Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » Jeszuah Mesjasz a my W NIM
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rodzina Jezusa ...
 Post Napisane: 7 grudnia 2019, o 16:35 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 2400
Rodzina Jezusa ...

Biblia czesto wspomina o rodzinie Jezusa oraz o kobietach, ktore towarzyszyly mu podczas sluzby, a potem staly w poblizu, gdy zawieszono go na palu. Jednak nigdzie nie mowi o tym, ze mial zone (Mateusza 12:46, 47; Marka 3:31, 32; 15:40; Lukasza 8:2, 3, 19, 20; Jana 19:25). Najbardziej prawdopodobnym powodem, dla ktorego Biblia o tym nie informuje, jest to, ze Jezus prawdopodobnie nigdy nie byl zonaty podobnie jak jego kuzyn Jan Chrzciciel . Nawet gdyby Jezus mial zone i dzieci to nic sie nie zmienia w wierze chrzecijanskiej ( bo np. apostol Szymon-Piotr tez mial zone o tym pisze w ewangeliach wiec nie bylo potrzeby tego ukrywac a celibat w KRK wprowadzil w pelni dopiero Papiez Grzegorz VII okolo 1000 r n e )... wazne jest to ze pierwsi chrzescijanie zyli wedlug Biblii a nie tradycji niestety ludzie nie mysla o tym by tak zyc.... tylko o tym czy Jezus mial zone i dzieci..... jakby to cos zmienialo w ich wierze... (Mr 1:,29-31 )

Wspominajac o osobach, ktore pozostaja same, by moc w sluzbie dla Boga robic wiecej, Jezus powiedzial swoim uczniom: ,,Kto moze uczynic temu [stanowi wolnemu] miejsce, niech temu miejsce uczyni" (Mateusza 19:10-12). On sam dal wzor tym, ktorzy postanawiaja nie zawierac zwiazku malzenskiego, zeby w pelniejszej mierze poswiecic sie sluzbie dla Boga (Jana 13:15; 1 Koryntian 7:32-38). Tuz przed smiercia Jezus zadbal, by jego matka miala zapewniona opieke (Jana 19:25-27). Gdyby posiadal zone lub dzieci, z pewnoscia zatroszczylby sie, zeby potrzeby tak bliskich czlonkow rodziny rowniez byly zaspokojone. Biblia stawia Jezusa za wzor dla mezow, ale nie odwoluje sie do jego postepowania jako meza ziemskiej zony, lecz zacheca: ,,Mezowie, wciaz milujcie swe zony, jak tez Chrystus umilowal zbor i wydal zan samego siebie" (Efezjan 5:25). Gdyby Jezus, bedac na ziemi, naprawde byl zonaty, to czy nie przywolano by tu jego doskonalego przykladu jako meza? Jezus mial co najmniej szescioro rodzenstwa, w tym braci: Jakuba, Jozefa, Szymona i Judasa oraz przynajmniej dwie siostry (Mateusza 13:54-56; Marka 6:3). Byly to biologiczne dzieci matki Jezusa, Marii, i jej meza, Jozefa (Mateusza 1:25). Jezus zostal nazwany w Biblii ,,pierworodnym" Marii, co oznacza, ze miala rowniez inne dzieci (Lukasza 2:7).


Dawna tradycja utrzymuja, ze bracia Jezusa w rzeczywistosci byli synami Jozefa z wczesniejszego malzenstwa i miedzy innymi dlatego Jezus oddal na krzyzu swoja matke Marie pod opiekie ap Janowi ( ew Jan 19 26 -27 ) Dowiadujemy sie tez, ze za zycia Jezusa jego bracia nie wierzyli w niego (Mk 3, 31; Mt 12, 46; Lk 8, 19; J 7, 3-5). Natomiast po zmartwychwstaniu nalezeli do wspolnoty jerozolimskiej i odgrywali w Kosciele pewna role, obok kolegium Dwunastu z Piotrem. Nazywani byli "bracmi Panskimi" (Dz 1, 14; 1 Kor 9, 5; Ga 1, 19). Z tych wzgledow nie nalezy utozsamiac braci Panskich z niektorymi apostolami z grona Dwunastu. Jakub "Mniejszy", brat Panski, rozny jest od Jakuba, syna Alfeusza, a Juda, brat Panski - od apostola Judy. Zbieznosc imion jest przypadkowa, byly one wtedy bardzo czeste. Utozsamienie to pojawilo sie w tradycji chrzescijanskiej wieki po Ewangeliach.

Wyroznione miejsce wsrod braci Panskich zajmowal Jakub. Ukazal mu sie Chrystus zmartwychwstaly (1 Kor 15, 7). Odgrywal samodzielna role w Kosciele jerozolimskim jako jeden z jego filarow (Dz 12,17; 15,13; 21,18; Ga 1,19; 2, 9). Byl przywodca chrzescijan pochodzenia zydowskiego, chcacych zachowywac Prawo Mojzeszowe (Dz 15). Aprobowal jednak misje wsrod pogan. Tradycja przypisuje mu autorstwo Listu swietego Jakuba. Jako pobozny asceta byl szanowany przez Zydow. Jozef Flawiusz, historyk zydowski z I wieku, nazywa go bratem Jezusa i informuje o jego smierci z rak pacholkow arcykaplana Ananiasza w 62 roku (Dawne dzieje Izraela 20, 9,1; s 200). Opisywaly ja potem rowniez zrodla chrzescijanskie.

Z innej strony Biblia wskazuje, ze Jezus odziedziczyl prawo do sprawowania wladzy krolewskiej obiecanej Dawidowi (2 Samuela 7:12, 13; Lukasza 1:32). Gdyby Jozef mial starszych synow, to najstarszy z nich -- a nie Jezus -- zostalby jego prawowitym dziedzicem.Czy slowo to moze sie odnosic do uczniow Jezusa albo jego braci duchowych? Poglad taki klocilby sie z Biblia, poniewaz czytamy w niej, ze w pewnym okresie ,,jego bracia (...) nie wierzyli w niego" (ew Jana 7:5). za Jego zycia ale po potem widzimy brata Jezusa Jakuba na czele zboru Jerozolimy a zatem Pismo Swiete odroznia braci Jezusa od jego uczniow (Jana 2:12).

Tak czy inaczej sugestia, ze Jezus byl jedynym dzieckiem Marii nie posiada potwierdzenia tego faktu w Pismie Swietym. Biblia na ten temat milczy. Jedynie, co mozemy sie z niej dowiedziec to, to, ze Rodzina Marii byla wielodzietna. Czy byly to dzieci, ktore urodzila Maria?, czy pochodzily one z pierwszego malzenstwa? Nie wiemy z Biblii.Jednak na podstawie tekstu z Mat.1,25 ,,Ale nie obcowal z nia, dopoki nie powila syna, i nadal mu imie Jezus" - mozemy przypuszczac, ze Maria mogla miec dzieci tak jak kazda zona, ktora obcuje ze swym mezem. Z Biblii wiemy tez, ze Jezus posiadal braci jak i siostry (Mat. 13,55-56; Gal.1,19) ....

Kazn. 12:12-14
12. Poza tym: Synu moj, przyjmij przestroge! Pisaniu wielu ksiag nie ma konca, a nadmierne rozmyslanie meczy cialo.
13. Wysluchaj koncowej nauki calosci: Boj sie Boga i przestrzegaj jego przykazan, bo to jest obowiazek kazdego czlowieka.
14. Bog bowiem odbedzie sad nad kazdym czynem, nad kazda rzecza tajna czy dobra, czy zla.
(BW)

Rodzina Jezusa https://www.tygodnikprzeglad.pl/rodzina-jezusa/

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 7 grudnia 2019, o 16:35 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Rodzina Jezusa ...
 Post Napisane: 8 grudnia 2019, o 11:11 
Offline

Dołączył(a): 24 grudnia 2014, o 20:27
Posty: 233
Nie byli to urodzeni z Maryi bracia Jezusa. Gdyby nimi byli, nie mogłaby powstać wyraźnie poświadczona w Ewangeliach wiara w dziewictwo Maryi i cudowne poczęcie Jezusa (Mt 1, 18-25; Łk 1, 26-38). Gdyby Jezus miał rodzeństwo, nie miałaby też racji scena, w której ukrzyżowany Jezus powierza swoją matkę uczniowi, wypowiadając adopcyjne formuły: „Oto syn twój”, „Oto Matka twoja”, ten zaś przejmuje opiekę nad nią (J 19, 26-27). Twierdzenie, że chodziło o braci rodzonych, głosili w czasach nowożytnych liberalni protestanci oraz Żydzi – motywację antykatolicką widać tu wyraźnie.

To, że w językach zachodnich słowo „brat” oznacza z zasady braci rodzonych, a nie ciotecznych, ułatwiło rozpowszechnianie tego błędu. Po polsku natomiast można nazwać „bratem” (ciotecznym, wujecznym, stryjecznym) również kuzyna; łatwiej więc wyjaśnić, że po hebrajsku słowo „bracia” obejmuje także dalszych krewnych (np. Rdz 13, 8; 14, 14; 24, 27; 29, 12). Tak samo było w greckojęzycznym judaizmie oraz w używanym przez Żydów tej epoki języku aramejskim.

Według świadectwa Hegezypa z Jerozolimy, autora z drugiej połowy II wieku, które przytoczył starożytny historyk Kościoła Euzebiusz z Cezarei (Historia kościelna 3, 11 i 32; 4, 22), bracia Pańscy to krewni św. Józefa.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzina Jezusa ...
 Post Napisane: 8 grudnia 2019, o 11:38 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 2400
Ojciec Jezusa wedlug historii rozne teorie .....

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219241/p ... e-polemiki

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/123316/krol-jezus

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzina Jezusa ...
 Post Napisane: 8 grudnia 2019, o 13:36 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 2400
Wedlug jednej z dawnych teorii teologicznych Jezus zostal Chrystusem Mesjaszem dopiero podczas chrztu gdy zstapil na Niego Duch Sw a wiec tak naprawde kto byl biologicznym ojcem Jezusa lub to czy Maria byla dziewica gdy rodzila Jezusa itp. jest bez wiekszego znaczenia dla wiary w Jezusa ...


Wiek Józefa
Źródłem, które wpłynęło na ugruntowanie wyobrażenia Świętego Józefa jako zaawansowanego wiekiem, była właśnie Protoewangelia Jakuba. Jeśli Józef był wdowcem i sam o sobie mówił: 'Mam synów, jestem starcem', to przyjmowano ten fragment za pewną informację. Ale sprawa wcale nie jest tak oczywista. Włożenie w usta Świętego Józefa tych właśnie słów najpewniej miało na celu obronę dziewictwa Maryi i Dziewiczego Poczęcia Jezusa, które podważano w środowiskach pogańskich i żydowskich już w tym okresie, kiedy powstawał apokryf...
https://wiadomosci.wp.pl/tajemnice-zyci ... 5616513g/5

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 8 grudnia 2019, o 13:36 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » Jeszuah Mesjasz a my W NIM


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL