Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 513 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 35  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 28 czerwca 2013, o 20:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2013, o 11:42
Posty: 72
noemi napisał(a):
Może ZibiShalom nam wytłumaczy co to za bajka :)
Rafael ,Ariel czy tez inni .
Marku a może ty wyjasnisz ?

Wolałbym, by najpierw noemi wyjaśniła.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 28 czerwca 2013, o 20:45 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 29 czerwca 2013, o 07:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
Objawienie 4;8;" Cztery Zwierzęta - a każde z nich ma po sześć skrzydeł - dokoła i wewnątrz są pełne oczu"
Cztery zwierzęta to czterech głównych,najważniejszych herubim albo jak ich nazywa NT.archaniołów.Objawienie mówi nam jeszcze o siedmiu aniołach zborów.Wymienia z imienia jedynie archanioła Michała,pozostali trzej to Uriel(Ariel),Gabriel i Rafał,którzy byli przedstawiani jako otaczający Tron Boga z czterech stron.Archaniołów jest siedmiu,tyle co niebios w Judaizmie i zborów w Objawieniu.

Z jakiej to bajki?
Z tradycji żydowskiej.Z pism niekanonicznych , midraszy lub legend.
Do tekstu Biblii przedostali się ;Michał ,Gabriel,Lucyfer i Uriel oraz Rafał w niekanonicznej księdze Tobiasza.Co prawda niektórzy uważają że Ariel(Uriel) nie jest aniołem wymienionym w tekście Biblii odnoszącym się do nazwy miasta,toteż w publikacjach, zazwyczaj jest mowa o dwóch lub trzech archaniołach.Natomiast Lucyfer pojawia się za sprawą Izajasza i Ezechiela przytaczających w formie proroctwa upadku króla ,staro hebrajską opowieść o synu Jutrzenki,najpewniej dosyć dobrze znaną wśród Żydów.

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 29 czerwca 2013, o 08:11 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3961
W „Katechiźmie Katolickim kard. Piotra Gasparriego, wydanym z polecenia Jego Eminencji X. Dr Augusta Kardynała Hionda, Prymasa Polski, na str.78 czytamy:

„Pytanie 205: Dlaczego w Nowym testamencie nie święci się soboty?

Odpowiedź: W Nowym Testamencie nie święci się soboty, ponieważ Kościół zastąpił ją, jako świętem, niedzielą…”

2. Jeszcze dobitniej ujął sprawę Stephen Keenan w „A Doctrinal Catechism, na str.174:

„Pytanie: Czy można udowodnić, że Kościół posiada władzę ustanawiania świąt?

Odpowiedź: Gdyby nie miał takiej władzy, nie mógłby ustanowić niedzieli, pierwszego dnia tygodnia, w miejsce soboty, siódmego dnia tygodnia, a więc dokonać zmiany nie posiadającej uzasadnienia w Piśmie św.”

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 29 czerwca 2013, o 14:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 czerwca 2013, o 09:47
Posty: 184
Tomasz G napisał(a):
W „Katechiźmie Katolickim kard. Piotra Gasparriego, wydanym z polecenia Jego Eminencji X. Dr Augusta Kardynała Hionda, Prymasa Polski, na str.78 czytamy:

„Pytanie 205: Dlaczego w Nowym testamencie nie święci się soboty?

Odpowiedź: W Nowym Testamencie nie święci się soboty, ponieważ Kościół zastąpił ją, jako świętem, niedzielą…”

2. Jeszcze dobitniej ujął sprawę Stephen Keenan w „A Doctrinal Catechism, na str.174:

„Pytanie: Czy można udowodnić, że Kościół posiada władzę ustanawiania świąt?

Odpowiedź: Gdyby nie miał takiej władzy, nie mógłby ustanowić niedzieli, pierwszego dnia tygodnia, w miejsce soboty, siódmego dnia tygodnia, a więc dokonać zmiany nie posiadającej uzasadnienia w Piśmie św.”


Bracie ! a co ma szabas do dogmatu trójcy że go wtryniłeś do tego tematu ?

_________________
Wierzysz że Bóg zrodził się w Betlejemskim żłobie !
Lecz biada ci jeśli nie zrodził się w tobie !

http://www.krolestwoboze.pl


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 29 czerwca 2013, o 19:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2013, o 11:42
Posty: 72
gapik napisał(a):
Do tekstu Biblii przedostali się ;Michał ,Gabriel,Lucyfer i Uriel oraz Rafał w niekanonicznej księdze Tobiasza.

Księgi niekanoniczna mają wartość jak np baśnie braci Grimm. Natomiast w Biblii jest mowa o tylko jednym archaniele, Michale.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 06:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
Cytuj:
Księgi niekanoniczna mają wartość jak np baśnie braci Grimm. Natomiast w Biblii jest mowa o tylko jednym archaniele, Michale.

Zadałeś pytanie ,
Cytuj:
A skąd Rafael i Ariel? Z której bajki?

Odpowiedz jest taka ,że z tej samej co Gabriel i Michał.Podobnie jak nawiązanie do innej starej hebrajskiej opowieści przez Judę;Gdy zaś archanioł Michał tocząc rozprawę z diabłem spierał się o ciało Mojżesza, nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego, ale powiedział: "Pan niech cię skarci!".
I tu warto nadmienić ,iż słowem "archanioł "posługuje się NT i odnosi się do Michała gdyż głównie jego postać wymienia jako najważniejszego z siedmiu aniołów,zajmującego najwyższy krąg niebios.Jednak nie jest to do końca prawdą ,jak wcześniej powiedziałem .
Czterej najważniejsi w tradycji archaniołowie otaczający Tron Boga ;Michał,Gabriel,Rafał i Uriel,przedstawiani również byli z obliczem zwierząt.Tym samym można twierdzić, że są wymienieni w Objawieniu tyle ,że nie z imienia,co nie zmienia faktu że tak jest.
I jest to kolejnym przykładem na wpływ tradycji żydowskiej na treści pism.
Takich przykładów jest co rusz,gdzie pojawia się coś pozornie nie wiadomo skąd.
Bo i skąd pojawia się np.postać Michała?

Księgi będące poza kanonem Tanachu,dla Żydów posiadają również dużą wartość ,co zresztą przejawia się w chociażby tym iż ich niektóre treści funkcjonują w społeczeństwie pojawiając się w treści pism kanonicznych .Jak chociażby powyższy przykład.
Warto również dodać ,że porządek kanonu nie bierze się z nikąd ,ustalają go ludzie .
Tak więc dla przykładu długo do kanonu nie zaliczano "Pieśni nad pieśniami",czy "Księgi Koheleta".Podstawą do rozważań nad kanonicznością ksiąg Tanachu ,jest Tora,Pięć Ksiąg Mojżesza i jak uważam NT podlega temu samemu kryterium.Tyle że ,nie wiadoma z jakiego powodu dla większości NT żyje swoim własnym życiem,oderwanym od fundamentu Tory.

Oczywiście chrześcijańskie apokryfy rządzą się swoimi kryteriami.Pomijając że kilka z nich posiada treść mało spójną z treścią Biblii,to większość z nich stanowi źródło wiedzy na temat myśli jaka panowała wśród ich autorów.

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 06:55 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sierpnia 2012, o 16:46
Posty: 1456
apokryfy nie powinny mieć żadnego wpływu zwłaszcza nowotestamentowe
ale niestety niektórzy protestanci choć stosują na codzień zasadę sola używają tez z apokryfów i formułują na ic podstawie nauki czy nawet proroctwa
wszak istotny jest wpływ księgi Henocha na koncepcję "restytucji " i o upadłych aniołach
czy ewangelii gnostyckiej na sformułowanie teorii o seksie niewiasty z wężem
zwłaszcza trudne miejsca "kuszą " do sięgania po niebiblijne zródła
w rzypadku sformułowania teorii "trójcy " jest tym zródłem filozofia Platona i gramatyka j języka hebrajskiego w przypadku liczby określenia Elohim
cóż można i tak
ale czy warto - opierać wiarę na pogańskich filozofach i wykładni gramatycznej jednego
sformułowania ? wbrew wielu stwierdzeniach o sobie padających z ust HaShem ?

_________________
Odszedł do Pana


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 08:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2013, o 11:42
Posty: 72
gapik napisał(a):
Odpowiedz jest taka ,że z tej samej co Gabriel i Michał.

Tym niemniej, archaniołem jest tylko Michał. Gabriel jest tylko zwykłym aniołem.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 09:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
Marek napisał(a):
gapik napisał(a):
Odpowiedz jest taka ,że z tej samej co Gabriel i Michał.

Tym niemniej, archaniołem jest tylko Michał. Gabriel jest tylko zwykłym aniołem.

Jest tak nazwany w NT. i tego bym się trzymał.
I jak uważam,nie ma to większego znaczenia czy nazwiemy go aniołem czy archaniołem,gdyż anioł jest przypisany misji jaką ma do spełnienia a którą określa jego imię.

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 09:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2013, o 11:42
Posty: 72
Skoro tak jest nazwany, to widać nim jest.
Jeśli ktoś napisze o jakimś pułkowniku Kowalskim, to wiadomo, że jest on pułkownikiem, a nie generałem czy kapralem.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 10:09 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3961
Bylo tu pytanie czy KRK itp zdaja sobie sprawe ze Biblijny dekalog jest inny niz ich wlasne i tu podaje odp ze tak przynajmniej duchowni to wiedza i mowia o tym otwarcie a co do wiary w Trojedynego Boga to Biblia uczy jasno ze jest Bog Ojciec i Syn Bozy oraz Duch Swiety. Jesli chodzi a apokryfy to juz Zydzi w Judei nie uznawali za swiete te ksiegi ktore pozniej KRK dodal do ST pozdrawiam !
Tomasz G

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 10:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
(RP napisał(a):
apokryfy nie powinny mieć żadnego wpływu zwłaszcza nowotestamentowe
ale niestety niektórzy protestanci choć stosują na codzień zasadę sola używają tez z apokryfów i formułują na ic podstawie nauki czy nawet proroctwa
wszak istotny jest wpływ księgi Henocha na koncepcję "restytucji " i o upadłych aniołach
czy ewangelii gnostyckiej na sformułowanie teorii o seksie niewiasty z wężem
zwłaszcza trudne miejsca "kuszą " do sięgania po niebiblijne zródła
w rzypadku sformułowania teorii "trójcy " jest tym zródłem filozofia Platona i gramatyka j języka hebrajskiego w przypadku liczby określenia Elohim
cóż można i tak
ale czy warto - opierać wiarę na pogańskich filozofach i wykładni gramatycznej jednego
sformułowania ? wbrew wielu stwierdzeniach o sobie padających z ust HaShem ?

Nie tylko protestanci,pierwszymi byli katolicy.I tu się z Tobą zgadzam,bo sięga się do folkloru
tworząc z jednych mitów inne,nie koniecznie znając właściwe znaczenie tekstu,który często bywa pisany językiem przenośni.
Jednakowoż można chyba powiedzieć że część folkloru,jaka została zapisane w księgach biblijnych,zwłaszcza prorockich odbierana jest dosłownie.Jak wspomniany poemat o Lucyferze.
Pojęcie trójcy,opiera się na nielogicznej i pogmatwanej tezie jednego z ojców kościoła, ostatecznej pośród wielu karkołomnych aby nie powiedzieć niezrozumiałych, wywodów stawianych w opozycji między innymi do Arian.I jak słusznie wskazałeś że gruntem tych wywodów jest teologia i filozofia grecka.
Owszem ,istnieje pojęcie jedności złożonej w stosunku do Stwórcy,do czego nawiązuje ZibiSzalom.
Jednak podążając za Rambamem,jedność złożona dotyczy licznych atrybutów jakimi określamy Boga(wszechmocny,miłosierny ,sprawiedliwy etc)w Jego Jedności.
Słowo Elohim,nie jest imieniem własnym Boga,zatem oznacza Jego działanie .
W przypadku księgi Rodzaju,uważa się że liczba mnoga jest użyta jako wypowiedź władcy,a zatem nie w liczbie mnogiej ale osobie trzeciej.
Ponadto trójjedyności zaprzeczają inne stwierdzenia podkreślające Jedyność Stwórcy.
Należy dodać że pojęcie trójcy oddaje nam obraz Boga w wymiarze ludzkim ,to znaczy ograniczonego,śmiertelnego i cielesnego.Należy również wspomnieć ,że teologia katolicka odsunęła Stwórcę na margines wiary ustawiając na Jego miejscu Jezusa,czyniąc Go Bogiem nie Mesjaszem.Powołując się na niektóre wersety pomija się fakt że w odniesieniu do Mesjasza użyte jest słowo "pierworodny stworzenia","pierwszy ze zmartwychwstałych".
itp.
Zupełnie zapominając o znaczeniu i roli Mesjasza jak i Mesjanizmu,czy związanego z tym Szabatu,ukierunkowując zbawienie do życia pośmiertnego w niebie czy jeszcze gdzieś indziej.
Powstaje zatem pytanie co ze zmartwychwstaniem?

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 10:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
Marek napisał(a):
Skoro tak jest nazwany, to widać nim jest.
Jeśli ktoś napisze o jakimś pułkowniku Kowalskim, to wiadomo, że jest on pułkownikiem, a nie generałem czy kapralem.

Jśli ktoś napisze o nim ze Kowalski, to czy przestanie być pułkownikiem?
A tak pisano np.o Gabrielu jednym z siedmiu archaniołów.

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 11:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
Tomasz G napisał(a):
Bylo tu pytanie czy KRK itp zdaja sobie sprawe ze Biblijny dekalog jest inny niz ich wlasne i tu podaje odp ze tak przynajmniej duchowni to wiedza i mowia o tym otwarcie a co do wiary w Trojedynego Boga to Biblia uczy jasno ze jest Bog Ojciec i Syn Bozy oraz Duch Swiety. Jesli chodzi a apokryfy to juz Zydzi w Judei nie uznawali za swiete te ksiegi ktore pozniej KRK dodal do ST pozdrawiam !
Tomasz G

I tu może powiem pewną ciekawostkę,gdyż spotkałem się z tym ,że dla większości rozmówców ,Dekalog zaczyna się od słów ;Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie.
które są słowami początkowymi drugiego przykazania.
No i jest powielany błąd ,mający na celu obalić Jedyność Stwórcy ,pomijając słowa:
Ja Jestem JHWH, twój Bóg, który wyprowadziłem cię z ziemi egiskiej, z domu niewoli.

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dogmat trójcy
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 11:30 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3961
Tu moze chodzi o Aniola Jahwe czyli Syna Bozego w jego boskiej postac przeciez skala z ktorej pil Izrael to byl Chrystus wedlug ap Pawla juz ST mamy trzy osoby boskie u Abrahama
1 Moj. 18:1-3
1. Potem ukazal mu sie Pan w dabrowie Mamre, gdy siedzial u wejscia do namiotu w skwarne poludnie.
2. A podnioslszy oczy, ujrzal trzech mezow, ktorzy staneli przed nim. Ujrzawszy ich, wybiegl od wejscia do namiotu na ich spotkanie i pokloniwszy sie az do ziemi,
3. Rzekl: Panie, jeslim znalazl laske w oczach twoich, nie omijaj, prosze, slugi swego.

(BW)

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 30 czerwca 2013, o 11:30 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 513 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 35  Następna strona

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL