi o Basar które widzimy a które zapewne jest zasłoną Guf
Uwazam ze Basar jest jedynie skorupa-łuską która odpada i uwalnia Guf .


...
37 To, co zasiewasz, nie jest od razu ciałem-Guf, którym ma się stać potem, lecz zwykłym ziarnem, na przykład pszenicznym lub jakimś innym.

Jeśli sobie wyobrazimy ziarno zasiewane ,to znaczyło by ,ze ta zewnętrzna powłoka nie jest
Guf , poniewaz Guf staje sie potem - KIEDY ?
>>>>
.
1Kor 15:38 Br "Bóg zaś takie daje mu ciało-Guf , jakie zechciał,
każdemu z nasion ciało-Guf jest-on ?właściwe."

Stwórca daje Guf jakie zechce , kazdemu z nasion WŁASCIWE ...
czym jest Guf ?

>>>>

39 Nie wszystkie ciała- basar -בָּשָׂר-są takie same: inne są ciała- basar- -בָּשָׂר-mięso ludzi,
inne- בָּשָׂר- zwierząt,basar inne, ptaków ciało mięso - בָּשָׂר -basar inne i ryb inne.
....
A tu , jest mowa o czyms czego nie ma ziarno Basar-Mięso i kazde mieso jest inne
Nieznajduje tu by narodzony z kobiety zapłodnionej przez mężczyzne był mowa o Basar niebiańskim .


Jakuba 2:26: "Doprawdy, jak ciałGuf bez ducha-Ducha jest martwe, tak i wiara bez uczynków jest martwa.

Nie Basar bez Ducha jest martwe ,ale Guf bez Ducha jest martwe , a Basar tak czy tak
jest martwe z powodu genu smierci w Basar.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 17:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
2009-03-09, 11:37
Cytuj:
doulos achreios napisał/a:
Cytuj:
EMET napisał/a:
Ależ, doulos achreios.
Jak będziesz dobrze szukał, np. w Literaturze ŚJ, to znajdziesz.
Jeszcze nie wiesz po co Kesji owe rozróżnienia...?
Potrzebne do Jej teologicznych wykładni.


No właśnie nie wiem, czy jest po co "dobrze szukać". A nie znając Kesji ani jej poglądów nie ośmielę się podawać supozycji, że swe teologiczne wykładnie miałaby opierać na na - nieraz b. autorytatywnych, ale przecież dlatego wcale nie rozstrzygających słuszności - wypowiedziach innych forumowiczów.
Chyba że takowa wypowiedź byłaby θεοπνευστος ... (mam nadzieję, że nikt się nie poczuje obiektem osobistej wycieczki, ale słyszałem, że są tacy, co uważają się za szczególnie uprawnionych w tym względzie).




EMET:
Może pamiętasz, Doulos/i/e/, jak oddawano w Literaturze ŚJ tekst Objawienia danego Janowi 17:16: "i zjedzą jej części mięsiste".
Teraz w eddycji NŚ jest tylko krótko: "i zjedzą jej ciało [ po grecku: < sarkas >, feminine plural od < sarks >]".
Hebr. "NT" ma tutaj frazę: < 'eth - besarah >].

Od rdzennego < basar > mamy w hebr. "NT" np. w: wg Mateusza 16:17;
1 do Koryntian 15:39.
Ciekawy jest np. tekst do Galacjan [ew. Galatów] 1:16: "Żeby objawić mi Syna swego, abym go zwiastował między poganami, ani przez chwilę nie radziłem się ciała [hebr. "NT": < im - basar >] i krwi [hebr. "NT": < vadham >],".

Można by jeszcze pisywać o owym hebr. < guf >, o subtelnościach pomiędzy grec. < soma > i < sarks >.

Można by...

Stephanos, ps. EMET

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 17:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
2009-03-09, 13:33
stefan

Objawienia danego Janowi 17:16: "i zjedzą jej części mięsiste".
Teraz w eddycji NŚ jest tylko krótko: "i zjedzą jej ciało [ po grecku: < sarkas >, feminine plural od < sarks >]".
Hebr. "NT" ma tutaj frazę: < 'eth - besarah >].

...

Jeśli patrzyc mamy na ten werset ,to musimy przyznać ,ze owo Basar tej ladacznicy-Zona
/a swoja drogą ciekawe kto nadał taką nazwę polskiej zonie ? z góry przesądził ze to ladacznica ?/

Wiem ze Kobieta w Biblii jest jako miast
i jako kościół .
Zatem o jakie Mięso chodzi co zostało nazwane mięsem ?
spala Ją w ogniu ? jak to ? i zjedza i spala co kości ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 17:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
2009-03-09, 18:25
Cytuj:
EMET napisał/a:
Można by jeszcze pisywać o owym hebr. < guf >, o subtelnościach pomiędzy grec. < soma > i < sarks >.

No pewnie, że masz rację! Ale co do problemu, jaki wydaje się mieć Kesja, chodziło mi jedynie o to, że z zestawiania "na oślep" wersetów zawierających to samo słowo nic nie wynika (albo i coś... takiego np. jak niżej)
Ef 5:28
Cytuj:
Cytat:
Tekst oryginalny:
ουτως οφειλουσιν οι ανδρες αγαπαν τας εαυτων γυναικας ως τα εαυτων σωματα ο αγαπων την εαυτου γυναικα εαυτον αγαπα
Biblia Warszawska:
Tak też mężowie powinni miłować żony swoje, jak własne ciała. Kto miłuje żonę swoją, samego siebie miłuje.
Biblia Tysiąclecia:
Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje.
Biblia Gdańska:
Tak powinni mężowie miłować żony swoje, jako swoje własne ciała; kto miłuje żonę swoję, samego siebie miłuje.
i po zestawieniu z

1 Ko 9:27
Cytuj:
Cytat:
Tekst oryginalny:
αλλ υπωπιαζω μου το σωμα και δουλαγωγω μηπως αλλοις κηρυξας αυτος αδοκιμος γενωμαι
Biblia Warszawska:
Ale umartwiam ciało moje i ujarzmiam, bym przypadkiem, będąc zwiastunem dla innych, sam nie był odrzucony
Biblia Tysiąclecia:
lecz poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego.
Biblia Gdańska:
Ale karzę ciało moje i w niewolę podbijam, abym snać inszym każąc, sam nie był odrzucony.


...i wyniknie z tego, że Biblia ustami Pawła zachęca, by żony 'umartwiać, ujarzmiać, poskramiać, brać w niewolę, karać'
- do wyboru. Kto lubi taką egzegezę?
_________________

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 17:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Kesja
2009-03-10, 15:49
Obj. 17:15-18
15. I mówi do mnie: Wody, które widziałeś, nad którymi rozsiadła się wszetecznica, to ludy i tłumy, i narody, i języki.
16. A dziesięć rogów, które widziałeś, i zwierzę, ci znienawidzą wszetecznicę i spustoszą ją, i ogołocą, i ciało jej-בְּשָׂרָהּ jeść będą, i spalą ją w ogniu.
17. Bóg bowiem natchnął serca ich, by wykonali jego postanowienie i by działali jednomyślnie, i oddali swoją władzę królewską zwierzęciu, aż wypełnią się wyroki Boże.
18. A kobieta, którą widziałeś, to wielkie miasto, które panuje nad królami ziemi.
(BW)
><><
Zatem czym dla Wielkiego Miasta jest owo ciało- basar -בְּשָׂרָהּ?
Co symbolizuje w swojej przenośni ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 18:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
2009-03-10, 20:02
Zatem jeść ciało -basar,może oznaczać - przyjmowanie ,karmienie sie czymś a w tym
znaczeniu tutaj ,moze chodzic o karmienie sie pokarmem ziemskim przeciwnym
do Duchowego.
Miasto -kobieta - naucza -karmi pokarmem skazonym bo wszystko co jest z tej ziemi
podlega skazeniu .

Owa zarządzająca głowa ,utraciła swoj autorytet ,siłe .
Ale kt bedzie jadł ciało owej kobiety ?
która tak ,czy tak zostanie spalona ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Jachu
2009-03-10, 20:18
Ona jeszcze nie utraciła autorytetu,ale już traci,jej ciało jest jedzone w znaczeniu symbolicznym,są wyciągane,ujawniane,odkrywane wszystkie nieczystości jej ciała,
organizmu składającego się na całośc aspiracji i pretensji do stawania zamiast(anti)
Chrystusa.Jest to fałszywe naśladownictwo i jego skutki są teraz objawiane.To ciało
podobnie jak było z Jezabelą Achabową będzie unicestwione-zjedzone,jedynie kości,
które symbolizują nieuprawnione nadzieje pozostaną na wieczną naukę,tak jak niewiasta
w efie u Zachariasza,dla której ma być w przyszłości postawione muzeum ku przestrodze
właśnie w ziemi babilońskiej-Sinearze.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 18:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
2009-03-11, 10:53
Cytuj:
kesja napisał/a:
Obj. 17:15-18
15. I mówi do mnie: Wody, które widziałeś, nad którymi rozsiadła się wszetecznica, to ludy i tłumy, i narody, i języki.
16. A dziesięć rogów, które widziałeś, i zwierzę, ci znienawidzą wszetecznicę i spustoszą ją, i ogołocą, i ciało jej jeść będą, i spalą ją w ogniu.
17. Bóg bowiem natchnął serca ich, by wykonali jego postanowienie i by działali jednomyślnie, i oddali swoją władzę królewską zwierzęciu, aż wypełnią się wyroki Boże.
18. A kobieta, którą widziałeś, to wielkie miasto, które panuje nad królami ziemi.
(BW)
><><
Zatem czym dla Wielkiego Miasta jest owo ciało- basar ?
Co symbolizuje w swojej przenośni ?




EMET:
Chciałbym Tobie, Kesjo, zwrócić uwagę, że nawet hebraiści nie są jednobrzmiący, jeśli chodzi o terminy typu < guf > czy < basar >.

Lubisz cytować z hebr. wersji "NT" [bodajże z Salkinsona - Ginsburga].

I, dla przykładu, patrz jak np. oddano tekst wg Mateusza 5:29 --
wersja Delitzsch'sa: < kol-gufecha 'el-gehinnom >;
wersja Salkinsona-Ginsburga: < kol-besarecha legehinnom >.

Sama więc widzisz.

W greckim tekście wg Mateusza 5:29 mamy termin < soma >.
Jak Ci pisałem, jest jeszcze termin grecki < sarks >.

Powiem Tobie, że sprawa nie jest jednoznaczna, jeśli chodzi o podanie ściśle jednoznacznego odpowiednika hebrajskiego: czy to greckiego < soma >, czy to greckiego < sarks >.

Np. w 'Konkordancji do Septuaginty' - E. Hatch, H. Redpath - przy haśle /greckim/ < soma > jest aż 12 odpowiedników hebrajskich; w tym też np. < basar >, jak i < guf > -- strona 1330, Tom II, I kolumna od lewej.
Przy haśle /greckim/ <sarks > mamy 3 odpowiedniki: (1) < basar >, ew. < besar >; (2) < lechum >; (3) < sze'er > -- strona 1259, Tom II, kolumna środkowa od dołu.
Edycja 1975, Graz-Austria.

'Słownik grecko - niemiecki' Preuschena -- podający przy końcu hasła odpowiedniki hebrajskie z "LXX" [tak pisze...] -- podaje:
przy haśle gr. < soma > -- hebr. < basar >, < gevijja(h) >, < newela(h) > oraz aramejski < geszem >. Strona 1069.
przy haśle gr. < sarks > -- hebr. < basar >. Strona 1010/1011.
Czyli w przypadku < sarks > tutaj Preuschen bardziej optuje za jednym tylko odpowiednikiem - < basar >.
Edycja 1910, Giessen.

Ja to zaś wygląda w hebr. wersjach "NT" --

Otóż na przykładzie wstępnym - z wg Mateusza 5:29 - podałem Tobie podejście dualistyczne i to u wybitnych hebraistów.

Co się zaś tyczy greckiego < sarks >, to dostrzegłem bardziej jednoznaczność oddania w hebr. wersjach "NT" jako - właśnie - < basar >.
Np. charakterystyczny jest tekst Objawienia danego Janowi 19:21, gdzie mamy oddania po polsku: "a wszyscy ptacy nasyceni są mięsem [gr. < sarkon >, l.mnoga od < sarkos > >] ich." [B.Brzeska]; "I wszystkie ptaki nasyciły się ich ciałami." [NŚ]; "a wszystkie ptaki nasyciły się ich trupami." [B.Poznańska].

Tekst Objawienia danego Janowi 17:16 [też z gr. < sarks >]: "znienawidzą ową nierządnicę, samotną uczynią, gołą, członki jej pożerać będą, palić ją będą w ogniu." [P.Popowskiego].

Trzeba by napisać jakąś wręcz rozprawę na ten temat, chcący to wszystko dokładnie i subtelnie rozstrzygnąć.

A przecież trzeba by obadać materiał nie tylko z greckiego "NT" [i ew. odpowiedniki hebr. z hebr. wersji "NT", np.], ale też tekst 'Biblii Hebraica'.

Raczej pracy doktorskiej pisać nie zamierzam, Kesjo.

Niemniej, jak coś znajdę bardziej skondensowanego, to napiszę.

Częściowo już bodaj podawałem z Leksykonu ŚJ.
Oto pewien fragment --
"1. Organizm ludzki lub zwierzęcy jako całość.
Do ciała — żywego (Rdz 47:18)
albo martwego (1Sm 31:10; Ps 110:6) — odnosi się hebrajskie słowo gewijáh.

Inny wyraz, neweláh, pochodzący od rdzenia czasownikowego nawél („usychać”; Ps 1:3), zawsze oznacza martwe ciało i jest oddawany jako „padlina”, „trup” lub „zwłoki”
(Kpł 5:2; Pwt 28:26; Iz 26:19).

Poza tym martwe ciało określa się wyrazem péger (2Kl 19:35; Iz 37:36).
Do całego organizmu niekiedy odnosi się też hebrajskie słowo basár (por. Ps 16:9) oraz greckie sarks, choć zazwyczaj oznaczają one jego miękkie części (zob. poz. 2).

Innym greckim odpowiednikiem słowa „ciało” jest sòma (Mt 5:29),
ale w Dziejach 19:12 przetłumaczono tak również wyraz chros, dosłownie „skóra”.

Greckie ptòma, pochodzące od czasownika pípto („upaść”), oznacza m.in. ciało padłych zwierząt oraz ludzkie zwłoki (Mt 14:12).".

Jak coś jeszcze znajdę, to napiszę.


Stephanos, ps. EMET

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: CIAŁO BASAR -mieso i Ciało Guf korynt -czy sa tożsame
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 18:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Cytuj:
I, dla przykładu, patrz jak np. oddano tekst wg Mateusza 5:29 --
wersja Delitzsch'sa: < kol-gufecha 'el-gehinnom >;
wersja Salkinsona-Ginsburga: < kol-besarecha legehinnom >.

Mozliwe ze,to łaczy sie z tym ,co w kor
guf bez ducha jest martwe
basar poprost jest martwe
patrz

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 30 stycznia 2021, o 18:19 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » Jeśli nie UWIERZYCIE że JA -ON-JESTEM


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL