Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 19 grudnia 2019, o 12:04 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 2912
Boze Narodzenie lub Narodzenie Panskie - prawda i legenda poznaj mity i fakty ...


Kiedy urodzil sie Jezus.

W grudniu czy w styczniu, na wiosne czy jesienia?

Fascynujaca historyczna ukladanka, czyli sprzeczne teorie na temat daty Bozego Narodzenia.

W pierwszych trzech wiekach chrzescijanie obchodzili wylacznie Wielkanoc.

Narodziny Zbawiciela owczesni kaznodzieje takze sytuowali na wiosne.

Skad zatem przyjety dzis na swiecie grudniowy termin?

Czy ma cos wspolnego z poganskimi wierzeniami?

Czytaj wiecej: http://www.dziennikpolski24.pl/magazyny ... ,11618072/

Jezus urodzil sie jesienia , a nie na Saturnalia

Jak wynika z analizy biblijnych pism, Jezus Chrystus na 100% nie narodzil sie 25 grudnia, ani w ogole zadnego innego dnia w grudniu czy styczniu.

Kiedy wiec rzeczywiscie na swiat przyszedl Zbawiciel Jezus Chrystus ?

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/jezus ... saturnalia

Uschnieta reka poloznej i inne legendy o Bozym Narodzeniu

Boze Narodzenie w najstarszej sztuce chrzescijanskiej obfituje w watki zaczerpniete z apokryfow i sztuki antycznej.

O uschnietej rece poloznej, piciu gorzkiej wody przez Marie i Jozefa oraz cudzie w Egipcie opowiada prof. Elzbieta Jastrzebowska, historyk sztuki.

http://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/now ... &ocid=iehp


Zwyczaje BN lub NP ...

Choinka jest z Niemiec... to zwyczaj ewangelicki ...jak glosi legenda Marcin Luter zrobil ja pierwszy raz dla swoich dzieci jako pamiatke drzewa z raju .


KRK dlugo nie mial choinki dlatego np w Hiszpanii i tp krajach najwazniejsza jest szopka ( pierwszy zrobil szopke sw Franciszek )
do Polslski choinka przyszla w XIX w czasie zaborow

( duzo religii mialo kult swietych drzew a moze to pamiec o drzewie zywota z Biblii )

a wigilia to zwyczaj slowian ... jest to ucza dla przodkow i pozegnanie starego roku stad 12 potraw czyli jedna na kazdy miesiac ....

Wesolych Swiat dla tych co swietuja teraz pamiatke pierwszego przyjscia Mesjasza Jezusa Chrystusa ...

pozdrawiam ! Tomasz G z rodzina

ps :

K ADS a Narodzenie Pana Jezusa ...

W doktrynie Kosciola Adwentystow Dnia Siodmego uznaje sie jedno cotygodniowe swieto - szabat... .

a wiec Kosciol ADS nie nakazuje ani nie zakazuje obchodzenia swiat grudniowych, poniewaz w roznych religiach i kulturach maja one rozne nazwy, praktyki i zwyczaje .. .

Kosciol ADS pozostawia sumieniu wyznawcow branie udzialu w praktykach, ktore nie stoja w sprzecznosci wobec biblijnych zasad wiary ...
Kazanie pastor Ryszarda J .... Czy Jezus narodzil sie w Tobie ?

https://www.youtube.com/watch?v=6OXkoTpbATo

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 19 grudnia 2019, o 12:04 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 22 grudnia 2019, o 06:27 
Offline

Dołączył(a): 24 grudnia 2014, o 20:27
Posty: 584
Tomasz G napisał(a):
..
Czy ma cos wspolnego z poganskimi wierzeniami?

Przykładowo kalendarz którym się posługujesz wynaleziono w pogańskiej Babilonii, oparty był początkowo na obserwacji Księżyca, potem też i Słońca które uważano za bóstwa i oddawano im cześć. Zastosowano w nim 7-dniowy tydzień, 12-godzinną dobę oraz 60-minutową godzinę. Używany był w Babilonii w okresie Hammurabiego (XVIII/XVII wiek p.n.e.). Oprócz Babilończyków używali go także inni poganie, Asyryjczycy (ok. XII wieku p.n.e.) i Persowie. Podzielony był na 12 miesięcy po 30 dni. Aby być konsekwentnym w "zwalczaniu pogaństwa" musisz teraz drogi Tomaszu jak najszybciej pozbyć się nie tylko kalendarza, ale i wszystkich zegarów. A na znak protestu w niedzielę pójść do pracy, bo to 7 pogański dzień w tygodniu. <lol>

Ale na poważnie. Kościół przejmował, zmieniał i nadawał wielokrotnie chrześcijańskie znaczenie dawnym obrzędom i świętom . Interpretacja chrześcijańska zastąpiła pradawne zwyczaje pogańskie, na ogół traktowane przez Kościół bez wrogości przy jednoczesnej akcji edukacyjnej zmierzającej do eliminacji elementów magicznych (czary, wróżby) czy ludycznych (zabawy pogańskie). Bardzo ważna jest ogólna atmosfera, w której powoli dokonywała się przemiana, zastępowanie starych obyczajów przez nowe chrześcijańskie. W ten sposób Kościół bardzo mądrze i skutecznie pozyskiwał pogan dla Chrystusa i czynił z nich chrześcijan.

_________________
Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty dobro nieskończone.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 22 grudnia 2019, o 10:56 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 2912
Jezus nie urodzil sie 25 grudnia, ale czy tradycja wspominania narodzin Mesjasza jest zla sama w sobie? Wydaje sie, ze nie. Lepiej, ze mowi sie o narodzinach Zbawiciela w grudniu, niz gdyby nie mowilo sie o nich wcale, albo gdyby mowilo sie wtedy o narodzinach boga slonca, jak kiedys ...
Papiez o Jezusie http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=b ... rBAqrcKdVg

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 23 grudnia 2019, o 02:21 
Offline

Dołączył(a): 24 grudnia 2014, o 20:27
Posty: 584
Tomasz G napisał(a):
..W doktrynie Kosciola Adwentystow Dnia Siodmego uznaje sie jedno cotygodniowe swieto - szabat... .
a wiec Kosciol ADS nie nakazuje ani nie zakazuje obchodzenia swiat grudniowych, poniewaz w roznych religiach i kulturach maja one rozne nazwy, praktyki i zwyczaje .. .
Kosciol ADS pozostawia sumieniu wyznawcow branie udzialu w praktykach, ktore nie stoja w sprzecznosci wobec biblijnych zasad wiary ...
Zarzut o praktyki pogańskie pod adresem KrK formułują bardziej wyraźnie Swiadkowie Jehowy którzy właśnie od ADS się wywodzą. Za tym zarzutem kryją się trzy główne wierzenia Strażnicy. Pierwsze z nich to kwestionowanie Boskości Jezusa Chrystusa potwierdzonej nizbicie przez NT. Wywodzi się ono z czasów, gdy tradycyjnie za zabójstwo Jezusa byli obwiniani Żydzi. Greckie słowo „kyrioktonoi”, oznaczające "zabójcy Pana”, stało się w literaturze polemicznej synonimem Żydów. Zabicie zwykłego człowieka jest bowiem w opinii powszechnej mniejszym grzechem, niż bogobójstwo co do którego NT nie pozostawia wątpliwości.

Druga sprawa to domaganie się rezygnacji z tradycji Kościoła, ograniczenie do świadectw pochodzących z I, a najpóźniej II wieku po Chrystusie przy założeniu, że KrK jest dziełem czysto ludzkim skażonym odstępstwem. Nienawiść, głęboka wrogość i niechęć do Kościoła katolickiego powoduje odmawianie Kościołowi prawa do bycia organizmem żywym i każdy rozwój w jego doktrynie lub obrzędach piętnowany jest jako odstępstwo od "czystej" nauki Nowego Testamentu zapominając o tym, iż właśnie Nowy Testament przedstawia Kościół jako żywe Ciało, które podlega różnorodnemu wzrostowi (por. Ef 4,11-16). Powoduje nieustanną krecią robotę, wyszukiwanie ciemnych kart w jego historii i pomijanie oraz przemilczanie nawet tak wielkich zasług i dowodów duchowej płodności Kościoła, jak chrystianizacja całych narodów, oczywisty wzrost społecznej wrażliwości na ludzkie biedy i niesprawiedliwości, rozwój rozmaitych dzieł miłosierdzia, dostosowane do wciąż zmieniającej się mentalności czy coraz to nowe zrywy odnowy duchowej.

Trzecie fałszywe wierzenie fundamentalistów, ukryte w zarzucie przeciwko świętu Bożego Narodzenia. to błędny pogląd, że pogańskie koneksje jakiegoś obrzędu lub zwyczaju dezawuują ów obrzęd jako bezbożny i zasługujący na bezwzględne odrzucenie. Tak jakby piękno kwiatu lub urodzaj pszenicy mogły być przekreślone przez to, że rośliny te wyrosły na.. nawozie. Nie ma jednak nic niewłaściwego w tym, że wierność niezmiennej nauce Chrystusa Pana korzysta z wartości takiej czy innej kultury, a nawet religii. Chrystianizacja święta pogańskiego dla chrześcijan IV wieku.oznaczała odzyskanie dla Chrystusa tego, co zostało Mu bezprawnie skradzione przez demony i wprowadzone do religii pogańskich. Tego rodzaju asymilacja ma również miejsce w Piśmie Świętym i to wręcz często.

W biblistyce jest rzeczą od dawna ustaloną, że na pojęcia, obrazy i obrzędy Starego Testamentu wywarła niemały wpływ religia ludów kananejskich, co zresztą w najmniejszym stopniu nie przeszkodziło Staremu Testamentowi odciąć się od kananejskiego politeizmu, prostytucji sakralnej, ofiar z dzieci . Z kolei w nauce o aniołach Stary Testament korzysta z ujęć religii babilońskiej, zaś Księga Koheleta inspiruje się ideami filozofii epikurejskiej. Apostoł Paweł cytuje pogańskich pisarzy Kleantesa i Aratosa (Dz 17,28) oraz Epimenidesa (Tt 1,12), a w jego listach odnajdujemy pojęcia zarówno platońskie, jak stoickie. Ewangelista Jan sięga po pojęcie "Logosu" do dzieł Filona z Aleksandrii, by za jego pomocą przedstawić objawioną naukę o Słowie Przedwiecznym, która od koncepcji Filona różni się dokładnie tak, jak się różni Niebo od Ziemi. Natomiast Apostoł Juda cytuje apokryficzną Księgę Henocha oraz podaje szczegóły, pochodzące z apokryfu pt. "Wniebowzięcie Mojżesza".

Brak jest śladów jakiegokolwiek sprzeciwu wobec Swięta Bożego Narodzenia w czasach kiedy było ono wprowadzane. Chrześcijanie po ustaniu prześladowań nie żywili żadnej wątpliwości co do tego, iż rzeczą słuszną jest zastąpić "sfałszowane przez demonów i śmiercionośne" święto pogańskie Saturnalii autentycznym i podobającym się Bogu świętem ku czci Chrystusa. Fundamentalistyczni liderzy sekt, a cóż dopiero prości zborownicy, osoby niewykształcone w ogóle nie mają "bladego" pojęcia o tych faktach, a ich pogląd na historiozofię chrześcijaństwa cechuje prymitywizm, naiwność i fałszywość.

_________________
Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty dobro nieskończone.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 23 grudnia 2019, o 11:30 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 2912
Pogańskie Korzenie Świąt Bożego Narodzenia

https://youtu.be/fd-VFJWomJM

A tu jeszcze ciekawa piosenka na Swieta BN dla wszystkich -:) http://www.youtube.com/watch?v=sIezmB4YlUo

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 23 grudnia 2019, o 18:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 14791
Tomek obchodzisz pamiątke smierci Jeszua ? nie przeszkadza ci ze to dawno temu było i nie znasz daty ?
Dlaczeqo tak sie wzbraniasz przed Narodzinami Zbawiciela Moszija ?
Dzien rodzinny mozesz za pasterzami zaspiewac Bwam Zbawiciel teqo swiata Odkupiciel w le
Betlejem mieście ....
a ty walczysz jak z dyniowatym stworem .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 24 grudnia 2019, o 07:10 
Offline

Dołączył(a): 24 grudnia 2014, o 20:27
Posty: 584
noemi napisał(a):
Tomek obchodzisz pamiątke smierci Jeszua ? nie przeszkadza ci ze to dawno temu było i nie znasz daty ?
Dlaczeqo tak sie wzbraniasz przed Narodzinami Zbawiciela Moszija ?
Dzien rodzinny mozesz za pasterzami zaspiewac Bwam Zbawiciel teqo swiata Odkupiciel w le
Betlejem mieście ....
a ty walczysz jak z dyniowatym stworem .

Ciekawa sprawa, SJ obchodzą pamiątkę Smierci Jezusa, ale już Zmartwychwstanie Pańskie jest u nich pominięte milczeniem, podobnie jak Narodzenie. ADS uważają z kolei, że Bóg nie mógł się narodzić i nie obchodzą również Swiąt Wielkanocy. Jest taka ładna kolęda:

"Witaj Dziecineczko w żłobie;
Wyznajemy Boga w Tobie,
Coś się narodził tej nocy,
Byś nas wyrwał z czarta mocy."
:D:

_________________
Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty dobro nieskończone.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 24 grudnia 2019, o 07:21 
Offline

Dołączył(a): 24 grudnia 2014, o 20:27
Posty: 584
Tomasz G napisał(a):
A tu jeszcze ciekawa piosenka na Swieta BN dla wszystkich -:) http://www.youtube.com/watch?v=sIezmB4YlUo

Ta piosenka nie jest o dziwo antykatolicka. Zawiera nawet całkiem pobożne, chrześcijańskie treści. Trzecią cnotą głowną jest w religii katolickiej umiarkowanie, a owocem Ducha Sw.jest wstrzemięźliwość.

_________________
Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty dobro nieskończone.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 24 grudnia 2019, o 11:40 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 2912
K ADS a Narodzenie Pana Jezusa ...

W doktrynie Kosciola Adwentystow Dnia Siodmego uznaje sie jedno cotygodniowe swieto - biblijny szabat... .

a wiec Kosciol ADS nie nakazuje ani nie zakazuje obchodzenia swiat zimowych lub wiosennych , poniewaz w roznych religiach i kulturach maja one rozne nazwy, praktyki i zwyczaje .. .

ps :

Pogańskie korzenie Wielkanocy, ślad po kulturze naszych przodków!

https://youtu.be/GZvBab0sskY

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 25 grudnia 2019, o 12:20 
Offline

Dołączył(a): 24 grudnia 2014, o 20:27
Posty: 584
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Jednak te dni są szczególnie ważne dla dzieci, które atmosferę rodzinnych świąt oraz związane z nimi tradycje zapamiętają na całe życie.

Obrazek


Tomasz G napisał(a):
..uznaje sie jedno cotygodniowe swieto - biblijny szabat... .

Apostoł Paweł nie namawiał chrześcijan do świętowania czy zachowywania szabatu. Jego wypowiedzi na ten temat są powszechnie znane:
„Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu ! Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa.” (Kol 2:16-17).
„Zachowujecie dni, święta nowiu i lata! Obawiam się o was: czy się dla was nie trudziłem na próżno” (Ga 4:10-11).
Podczas Soboru Jerozolimskiego, w którym brał udział Paweł, szabat wymieniony jest jako charakterystyczny dla Żydów, a nie chrześcijan:
„Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach” (Dz 15:21).
Paweł nie tylko nie zachęcał do zachowywania szabatu, ale wręcz odwodził od tego. Prócz tego brał udział w niedzielnym „łamaniu chleba” i sam wprowadził pewien zwyczaj niedzielny (1Kor 16:2).

_________________
Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty dobro nieskończone.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 25 grudnia 2019, o 12:26 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 2912
Jezus i ap Pawel itp nie mogli wzywac ludzi do lamania dekalogu (bo byliby falszywymi prorokami ) mogli co najwyzej krytykowac faryzeiski sposob obchodzenia sabatu itp swiat ....

Jezus jak i ap Pawel w NT wykladaja nam oraz powtarzaja i przypominaja tylko nauki podane juz przez Boga prorokom i Mojzeszowi a poza tym ciekawe ze wielu chrzescijan woli nasladowac w zyciu nauki i tradycje ludzi niz nauki i zyczaje Jezusa .... a mimo to uwaza sie za wierzacych w Jezusa ....

Adwentysci wierza ze czlowiek jest zbawiony z wiary tylko dzieki ofierze Jezusa ale wiare mozna ocenic po uczynkach wiec swietuja biblijny sabat -
sobote i przestrzegaja 10 przykazan dekalogu oraz dobrze czynia wszystkim ... Jesli jednak ktos dzis uwaza ze moze nie przestrzegac IV przykazania biblijnego dekalogu o swieceniu Soboty , to czemu przestrzega np. II czy reszty przykazan , postawa biblijnych chrzescijan swietujacych niedziele jest nielogiczna bo albo przestrzegamy caly biblijny dekalogo albo nie .


Sabat pod obstrzałem

http://www.eliasz.dekalog.pl/goscie/palla/trud_sab.htm

SWIECENIE NIEDZIELI

http://detektywprawdy.blogspot.com/2013 ... tekst.html

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 25 grudnia 2019, o 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 czerwca 2013, o 09:47
Posty: 184
Tomasz G napisał(a):
Jezus i ap Pawel itp nie mogli wzywac ludzi do lamania dekalogu (bo byliby falszywymi prorokami ) mogli co najwyzej krytykowac faryzeiski sposob obchodzenia sabatu itp swiat ....

Jezus jak i ap Pawel w NT wykladaja nam oraz powtarzaja i przypominaja tylko nauki podane juz przez Boga prorokom i Mojzeszowi a poza tym ciekawe ze wielu chrzescijan woli nasladowac w zyciu nauki i tradycje ludzi niz nauki i zyczaje Jezusa .... a mimo to uwaza sie za wierzacych w Jezusa ....

Adwentysci wierza ze czlowiek jest zbawiony z wiary tylko dzieki ofierze Jezusa ale wiare mozna ocenic po uczynkach wiec swietuja biblijny sabat -
sobote i przestrzegaja 10 przykazan dekalogu oraz dobrze czynia wszystkim ... Jesli jednak ktos dzis uwaza ze moze nie przestrzegac IV przykazania biblijnego dekalogu o swieceniu Soboty , to czemu przestrzega np. II czy reszty przykazan , postawa biblijnych chrzescijan swietujacych niedziele jest nielogiczna bo albo przestrzegamy caly biblijny dekalogo albo nie .


Sabat pod obstrzałem

http://www.eliasz.dekalog.pl/goscie/palla/trud_sab.htm

SWIECENIE NIEDZIELI

http://detektywprawdy.blogspot.com/2013 ... tekst.html


Dobrze, więc wytłumacz mi co znaczą słowa z Efezjan 2:11-22 oraz Galatów 3:2-5, 7-14.
lecz zacytuję tylko dwa wersety: Efezjan 2:14,15
On bowiem jest naszym pokojem, który z dwojga uczynił jedno, i w swoim ciele usunął stojący pośrodku mur wrogości,
On zniósł Prawo przykazań (zawarte) w postanowieniach, aby stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka.
Ten 15 werset pokazuje że Jezus zniósł mus przestrzegania dekalogu, teraz w Jezusie jeżeli przestrzegamy 10 przykazań to tylko dlatego że kochamy Boga i chcemy być Mu posłuszni, a nie dlatego że musimy ich przestrzegać, jak to załapiesz to żyć będziesz.

_________________
Wierzysz że Bóg zrodził się w Betlejemskim żłobie !
Lecz biada ci jeśli nie zrodził się w tobie !

http://www.krolestwoboze.pl


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 26 grudnia 2019, o 07:24 
Offline

Dołączył(a): 24 grudnia 2014, o 20:27
Posty: 584
ZibiShalom napisał(a):
Dobrze, więc wytłumacz mi co znaczą słowa z Efezjan 2:11-22 oraz Galatów 3:2-5, 7-14.
lecz zacytuję tylko dwa wersety: Efezjan 2:14,15
On bowiem jest naszym pokojem, który z dwojga uczynił jedno, i w swoim ciele usunął stojący pośrodku mur wrogości,
On zniósł Prawo przykazań (zawarte) w postanowieniach, aby stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka.
Ten 15 werset pokazuje że Jezus zniósł mus przestrzegania dekalogu, teraz w Jezusie jeżeli przestrzegamy 10 przykazań to tylko dlatego że kochamy Boga i chcemy być Mu posłuszni, a nie dlatego że musimy ich przestrzegać, jak to załapiesz to żyć będziesz.

Masz oczywiście rację, ale głuche milczenie będzie Ci jedyną odpowiedzią. :?;;
Gdyby brać Dekalog w sposób fundamentalistyczny, dosłowny, jak tu na forum, to trzeba by go odbierać tak samo, jak w religii źródłowej czyli judaizmie. Dziesięć Przykazań jest tam częścią tarjag micwot, czyli 613 przykazań. Unika się ich wyróżniania jako odrębnej całości. Dlatego wyróżnianie jedynie tych 10-ciu przez fundamentalistów protestanckich i traktowanie ich w oderwaniu od całości Biblii Hebrajskiej jest daleko idącą zmianą pierwotnego sensu i przesłania. Następnie naśladując fundamentalistów trzeba by zauważyć, że biorąc dosłownie, literalnie Dekalog dotyczy on wyłącznie plemienia Izraela i ich potomków Żydów, bo:

"..oznajmił swe słowo Jakubowi, ustawy swe i prawa Izraelowi. Nie uczynił tak żadnemu ludowi, dlatego nie znają jego praw (Psalm 147:19–20)."

Gdyby tak dosłownie interpretować, to zarówno sam Nowy Testament, jak i wszelkie wywody N.T. o Nowym Przymierzu w Chrystusie jak np. Apostoła Pawła :

"Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele, ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga.” Rzym. 2, 28-29

czy choćby:
" Nie ma Żyda ani Greka, nie ma niewolnika ani wolnego, nie ma mężczyzny ani kobiety; wszyscy bowiem jedno jesteście w Chrystusie Jezusie."Gal. 3:28

tracą jakikolwiek sens.

Wszelkie też próby interpretacji Dekalogu z uwzględnieniem współczesnych warunków i norm etyczno-moralnych i jego przesłanie do współczesnego człowieka byłyby również niemożliwe, bo zmieniałyby pierwotne znaczenie Dekalogu jak np. kobieta jako własność, zakaz wytwarzania dzieł sztuki sakralnej, czy uznawanie niewolnictwa.

Niestety, te wpisy nie zostaną tu na forum zrozumiane a nawet moderacja dopuszcza się "ustawiania do pionu" inaczej myślących, cenzurowania innych niż fundamentalistyczne i szybkiego ich kasowania, więc nawet nie wiem czy zdążysz go przeczytać. <lol>

_________________
Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty dobro nieskończone.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 26 grudnia 2019, o 10:08 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 2912
Mar. 4:12
12. Aby patrząc, widzieli, a nie ujrzeli; i słuchając słyszeli, a nie rozumieli, żeby się czasem nie nawrócili i nie dostąpili odpuszczenia.
(BW)

Chrzescijanstwo Dekalog w NT

1 Dla nas istnieje tylko jeden Bog, Ojciec..." (1Kor. 8:6).
2. ,,Bedac wiec z rodu Bozego, nie powinnismy sadzic, ze Bostwo jest podobne do zlota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rak i mysli czlowieka." (Dz. 17:29) ,,Wtedy Jezus odpowiedzial: Odejdz precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Ty bedziesz skladal holdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu bedziesz czesc oddawal." . Mt 4,10
3. Kazdemu, kto mowi jakies slowo przeciw Synowi Czlowieczemu, bedzie przebaczone, lecz temu, kto bluzni przeciw Duchowi Swietemu, nie bedzie przebaczone ew Luk 12,10
4. ,,A zatem pozostaje odpoczynek szabatu dla ludu Bozego." (Hbr. 4:9).
5. ,,Czcij ojca twego i matke..." (Ef. 6:2).
6. ,,Kazdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabojca, a wiecie, ze zaden zabojca nie nosi w sobie zycia wiecznego." (1J. 3:15).
7. ,,We czci niech bedzie malzenstwo pod kazdym wzgledem i loze nieskalane, gdyz rozpustnikow i cudzoloznikow osadzi Bog." (Hbr. 13:4).
8. ,,Zlodzieje... nie odziedzicza Krolestwa Bozego." (Lk. 12:10).
9. ,,Dlatego odrzuciwszy klamstwo: niech kazdy z was mowi prawde do blizniego..." (Ef. 4:25).
10. Zadajcie wiec smierc temu, co jest przyziemne w /waszych/ czlonkach: rozpuscie, nieczystosci, lubieznosci, zlej zadzy i chciwosci, bo ona jest balwochwalstwem." (Kol. 3:5).
BW

http://www.eliasz.dekalog.pl/goscie/kosowski/dekal1.htm

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boze Narodzenie prawda i legendy ...
 Post Napisane: 26 grudnia 2019, o 19:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 14791
Fedorowicz napisał(a):

Niestety, te wpisy nie zostaną tu na forum zrozumiane a nawet moderacja dopuszcza się "ustawiania do pionu" inaczej myślących, cenzurowania innych niż fundamentalistyczne i szybkiego ich kasowania, więc nawet nie wiem czy zdążysz go przeczytać. <lol>


możesz wyjaśnić jakie wpisy tobie chodzi i jakie skasowano, czego ktoś nie zdążył przeczytać ,coś
mnie ominęło ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 26 grudnia 2019, o 19:20 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL