Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 24 września 2013, o 11:08 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sierpnia 2012, o 16:46
Posty: 1456
benpo napisał(a):
(RP napisał(a):
Jane
Niech Cię Bóg błogosławi
za ten osąd mego dożycia

To nie żaden osąd ale pytanie, podobne temu co zapytał się Paweł pewnych uczni, oni byli szczerzy i odpowiedzieli ze nawet nie wiedzieli że istnieje Duch Święty. Czy ze strony Pawła to był osąd że się ich zapytał, ja wiem że nie. Ty zapewne byś się na Pawła krzywo patrzył jak by ci takie pytanie zadał i poszedł byś precz bez dożycia Ducha Bożego. Tamci tak nie zrobili.

Przyjacielu
Czy to dział forum - oceniamy wiarę dyskutantów ?
Wypowiadałem się tu w kontekscie co ja uważam na temat szabatu .
Pytanie na temat mojego osbistego dożycia jest moim zdaniem tu nie na miejscu.
Co ma do omawianej kwestii Twoje stwierdzenie jak bym się zachował gdybym był na miejscu uczniów Appolosa w Efezie ?
Pomijając ,ze nie widzę zadnego adekwatnego zwiazku miedzy wiarą i wiedzą o Duchu świętym a wiarą w poselstwo W.M.Branhama
ale nawet jakby tokowy istniał to akurat tu nie jest to rozpatrywane.
Racz wiec łaskawie "zejść " ze mnie i pozwolić mi się wypowiadać
Uzyskałem od administracjii informację ,ze mam do tego prawo bo to nie jest forum denominacyjne
Nawet wiec gdybym był ateistą nic Ci do tego - bo nie o moja wiarę w tym temacie chodzi a o Szabat
Prosze poniechaj zaczepek i daj podyskutować .Lubię wymianę pogladów i nichciałbym z forum zrezygnować - a nie taję ,ze Twoje uporczywe "nawracanie " mnei do Twojej konfesji obrzydza mi tu pobyt
Niech Cię Bóg błogosławi

_________________
Odszedł do Pana


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 24 września 2013, o 11:08 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 24 września 2013, o 15:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
gapik napisał(a):
noemi napisał(a):
Nie ma mowy o innych istotach ? w Biblii ? nie bardzo rozumiem .Acha innych istot nie było a gdzie byli Anioły -Zastepy wojsk .
A kim był ten którego opisano jako najpieknieszy pośród drzew Edenu?
Co to za istota tak wysoko postawiona ?


Anioł jest bytem ,chyba ze jest człowiekiem to jest istotą. Toteż pod znaczeniem słowa "posłaniec "(anioł)w zależności od kontekstu, jak i gatunku tekstu rozróżnia się posłańców ludzkich jak i byty oraz siły ,moce ,inteligencje etc.
Jak samo słowo posłaniec wskazuje ,anioł wypełnia czyjąś wolę ,tym samym swojej nie posiadając nie stoi zatem ,jak się uważa ,ponad człowiekiem.
Samael, jest bohaterem opowieści ,mitu hebrajskiego ,użytego przez Izajasza i Ezechiela jako forma wypowiedzenia proroctwa.
Trudno zatem uwazać go za istniejąca istotę .
Efroni w którymś z postów wspominał iż do nazwania tego co jest duchowym, Tora używa języka ludzi ,jednakowoż nie jest to nic materialnego. Rambam w tejże kwestii naucza że, aby zrozumieć materialny język człowieka zawarty w Torze a odnoszący się do spraw duchowych ,konieczne jest wyłączenie wyobraźni.

Wiesz już ja wole nie widzieć wszędzie mitu hebr bo jesli tak to i my jesteśmy mitem i nas nie ma .
Jesli to taki mit to kto to Wąż a jesli powiecie ze to egoizm i faraon egoizm i wszędzie wgoizm Bóg sworzył egoizm ma teraz kłopoty.
Powiecie ze Nefilim to mit i Goliat to mit Rafaim mit czyli mito logia grecka .
Olbrzymów nie było bo to mit rambam też mit więc jego nauka jest tez mitem.

Nie wiem jak sie naucza materialnego języka skoro wszystko jest mitem .
Tak wyłaczyc wyobraźnie ale to też mit zatem co mam wyłączyć ?
:)
Czy Rambam wierzył w Jeszuah czy uznawał Go jako Mesjasza ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 25 września 2013, o 08:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
Nie jestem znawcą Biblii a tym bardziej ekspertem, toteż moje wypowiedzi ograniczają się do nieznacznego i subiektywnego rozumienia jej treści.
Tym samym nie oczekuje ze ktoś podziela mój punkt widzenia.
Wydaje mi się jednak że głównym celem sięgania po Biblię jest dotarcie do odpowiedzi które nas nurtują jak i mają nas podnieść na duchu doprowadzając w efekcie do szczęśliwego życia. I raczej ,chodzi o to aby były on prawdziwe ,nie zaś podporządkowane naszym teoriom i wyobrażeniom prowadzącym do nikąd .
Tu z pomocą ,bynajmniej dla mnie przychodzą nauki mędrców ,w tym Rambama, odsłaniające bogactwo myśli zawartej w Torze, myśli żydowskiej należałoby dodać .Oczywiście nie twierdzę że je w pełni rozumiem.Ale sądzę że, nie ma to większego znaczenia co Rambam uważał na temat Jezusa. Jest on niewątpliwie autorytetem jako znawca Tory. A nawet nieznaczna znajomość myśli Tory jak uwazam ,może rzucić nieco światła na rozumienie Ewangelii.
Oczywiście to, czy ktos wierzy że, Biblia opisuje obok człowieka istoty wysoko postawione ,kosmitów czy jeszcze cos innego ,jak to czy Stwórca jest Trójosobowy lub Trójjedyny, lub jest człowiekiem bądź nim się stał za pomocą Swojej mocy, czy to że człowiek nie posiada na nic wpływu a tym bardziej na swoje zbawienie, jest to indywidualnym wyborem na podstawie takiego a nie innego rozumienia .Czy jest ono słuszne i na ile? Nie wiem na ile, ale uważam że nie powinno być oparte jedynie na wierze a tym bardziej ślepej wierze i zaufaniu czyjejś wyobraźni.

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 25 września 2013, o 09:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
gapik a czy nie jest ślepą wiarą to że polegasz na słowach Rambama ?
Owszem mędrców może byc wielu i mozna posłuchac co ma ktos do powiedzenia .
Dobrze jest jesli ucho 'wyłapie' przekaz .
Jednak celem nie jest nasze szczęśliwe życie bo nie dla siebie zyjemy i nie dla siebie umieramy.
Chodzi o to ,ze Jeszuah Jest KONCEM i Początkiem - Końcem starego adama
i Początkiem Nowego Adama z Nieba .
Chodzi o to by byc Szechina czyli Mieszkaniem dla Jego Chwały-Kawod.
Swietowanie czczenie Szabatu doprowadziło ze żydzi chcieli coś osiągnąć przez wąłsna
sprawiedliwość bo chcieli sie chlubic uczynkami swoimi .
A nie tym co UCZYNIŁ YHVH .
Obecnie jak widac dązy sie do tego samego Chce sie udowodnić ze człowiek jest samowystarczalny jak faraon.
"A kto to jest YHVH?"

Nawołuje sie do przestrzegana Prawa-Zakonu do czczenia Szabatu ,czyli co ?
Powrót na Pustynię ?
Cofnięcie jakby Nic sie nie stało ?
Wycofanie sie ze Jeszuah Mesjasz został UKRZYŻOWANY ?
On nie oddał Swego Życia bysmy byli szczęsliwi ale Wykupił nas z pod władzy WĘŻA-Nachasz .
Przyszedł dac nam WOLNOŚĆ od grzeszenia .

Dlatego jeśli ktoś pomija Jeszuah Mesjasza a powołuje sie na człowieka ze znanym Nazwiskiem ,to znaczy ze nie jest ani szczęsliwy ani WOLNY .
Nie jest W ODPOCZNIENIU nawet jesli uważa że czci Siódmy dzien .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 25 września 2013, o 10:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
noemi napisał(a):
gapik a czy nie jest ślepą wiarą to że polegasz na słowach Rambama ?

Na poglad składają się mysli wielu ludzi, jak i własne wnioski na ich podstawie ,które stale podlegają dyskusji.Dotyczy to również i Rambama. Wiara nie wiele ma tu do rzeczy a wręcz jest niewskazana.Czy uważasz że ,powinno się wierzyć ludziom a nie tylko np. w ideę ?

noemi napisał(a):
Jednak celem nie jest nasze szczęśliwe życie bo nie dla siebie zyjemy i nie dla siebie umieramy.
.

Co zatem Twoim zdaniem jest celem w życiu?Dla kogo żyjemy i umieramy?

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 25 września 2013, o 10:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Czy to o tym Rambamie mówisz ?

viewtopic.php?f=82&t=1222
Judaizm został „przepisany” jako arystotelesowska religia przez człowieka, który nazywał się Mojżesz Majmonides (Mosze ben Majmon zwany też Rambam).

Tu mozna przeczytac że nalezy być bardzo ostrożnym nie nie wierzyć nie ufac ale badac sprawy .

Widzisz ty komus uwierzyłeś zaufałeś i powtarzasz ,że wiara jest wręcz niewskazana ?
A cóż to jest - idea - żeby w nia czy jej wierzyć ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 26 września 2013, o 06:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
noemi napisał(a):
A cóż to jest - idea - żeby w nia czy jej wierzyć ?

Ideą można nazwać coś do czego się dąży ,w co się wierzy.
Może nią być np. lepszy świat albo idealne społeczeństwo żyjące w pokoju ,dobrobycie i sprawiedliwości etc....

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 26 września 2013, o 07:47 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sierpnia 2012, o 16:46
Posty: 1456
Ciekaw jestem od jakiego momentu można mówić o Judaizmie jako odrębnej religii ?
już w czasach Jeshua była nauka zamiast prowadzenia bezpośredniego narodu przez Boga za pośrednictwem proroków.
Talmud jego spisanie to jednak czas około 5-6 wiek
Od kiedy zaczął panować pogląd , że Żyd to wyznawca Judaizmu
nie zaś jak w czasie ustanowiena prawa potomek 12 pokoleń Izraela ?
pozdrawiam

_________________
Odszedł do Pana


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 26 września 2013, o 18:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
A zerknij i poczytaj
Od Kaina do Chazarii
viewtopic.php?f=50&t=1221

Wiele wyjasnia ale jeszcze całego nie przeczytałam.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 27 września 2013, o 06:36 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sierpnia 2012, o 16:46
Posty: 1456
Ciekawe czy Judaizm jest właśnie tą zasłoną o której Paweł mówi w liście do Rzymian
a która przeszkadza w uznaniu Jeshuah HaMesijah ?
Jeżeli tak to można uznać ,ze jest ta religia starsza niż spisany Talmud
Moim zdaniem momentem w którym mozna datować wejście Izraelitów na drogę tej religi jest rezygnacja z osobistego Bożego prowadzenia
ostatecznie miało to miejsce w fakcie zabicia Zachariasza
Judaiści oczywiście twierdzą ,ze są religią starszą i ustny Talmud otrzymał Mojżesz jeszcze na Górze Synaj w formie objawienia
No ale na to brak jest wyraznego potwierdzenia w Tannach
pozdrawiam

_________________
Odszedł do Pana


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 27 września 2013, o 10:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
(RP napisał(a):
Ciekaw jestem od jakiego momentu można mówić o Judaizmie jako odrębnej religii ?
już w czasach Jeshua była nauka zamiast prowadzenia bezpośredniego narodu przez Boga za pośrednictwem proroków.

Odrębnej w stosunku do chrześcijaństwa? To od momentu odrzucenia Tory przez chrześcijan, odcięcia się od Judaizmu a przede wszystkim monoteizmu oraz zhellenizowaniu wierzeń i stworzeniu nowych dogmatów nie mających z Judaizmem wspólnej płaszczyzny.

Sam Judaizm nie był jednolity dzielił się na Aleksandryjski i Palestyński. W czasach Jezusa jak wiadomo istniały również różne odłamy i sekty jak Zeloci ,Esseńczycy, Faryzeusze czy Saduceusze .Z czego największą role odegrali mający realny wpływ na społeczeństwo Faryzeusze jako wykształcona klasa średnia .Stąd ewangelia najprawdopodobniej jest dialogiem Jezusa z Faryzeuszami, na temat Prawa, jak sądzę Prawa Ustnego.
Judaizm sam w sobie ulega rozwojowi, składajacemu się na całokształt, począwszy od Abrahama żyjącego jeszcze w strukturze plemiennej Któremu objawił się Jeden Bóg ,dającego tym samym początek monoteizmowi ,poprzez Mojżesza tworzącego Naród dzięki nadaniu ludowi Prawa i dalej Królów scalających ten lud jako Państwo Izrael itd. Wraz ze zmianami społecznymi następują również przeobrażenia religijne ,ze struktury kapłańskiej w rabiniczną ,uczonych w piśmie ,umocnioną za sprawą zburzenia świątyni . Ewangelia jak myślę umiejscowiona jest w takim czasie kształtowania .
W świetle Ewangelii, prorocy zapowiadali przyjście Mesjasza ,toteż jeśli za Mesjasza uważa się Jezusa ,to wraz z jego przyjściem ich czasy dobiegły końca. Potwierdza to Objawienie -24 Starców.

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 27 września 2013, o 15:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Skąd te dwa Judaizmy i czym sie różnią ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 28 września 2013, o 17:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
Przedstawicielem Judaizmu Aleksandryjskiegi był Filon,jest to Judaizm pod znacznym wpływem hellenistycznym.
Niektórzy uwazają że, rownież był pod jego wpływem Paweł(?).Palestyński, to Judaizm reprezentowany najprawdopodobniej przez Faryzeuszy,a przynajmniej przez uczonych w piśmie majacy wpływ na jego dzisiejszy kształt.
Z kąd? Jest to wpływ mysli greckiej ,jaka przyszła w te rejony wraz z Aleksandrem.

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 29 września 2013, o 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Jakoś nie wiele mi to mówi nie znam sie na tych juda-izmach ale jak ja mam sie znac skoro oni sami sa podzieleni ?
Który z tych judaizmów opowiada sie za Jeszuah Mesjaszem ?
Który z tych judaizmów zakazuje wymowy Imienia YHVH ?
Co z judaizmem rabinicznym co z Talmudem - jak sie w tym rozeznac i czy to potrzebne ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szabat dla CZŁOWIEKA
 Post Napisane: 30 września 2013, o 14:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
Czy taka wiedza jest do czegoś przydatna a tym bardziej konieczna? To chyba jest sprawą indywidualnej potrzeby czy ,jak i na ile , chcemy zrozumieć żydowską ideę mesjańską. Czy Jezus Nowego Testamentu, jest tym właśnie Mesjaszem?
Być może dzięki temu łatwiej jest zrozumieć niektóre wywody apostoła Pawła, czy słowa wypowiadane przez Jezusa.
Można oczywiście w takiej sytuacji uznać, że i Talmud jak i Pawłowa korespondencja nie jest potrzebna do zrozumienia Ewangelii oraz to ,że jest również wynikiem podziałów.
Należy chyba jednak uznać że Talmud towarzyszy Torze a Ewangelia, słowami Jezusa również do niej odnosi się .Treść Tory podlega dyskusji co ,może wywoływać różnice w zdaniu odnośnie szczegółów ,co zarazem nie powinno przysłaniać jej głównej myśli .
Można oczywiście sobie to podarować ,jak zresztą samo czytanie Biblii, jeśli nie czuje się takiej potrzeby.

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 30 września 2013, o 14:06 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL