Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Symbolika drzewa figowego
 Post Napisane: 3 lutego 2013, o 13:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18378
Cytuj:
Symbolika drzewa figowego
W Biblii po raz pierwszy z drzewem figowym spotykamy się już w biblijnym raju, gdy po zjedzeniu owocu (niektórzy twierdzą, że był to owoc figowy) Adamowi i Ewie „otworzyły się oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski” (Rdz 3,7). Jak wyglądały te liście?

Jak widać na obrazku obok, liście są kilkuklapowe, szerokie na 7—15 centymetrów, pokryte szorstkimi włoskami, opadają jesienią. ponadto wiemy o nich, że liście po ścięciu wydzielają mleczny sok.

Figa pospolita (Ficus carica) była jednym z sześciu błogosławieństw, które Bóg podarował Izraelczykom w Ziemi Obiecanej: „Albowiem Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi pięknej, ziemi obfitującej w potoki, źródła i strumienie, które tryskają w dolinie oraz na górze - do ziemi pszenicy, jęczmienia, winorośli, drzewa figowego i granatowego – do ziemi oliwek, oliwy i miodu” (Pwt 8,7-8). Próbowałeś sobie kiedyś wyobrazić, jak wygląda takie drzewo figowe?

Drzewo figowe jest wielopniowe od samych korzeni

Drzewo to pod względem wysokości podobne jest do naszych jabłonek, czy śliw. Dorasta zwykle do pięciu metrów wysokości, ale spotyka się również okazy ośmio-metrowe. Różnica polega jednak na jego wielopniowości od samej podstawy. Kora ich jest szara, co w stanie bezlistnym wyróżnia figę spośród innych drzew. Figa pospolita rosła na całym terenie Izraela, również na terenach półpustynnych, (tam gdzie opady wynoszą minimum 300 mm), gdyż korzenie tej rośliny wrastają w szczeliny nawet najtwardszych skał.

W starożytnej Grecji puszczanie pędów przez figowce oznaczało początek sezonu żeglarskiego. A Oblubienica w Pieśni nad Pieśniami tak opisuje piękno otaczającej przyrody:

„Drzewo figowe wydało zawiązki owoców i winne krzewy kwitnące już pachną”.( Pnp 2,13). Czy wiesz jak wyglądały takie zawiązki owoców?

Figi wczesne, wyborne (bikkura, bakkura)

Drzewa figowe owocowały dwukrotnie w ciągu roku. Najsmaczniejsze są wczesne owoce dojrzewające w czerwcu, dlatego w Biblii określano je jako bakkura Jr 24,3 (figa wyborna) lub bikkura (Oz 9,10; Mi 7,1; Na 3,12), czyli owoce pierwsze, wczesne. Z kolei owoce dojrzewające od sierpnia do września stanowiły drugi zbiór i określano je hebrajskim słowem qajic (Jr 48,32). – figi jesienne, figi zbierane jesienią, figi zepsute…

„Pan pokazał mi w widzeniu: Oto dwa kosze fig ustawione przed świątynią (…) Jeden kosz zawierał wyborne figi, jakimi są wczesne figi, drugi natomiast kosz zawierał figi zepsute, tak zepsute, że się nie nadawały do jedzenia. (…) To mówi Pan, Bóg Izraela: Jak na te wyborne figi, tak patrzę życzliwie na mieszkańców Judy uprowadzonych w niewolę, których wysłałem z tego miejsca do ziemi Chaldejczyków – dla ich dobra.

Figa zepsuta, nie nadająca się do jedzenia (qajic)

Skieruję wzrok na nich dla ich dobra, sprowadzę ich do tego kraju, odbuduję ich, by więcej nie rujnować. (…) Natomiast jak się czyni z bezwartościowymi figami, których nie można jeść, bo są niedobre, tak samo – to mówi Pan – postąpię z Sedecjaszem, królem judzkim, z jego przywódcami, z tymi mieszkańcami Jerozolimy, co pozostali w tej ziemi, i uczynię z nich postrach i klęskę dla wszystkich królestw ziemi, hańbę, przysłowie, pośmiewisko i przekleństwo po wszystkich miejscach, gdzie ich rozproszyłem (Jer 24,1-10)”

Będziecie jedli figi, każdy ze swojego drzewa...(Iz 36,16)

Figa owocowała czterokrotnie w ciągu roku, dlatego była symbolem płodności i Bożego błogosławieństwa.

„Zawrzyjcie ze mną pokój i poddajcie się mi, a będziecie jedli owoce, każdy ze swej winnicy i ze swego drzewa figowego, i będziecie pili wodę, każdy ze swej cysterny” (Iz 36,16, por. też 2 Krl 18,31).

Figi suszone ugniatano w placki

Figi jesienne zazwyczaj nie nadawały się do jedzenia, suszono jei i spożywano w podróży. Suszone figi przechowywano luzem, nanizane na sznurki lub też ubijane w formie placków. Ciasto z suszonych fig: (1 Sm 30,12; 2 Krl 20,7), w liczbie mnogiej było pokarmem zasobnym w cukier i spożywano go przez cały rok między innymi ze względu na łatwość przechowywania. Służyły do tego dzbany o pojemności (bagatela!) 250-1800 litrów. Owoce figi stosowane były w lecznictwie. Starożytni Egipcjanie sporządzali napój z fig, mleka, piwa i owoców sykomory stosowany na dolegliwości brzucha, a wywar z fig, liści akacji, miodu i ochry na choroby serca i płuc. Znane są też w medycynie koptyjskiej specyfiki z owocu figi leczące choroby skórne. W Księdze Izajasza (38,21) i Drugiej Królewskiej (20,7), opisano leczenie Ezechiasza za pomocą przykładania placka figowego na wrzód.

Biały ser wyrabiano fermentując mleko sokiem z gałązki figowej...

Z kolei Dioskorydes zapisał, że sok z liści lub pędów dodawano do mleka, powodując jego zsiadanie się, robiono to za pomocą świeżo uciętej gałązki figi, którą mieszano mleko nad ogniem, służyła do przygotowywania sera.

Jesień, to pora zmierzchu, poprzedzająca zimowe obumieranie. Biblia mówi: „Co ty widzisz, Amosie? Odpowiedziałem: Kosz dojrzałych owoców. Rzekł Pan do mnie: Dojrzał do kary lud mój izraelski. Nie będę już dłużej go oszczędzał” Am 8,2. Słowo qajic, figi jesienne wraz ze słowem qec tworzą grę słów oznaczającą apokaliptyczny koniec.

Oprócz fig uprawnych były też figi dziko rosnące, rozsiewane głównie za pośrednictwem nietoperzy, które żywią się ich owocami. Jednak siane w ten sposób rośliny nie mają żadnej wartości w uprawie rolniczej…

_________________
Katarzyna Papiernik
http://kursybiblijnedlaciebie.pl/

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 3 lutego 2013, o 13:43 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Symbolika drzewa figowego
 Post Napisane: 3 lutego 2013, o 13:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18378
Cytuj:
Anowi
Z owego wykładu zrozumiałam, że figi owocują dwu i czterokrotnie.

Pierwszy zbiór odbywa się w czerwcu drugi jesienią. Pierwsze figi wczesne są wyborne do jedzenia, drugi zbiór - nie nadają się do jedzenia tylko ususzenia.
Cytat:

„Pan pokazał mi w widzeniu: Oto dwa kosze fig ustawione przed świątynią (…) Jeden kosz zawierał wyborne figi, jakimi są wczesne figi, drugi natomiast kosz zawierał figi zepsute, tak zepsute, że się nie nadawały do jedzenia. (…) To mówi Pan, Bóg Izraela: Jak na te wyborne figi, tak patrzę życzliwie na mieszkańców Judy uprowadzonych w niewolę, których wysłałem z tego miejsca do ziemi Chaldejczyków – dla ich dobra.


i teraz logiczne wyjaśnienie:

W jednym czasie przed świątynią postawiono dwa kosze z dwóch różnych zbiorów: z czerwca i sierpnia. Które są wyborne, a które już zepsute? Zepsute są te, których okres przechowywania jest dłuższy. Jeśli wyborne są z ostatniego zbioru to znaczy, że jesień jest początkiem roku - odmierzania czasu.
Cytat:

Jesień, to pora zmierzchu, poprzedzająca zimowe obumieranie. Biblia mówi: „Co ty widzisz, Amosie? Odpowiedziałem: Kosz dojrzałych owoców. Rzekł Pan do mnie: Dojrzał do kary lud mój izraelski. Nie będę już dłużej go oszczędzał” Am 8,2. Słowo qajic, figi jesienne wraz ze słowem qec tworzą grę słów oznaczającą apokaliptyczny koniec
.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 3 lutego 2013, o 13:46 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL