Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nie będziesz miał innych bogów
 Post Napisane: 9 kwietnia 2013, o 15:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Obrazek Inni bogowie

Al-Baal- najpotężniejszy rywal Jahwe

Diabeł ma wiele imion.
Jedno z nich, popularne również w dzisiejszych czasach, brzmi Belzebub.
Imię to powstało w wyniku zniekształcenia starożytnego imienia boskiego „ Baal-Sebub”. Baal-Sebub miał w Ekronie dużą świątynię.

Bóstwo ów cieszyło się znacznym poważaniem.
Ludzie zwracali się do Baala w ciężkich chwilach swego życia.
Król Ochozjasz (jego panowanie rozpoczęło się około roku 919 p. n. e.) uległ wypadkowi i leżał przykuty do lóżka.
(1). Władca chciał wiedzieć czy kiedyś jeszcze powróci do zdrowia, wysłał więc posłańca do świątyni Baala.
Oburzony Bóg Izraela, Jahwe, obraził się.
Wysłał Eliasza do posłańca i nakazał go spytać: „Czyż nie ma Boga w Izraelu, że wy idziecie wywiadywać się u Belzebuba, boga Ekronu?”(2).
Kara za konsultacje u obcego boga nastąpiła natychmiast-Ochozjasz zmarł.

Baal, który w kraju biblijnym występował w różnych postaciach i pod różnymi przydomkami, był najpoważniejszym rywalem Jahwe.
Wydaje się, że miał on szansę stać się zamiast Jahwe głównym bogiem Izraela.

Przecież prorok Eliasz zorganizował pojedynek obu bogów

(3).Dla Baala i Jahwe zbudowano ołtarze ofiarne i zabito bydlęta. Zwierze ofiarne przeznaczone dla Jahwe polano dodatkowo wodą. Jahwe zesłał z nieba ogień, który „strawił żertwę drwa oraz kamienie i muł”

(4). Według relacji Biblii Baal nie zareagował.
Jahwe odniósł zwycięstwo, prorok Eliasz własnoręcznie zabił kapłanów Baala.
Baal bez wątpienia był głównym rywalem Jahwe.

Prawdopodobnie oddawano mu cześć nawet w najdalszych zakątkach Izraela.
W przeciwnym razie autorzy ST nie musieliby ustawicznie udowadniać, jak wielka jest przewaga Jahwe nad Baalem.

Wyższość Jahwe przejawia się głównie w ten sposób, że zabija on zwolenników Baala

(5). Różnica między Jahwe a Baalem wciąż przy tym zanika, czasami są łudząco do siebie podobni. Baal często nazywa się bogiem przymierza. (Baal-Berit)
(6).
A przecież według ST bogiem przymierza jest przede wszystkim Jahwe.
To Jahwe zawarł ze swoim ludem „przymierze”, prawdopodobnie z Noem zaraz po potopie
(7), przede wszystkim zaś później z Abrahamem.

Wypowiedzi Biblii na temat Baala są bardzo pouczające.
Pokazują one, że status Jahwe był stale zagrożony, jego pozycja głównego boga Izraela przez długi czas stała pod znakiem zapytania.

Najwyraźniej pojawiały się ciągłe tendencje do zastąpienia Jahwe Baalem.

Opinie na temat Baala dowodzą również, że chronologia ST nie jest zgodna z rzeczywistym historycznym przebiegiem wydarzeń.
Zgodnie z treścią ST kult Baala został wprowadzony przez żonę króla Achaba, a więc około 940 roku p.n.e.
Posiadamy również informacje, że już około 1500 roku p.n.e. uciekający z Egiptu Izraelici chcieli przejść na kult Baala.

Lud był niezadowolony z Jahwe i oddawał cześć zrobionemu przez siebie
„złotemu cielcowi”

(9). Ale wyznawcy Baala wyobrażali go sobie jako byka.

Geneza kultu Baala jest przedmiotem sporu naukowców. Na długi czas przed dominacją Jahwe panował dualizm, polegający na jednoczesnym oddawaniu czci bogu i bogini. Baal był potężnym bogiem nieba i pogody, natomiast bóstwo kobiece utożsamiano z ziemią. Wegetację ziemi wyobrażano sobie jako efekt zapładniającego działania Baala.
Baal stał się głównym rywalem Jahwe.
W miarę jak rosło znaczenie Jahwe, rola Baala malała.
Wkrótce jego boskie imię zaczęło po prostu znaczyć „pan” lub „władca” i w rezultacie sam Jahwe mógł być określany jako „Baal”.

Jahwe wyparł swojego rywala, zlewając się z nim w jedną postać!
A gdy Jahwe został już utożsamiony z Baalem, nie chciał, żeby jego nazywano tym imieniem.
Według skromnej objętościowo Księgi Ozeasza, Jahwe protestował przeciwko używaniu w stosunku do jego osoby obcego imienia:

„I stanie się w owym dniu-wyrocznia Pana- że nazwie Mnie:<<Mąż mój>>, a już nie powie:<<Mój Baal>>.

Usunę z jej ust imiona Baalów, a imion ich już się nie wspomni.”(10)
Baal przeżył swój renesans w XVI wieku. To najważniejsze niegdyś bóstwo zostało jednak zdegradowane do pozycji diabła.
Jeśli kiedyś traktowano Baala jako mało znaczącego boga, to teraz znano jedynie diabła Baala.
W 1583 roku młodą dziewczynę podano obrzędowi egzorcyzmu. Jeden z jezuitów egzorcyzmował ją osiem dni i twierdził, że przepędził 12 652 diabły.
Wreszcie za winę uznano babkę dziewczyny .
Podobno sprzymierzywszy się z Belzebubem-Baalem, miała ona poświęcić diabłu własną wnuczkę.
Pod wpływem tortur rzekoma czarownica zeznała do protokołu, że niezliczone demony-Baale przechowywała w szklanych naczyniach.
Kobieta, przywiązana do końskiego ogona, została zawleczona na stos, na którym spłonęła żywcem(11).

Tekst Walter-Jorg Langbein

(1) Zobacz: Druga Księga Królewska, rozd. 1, wers 2.
(2) Druga Księga Królewska, rozd. 1, wers 3.
(3) Pierwsza Księga Królewska, rozd. 18 wersy 21-46.
(4) Pierwsza Księga Królewska, rozd. 18 wersy 38-40
(5) Księga Powtórzonego Prawa, rozd. 9, wers 4.
(6) Księga Sędziów, rozd. 8 wers 33 i rozd. 9. wers 4
(7) Księga Rodzaju, rozd. 9
( Księga Rodzaju, rozd 17
(9) Księga Wyjścia, rozd. 32
(10) Księga Ozeasza, rozd. 2, wersy 18 i 19.
(11) Rossel H. Robbins „Encyklopedia of Witchcraft and Demonology, Nowy Jork 1959, s 395
O to "Słowo Boże"

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 9 kwietnia 2013, o 15:52 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Nie będziesz miał innych bogów
 Post Napisane: 9 kwietnia 2013, o 15:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Istnienie innych "bogów" nie przeszkadza w tym aby uznawac tylko jednego prawdziwego.

1Kor 8:5-6 NS „Bo chociaż są tacy, których zwą "bogami", a czy to w niebie, czy na ziemi, jako że jest wielu "bogów" i wielu "panów",(6) dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec, z którego jest wszystko, a my dla niego; i jeden jest Pan, Jezus Chrystus, przez którego jest wszystko i my przez niego.”

J 17:3 NS „To znaczy życie wieczne; ich poznawanie ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa.”

Zatem ci inni bogowie to potęzne istoty ,ale tylko stworzenia ,a nie Stwórca.

Stwórca jest jeden.

Iz 40:28 NS "Czy się nie dowiedziałeś ani nie słyszałeś? Jehowa, Stwórca krańców ziemi, jest Bogiem po czas niezmierzony. On się nie męczy ani nie nuży. Nie sposób zbadać jego zrozumienia."
.
Pwt 4:35 Bw "Tobie to ukazano, abyś poznał, że Pan jest Bogiem. Oprócz niego nie ma innego."

Pwt 4:39 Bw "Dowiedz się tedy dzisiaj i weź to sobie do serca, że Pan jest Bogiem na niebie w górze i na ziemi w dole, nie ma innego!"

1Krl 8:60 Bw "aby poznały wszystkie ludy ziemi, że Pan jest Bogiem i nie ma innego."

Iz 45:5 Bw "Ja jestem Pan i nie ma innego, oprócz mnie nie ma Boga.

Iz 45:6 Bw "aby poznali od wschodu słońca i od zachodu, że nie ma nikogo oprócz mnie. Ja jestem Pan i nie ma innego."

Iz 45:18 Bw "Bo tak mówi Pan, Stwórca niebios - On jest Bogiem - który stworzył ziemię i uczynił ją, utwierdził ją, a nie stworzył, aby była pustkowiem, lecz na mieszkanie ją stworzył: Ja jestem Pan, a nie ma innego."

Iz 45:22 Bw "Do mnie się zwróćcie, wszystkie krańce ziemi, abyście były zbawione, bo Ja jestem Bogiem i nie ma innego."

Iz 46:9 Bw "Wspomnijcie na sprawy dawne, odwieczne, że Ja jestem Bogiem i nie ma innego, jestem Bogiem i nie ma takiego jak Ja."

Jl 2:27 Bw "I poznacie, że Ja jestem wśród Izraela i że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem i nie ma innego; i lud mój nigdy nie zazna wstydu."

Mk 12:32 Bw "I rzekł do niego uczony w Piśmie: Dobrze, Nauczycielu! Prawdę powiedziałeś, że Bóg jest jeden i że nie masz innego oprócz niego;"

1Kor 8:4 Bw "Co więc dotyczy spożywania mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz Jednego."
.

Mk 12:32 "I powiedział mu uczony w Pismie: Dobrze, nauczycielu, w prawdzie powiedziałeś, że jeden jest i nie jest inny oprócz niego"

1 Kor 8:4 "O zjedzeniu więc ofiarowanych wizerunkom wiemy, że niczym wizerunek w świecie i że nikt Bogiem z wyjątkiem Jednego"
.
Pwt 10:17 BT "albowiem Pan, Bóg wasz, jest Bogiem nad bogami i Panem nad panami, Bogiem wielkim, potężnym i straszliwym, który nie ma względu na osoby i nie przyjmuje podarków
.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie będziesz miał innych bogów
 Post Napisane: 9 kwietnia 2013, o 16:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
1 Samuela 28:13: "Ale król rzekł do niej: "Nie bój się; lecz co ujrzałaś?"
I kobieta powiedziała Saulowi: "Ujrzałam jakiegoś boga wychodzącego z ziemi"
.
וַיֹּאמֶר לָהּ הַמֶּלֶךְ אַל-תִּירְאִי כִּי מָה רָאִית וַתֹּאמֶר הָאִשָׁה אֶל-שָׁאוּל אֱלֹהִים רָאִיתִי עֹלִים מִן-הָאָרֶץ׃

--------------------------------------------------------------------------------

Biblia Warszawska:
I rzekł do niej król: Nie bój się. Lecz co widzisz? Kobieta odrzekła Saulowi: Widzę nadludzką istotę/ אֱלֹהִים wychodzącą z ziemi.

Biblia Tysiąclecia:
Odezwał się do niej król: Nie obawiaj się! Co widzisz? Kobieta odpowiedziała Saulowi: Widzę istotę pozaziemską,/ אֱלֹהִים wyłaniającą się z ziemi.


tłumacze musieli byc niedowiarkami albo ...rylec fałszywych pisarzy ?
Mamy JEDNOZNACZNIE POWIEDZIANE ELOHIM .....z arec ...
Jesli chcecie powdazac to podwazajcie równiez ze tu nie pisze Saul i wróżka wymyslcie cos
Ale wiecie czasy trzymania w ciemnocie swoich poddanych ....to przeszłosc ,,no chyba ze
sie ktos sam oto prosi ....
Jezus na Górze Objawienia był z Mojżeszem i z ....OBaj niezyli i
Jeśli TU wyraźnie napisano Elohim wznosił sie nad ziemia ,a nie DEMON

Wróżka z Ein-dor opisała KOGO UJRZAŁA wnioskuje ze była to osoba o nieprzeciętnych
zdolnościach przenikania drugiej strony .
Moge nie wiedzieć wszystkiego moge sie na tym nie znać ,ale czytac na tyle potrafie
Elohim którego widziała to Samuel ,pytanie dlaczego on mógł byc Bogiem-Elohim
Jezus też mówił o Bogach sa to ci których doszło SŁOWO YHVH .
Dlaczego oni sa Bogami ?

Owszem byli BOGOWIE narodów każde miasto państwp miało swego BOGA
marduk ,dagon -to Bogowie pogan i tu odnosza sie słowa Pawła - słuzyli tym którzy z natury BOGAMI nie sa - dlaczego ?
2 Kor. 4:4
4. W których bóg świata tego zaślepił umysły niewierzących, aby im nie świeciło światło ewangelii o chwale Chrystusa, który jest obrazem Boga.
(BW)

1 Kor. 8:5
5. Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,
(BW)

Cytuj:
stefan czy przez ciebie zazdrość przemawia ?
twoje Emet ma świadczyc o .....?
Cytat:

Twoja sprawa, lecz nie czyń siebie 'Strażniczką Pieczęci Depozytu Prawdy'


To ty mnie tak nazwałeś a nie ja siebie .
Ale właściwie DLACZEGO NIE ? :D: :D: :D:
Przeciez JESTEM ZAPIECZĘTOWANA i nie ręką ludzka .
Mam na sobie Pieczęć Prawdy i to Pieczeć mnie chroni .

Codo ciemnoty ,to tak było od dawien dawna ,kto
miał władze jak nie kapłan ?jak nie uczony w Piśmie ,reszta musiała byc poddana
bo była ciemnotą w oczach inteligencji a czy dzisiaj jest inaczej ?
Popatrz jak mnie nazywasz ,tylko ty wiesz bo ty czytasz ty wiesz co w słownikach"piszczy"

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie będziesz miał innych bogów
 Post Napisane: 9 kwietnia 2013, o 16:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
SJ uznają ze Bóg jest JEDEN - a inni ,to znaczy kto sa ci inni ,co nieuznaja ?
Ja Wierzę w JEDNEGO Przedwiecznego Starszego od Dni .
WIERZĘ ,że TYLKO YHVH JEST ZBAWICIELEM -ODKUPICIELEM -MOSZIACH
I cóz ?
mówi sie zem opętana demonem .....a moze ten co tak mówi ...



rys-A kto by tak mówił masz prawo tak widzieć Jedynego jak widzisz modalizm jest bliższy monoteizmowi niż wiara w dwie lub trzy osoby,ale gdybyś nawet widziała Boga jako trójcę to i tak podobała byś się Bogu bo wyznajesz Jezusa.
znany nam kaznodzieja w kazaniu dlaczego jestem przeciw zorganizowanej religii,stwierdził;
że tak katolik jak i baptysta czy zielonoświątkowiec będą zbawieni niezależnie od nauki jaka jest w ich denominacji ,o ile nie będą polegać na doktrynie a na Jezusie- i miał rację ,albowiem zbawiani jesteśmy z wiary a nie z poznania-te nadyma.
Nie miej więc pretensji że widzą Boga gorzej od Ciebie i nie gniewaj się że w ferworze dyskusji trochę Ci dokuczają masz okazje przedstawić swe poznanie a to może być kosztowne dla niektórych osób,mnie np podoba się Twoje oczytanie w hebraistyce.
pozdrawiam

.
Ryś
Serdecznie ci dziekuję za podtrzymanie na duchu ,to ważne.
Co do gniewania ,hm cóz nie gniewam sie ,chociaż ciężko mi ,ze robia to ci co za lepszych
sie uważaja a ja przecież o ZBAWICIELU JAHszua mówie.
Tak ,nie wiedza nie oczytanie w słownikach leksykonach ,nie gramatyka a DUCH PRAWDY
wprowadza w SWOJE SOBIE ZNANE MIEJSCE ZA ZASŁONĄ CIAŁA.
Zdaje sobie sprawę ,ze TO CO GŁOSZĘ JEST -WYJĄTKOWE -Inne OD TEGO
czego ich i nas uczono .Ale zeby az taki sprzeciw budziło ?

Chociaż napisano - ZDROWEJ NAUKI ,nie ścierpia :-o
no tak zaraz zaczną wołac - ze to ja jedynie mam zdrowa nauke :mrgreen:
ANO MAM :mrgreen:
POZDRAWIAM

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie będziesz miał innych bogów
 Post Napisane: 9 kwietnia 2013, o 16:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
arius-Jest to stela Baala, odnaleziona w 1932 w starożytnym Ugarit, znanej dziś jako Ras Shamra. Obrazek

1 Królewska 16:30 I Achab, syn Omriego, postępował w oczach Jehowy gorzej niż wszyscy, którzy byli przed nim.
31 A jak gdyby było dla niego rzeczą nadzwyczaj błahą chodzenie w grzechach Jeroboama, syna Nebata, pojął za żonę Jezebel, córkę Etbaala, króla Sydończyków, i zaczął chodzić, by służyć Baalowi i kłaniać się mu.
32 Ponadto wzniósł Baalowi ołtarz w domu Baala, który zbudował w Samarii.


Stella ta poświadcza informację biblijną, że faktycznie istniał w tamtych czasach kult BOGA Baala, któremu nawet niektórzy królowie Izraela oddawali pokłon.
Ale czy BÓG Baal faktycznie istniał, czy był realną osobą, czy miał jakąś moc?
Jeśli odpowiesz twierdząco na te pytania, to nasuwają się następne pytania.
Co się z BOGIEM Baalem dzieje obecnie, gdzie mieszka, dlaczego nic nie robi na swoją obronę, dlaczego nie woła, że on jest BOGIEM?

Odpowiedź znajdujemy również w Biblii, będą nią słowa jedynego BOGA JHWH.

Cytat:
Izajasza 44:6 Tak mówi Pan[JHWH], Król Izraela i Odkupiciel jego, Pan[JHWH] Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni; i nie ma poza Mną boga.

7 Któż jest do Mnie podobny? - Niech woła, niech to ogłosi i niech Mi dowiedzie! Kto przepowiedział przyszłość od wieków i to, co ma nadejść, niech nam obwieści!
8 Nie lękajcie się ani nie przerażajcie!
Czyż nie przepowiedziałem z dawna i nie oznajmiłem? Wy jesteście moimi świadkami: czy jest jaki Bóg oprócz Mnie?
albo inna Skała? - Ja nie znam takiego!


W wersecie 7 BÓG JHWH pyta: "Któż jest do Mnie podobny? - Niech woła, niech to ogłosi i niech Mi dowiedzie", jest to pytanie retoryczne, gdyż innych BOGÓW po prostu nie ma: "czy jest jaki Bóg oprócz Mnie? albo inna Skała? - Ja nie znam takiego!", są oni tylko wymysłem ludzi i dziełem ich rąk, o czym dowiadujemy się z kolejnych wersetów:

Cytat:
Izajasza 44:9 ¶ Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą. 10 Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku?
11 Oto wszyscy czciciele tego bożka zawstydzą się; jego wykonawcy sami są ludźmi. Wszyscy oni niechaj się zbiorą i niech staną! Razem się przestraszą i wstydem okryją.
12 ¶ Wykonawca posągu urabia żelazo na rozżarzonych węglach i młotami nadaje mu kształty; wykańcza je swoim silnym ramieniem; oczywiście, jest głodny i brak mu siły; nie pił wody, więc jest wyczerpany.
13 Rzeźbiarz robi pomiary na drzewie, kreśli rylcem kształt, obrabia je dłutami i stawia znaki cyrklem; wydobywa z niego kształty ludzkie na podobieństwo pięknej postaci człowieka, aby postawić go w domu.

14 Narąbał sobie drzewa cedrowego, wziął drzewa cyprysowego i dębowego - a upatrzył je sobie między drzewami w lesie - zasadził jesion, któremu ulewa zapewnia wzrost.

15 To wszystko służy człowiekowi na opał: część z nich bierze na ogrzewanie, część na rozpalenie ognia do pieczenia chleba, na koniec z reszty wykonuje boga, przed którym pada na twarz, tworzy rzeźbę, przed którą wybija pokłony.

16 Jedną połowę spala w ogniu i na rozżarzonych węglach piecze mięso; potem zajada pieczeń i nasyca się. Ponadto grzeje się i mówi: "Hej!
Ale się zagrzałem i korzystam ze światła!"
17 Z tego zaś, co zostanie, czyni swego boga, bożyszcze swoje, któremu oddaje pokłon i pada na twarz, i modli się, mówiąc: "Ratuj mnie, boś ty bogiem moim!"
18 ¶ Tacy nie mają świadomości ani zrozumienia, gdyż mgłą przesłonięte są ich oczy, tak iż nie widzą, i serca ich, tak iż nie rozumieją.
19 Taki się nie zastanawia; nie ma wiedzy ani zrozumienia, żeby sobie powiedzieć: "Jedną połowę spaliłem w ogniu, nawet chleb upiekłem na rozżarzonych węglach, i upiekłem mięso, które zajadam, a z reszty zrobię rzecz obrzydliwą. Będę oddawał pokłon kawałkowi drzewa".
20 Taki się karmi popiołem; zwiedzione serce wprowadziło go w błąd.
On nie może ocalić swej duszy i powiedzieć: "Czyż nie jest fałszem to, co trzymam w ręku?"


JHWH mówi wyraźnie dlaczego są tworzone tacy BOGOWIE: "Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku?"
Mówi również czym są tacy BOGOWIE: "Czyż nie jest fałszem to, co trzymam w ręku?"

Wniosek jest jeden, NIE MA INNYCH BOGÓW POZA JHWH.
Jest wiele wersetów potwierdzających, że nie ma innych BOGÓW poza JHWH, oraz czym są BOGOWIE uczynieni przez człowieka, kilka z nich można znaleźć w poście rozpoczynającym ten temat, oraz w kilku następnych, można również wyszukać samemu, czytając Biblię, lub wyszukać w konkordancji.

Jak to jest jednak możliwe, że nie ma innych BOGÓW, skoro sam BÓG JHWH nazwał ludzi BOGAMI?
Czyżby sam sobie zaprzeczał?


BTP Psalm 82:1 Psalm. Asafowy. Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów, pośrodku bogów sąd odbywa:
Psalm 82:6 6 Ja rzekłem: Jesteście bogami i wszyscy - synami Najwyższego.


BTP Wyjścia 7:1 Pan[JHWH] odpowiedział Mojżeszowi: «Oto Ja uczynię cię jakby Bogiem faraona, a Aaron, brat twój, będzie twoim prorokiem.
2 Ty powiesz mu wszystko, co ci rozkażę, a Aaron, brat twój, będzie przemawiał do faraona, ażeby wypuścił Izraelitów ze swego kraju,

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie będziesz miał innych bogów
 Post Napisane: 9 kwietnia 2013, o 16:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Arius
stąpasz po bardzo śliskim gruncie ...
Cytat:

W wersecie 7 BÓG JHWH pyta: "Któż jest do Mnie podobny? - Niech woła, niech to ogłosi i niech Mi dowiedzie", jest to pytanie retoryczne, gdyż innych BOGÓW po prostu nie ma: "czy jest jaki Bóg oprócz Mnie? albo inna Skała? - Ja nie znam takiego!", są oni tylko wymysłem ludzi i dziełem ich rąk, o czym dowiadujemy się z kolejnych wersetów:

Albo ,albo
Jęsli bierzesz te SŁOWA jako Prawdę to ,alebo Jahszua JEST WŁAŚNIE TYM YHVH ,który
to mówi ,albo baalem nic nie wartym no moze smiechu wartym .
O JAHszua WIEMY że JEST SKAŁĄ ,ze Zbawiciel ,że nie ma Innego Zbawiciela jak tylko Sam YHVH .
Jeśli to nie jest JEDEN I TEN SAM , to nie macie Zbawienia ani Skały .
Nie ma Dwóch nie ma Inneg Oprócz MNIE - a kto JEST TYM CO TO MÓWI?
Nie wystarczy powiedzieć ze YHVH , NIE WYSTARCZY !

Bo co zrobicie z Jezusem Mesajszem ?
SKAŁA NASZA NASZE ZBAWIENIE - a nie ma Innego oprócz MNIE - mói YHVH.
Nie ma kopii nie ma duplikatu ,nie ma !

.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie będziesz miał innych bogów
 Post Napisane: 9 kwietnia 2013, o 17:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
a co z tym Elohim ?
><
סַרְנֵי פְלִשְׁתִּים נֶאֱסְפוּ לִזְבֹּחַ זֶבַח-גָּדוֹל לְדָגוֹן אֱלֹהֵיהֶם וּלְשִׂמְחָה וַיֹּאמְרוּ נָתַן אֱלֹהֵינוּ בְּיָדֵנוּ אֵת שִׁמְשׁוֹן אוֹיְבֵינוּ׃

Sdz 16:23 Br "Pewnego dnia przywódcy filistyńscy zebrali się, żeby złożyć uroczyście wielką ofiarę na cześć Dagona, ich boga, i oddać się przy tej okazji uciechom.
Bo mówili sobie: Oto nasz bóg wydał w nasze ręce Samsona, naszego wroga."
><><
16/24
וַיִּרְאוּ אֹתוֹ הָעָם וַיְהַלְלוּ אֶת-אֱלֹהֵיהֶם כִּי אָמְרוּ נָתַן אֱלֹהֵינוּ בְיָדֵנוּ אֶת-אוֹיְבֵנוּ וְאֵת מַחֲרִיב אַרְצֵנוּ וַאֲשֶׁר הִרְבָּה אֶת-חֲלָלֵינוּ׃--
Biblia Warszawska:
Lud, oglądając go, wielbił swego boga w słowach: Wydał nasz bóg w nasze ręce naszego wroga, Tego, który spustoszył naszą ziemię, I który wielu naszych ubił.


><

וַיִּקְחוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-אֲרוֹן הָאֱלֹהִים וַיָּבִיאוּ אֹתוֹ בֵּית דָּגוֹן וַיַּצִּיגוּ אֹתוֹ אֵצֶל דָּגוֹן׃
1Sm 5:2 Br "Potem wzięli arkę Bożą i umieścili ją w świątyni Dagona obok/u/// jego statuy."

><

וַיַּשְׁכִּמוּ אַשְׁדּוֹדִים מִמָּחֳרָת וְהִנֵּה דָגוֹן נֹפֵל לְפָנָיו אַרְצָה לִפְנֵי אֲרוֹן יְהוָה וַיִּקְחוּ אֶת-דָּגוֹן וַיָּשִׁבוּ אֹתוֹ לִמְקוֹמוֹ׃
1Sm 5:3 Br "Następnego dnia mieszkańcy Aszdod, wstawszy rano, zobaczyli, że statua leży zwalona twarzą do ziemi, tuż przed arką Jahweh.
Podnieśli więc figurę Dagona i postawili ponownie na tym samym miejscu."

><

וַיַּשְׁכִּמוּ בַבֹּקֶר מִמָּחֳרָת וְהִנֵּה דָגוֹן נֹפֵל לְפָנָיו אַרְצָה לִפְנֵי אֲרוֹן יְהוָה וְרֹאשׁ דָּגוֹן וּשְׁתֵּי כַּפּוֹת יָדָיו כְּרֻתוֹת אֶל-הַמִּפְתָּן רַק דָּגוֹן נִשְׁאַר עָלָיו׃


1Sm 5:4 Br "Kolejnego dnia, wstawszy bardzo wczesnym rankiem, zobaczyli, że statua Dagona znów leży, zwrócona twarzą do ziemi, tuż przed arką Jahweh.
Tym razem głowa i odcięte dłonie leżały oddzielnie na progu, oddzielnie zaś na swoim miejscu pozostał tułów [Dagona]."

><

עַל-כֵּן לֹא-יִדְרְכוּ כֹהֲנֵי דָגוֹן וְכָל-הַבָּאִים בֵּית-דָּגוֹן עַל-מִפְתַּן דָּגוֹן בְּאַשְׁדּוֹד עַד הַיּוֹם הַזֶּה׃ ס

1Sm 5:5 Br "Dlatego kapłani Dagona i wszyscy ci, którzy zazwyczaj wchodzą do świątyni Dagona w Aszdod, aż po dzień dzisiejszy nie mają odwagi postawić stopy na progu świątyni."

><><
Biblia Hebraica Stuttgartensia:
וַיִּרְאוּ אַנְשֵׁי-אַשְׁדּוֹד כִּי-כֵן וְאָמְרוּ לֹא-יֵשֵׁב אֲרוֹן אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל עִמָּנוּ כִּי-קָשְׁתָה יָדוֹ עָלֵינוּ וְעַל דָּגוֹן אֱלֹהֵינוּ׃

------- ---------- ----------- ----------------- -------

1Sm 5:7 Br "Widząc, co się dzieje, mieszkańcy Aszdod zaczęli mówić: Niech arka Boga Izraelitów lepiej nie pozostaje u nas, gdyż prawica tego Boga zaciążyła nad nami i nad naszym bogiem Dagonem."
><><

וַיָּשִׂימוּ אֶת-כֵּלָיו בֵּית אֱלֹהֵיהֶם וְאֶת-גֻּלְגָּלְתּוֹ תָקְעוּ בֵּית דָּגוֹן׃ ס

1Krn 10:10 Br "Potem umieścili zbroję Saula w świątyni swoich bogów, a jego głowę wystawili na widok publiczny w świątyni Dagona.
.
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... c&start=75

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 9 kwietnia 2013, o 17:01 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL