Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » TORA -

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dlaczego zgrzeszyli Adam i Ewa?
 Post Napisane: 24 listopada 2014, o 11:42 

Dlaczego zgrzeszyli Adam i Ewa?

"Pewna Pani zwróciła się do mnie z pytaniem, dlaczego zgrzeszyli Adam i Ewa.
Chciałbym się podzielić z Wami moją odpowiedzią:

Pani zadaje pytanie jak mogli Adam i Ewa złamać wolę B-ga wychodząc z założenia że oni nie mieli skłonności do zła.
W księdze Bereszit 3;5 wąż mówi że jeśli zjedzą owoc to będą jak B-g, „poznawającymi dobre i złe” (cytat z tłumaczenia Cylkowa).
Adam był stworzony na podobieństwo B-ga i wiedział o tym.
B-g obejmuje że tak powiem wszystkie manifestacje (wyrazy) tego świata – te które są szlachetne i ładne jak również te które są brzydkie i złe.
Wąż nie przekonał Adama i Ewę aby złamali wolę B-ga – oni myśleli że oni raczej wykonują najgłębsza wolę B-ga – żeby zostać Jego prawdziwymi podobieństwami.
Jeśli oni mają być Jego prawdziwymi podobieństwami a On obejmuje również manifestacje (wyrazy) zła, to czy oni nie muszą również poznać zło?

Tak oni myśleli ale nie zrozumieli że oni nie potrafią poznać zło i nie zostać „zabrudzeni” przez to zło i „ściągnięci” w kierunku tego zła tzn. do niższego poziomu duchowego.
B-g obejmuje że tak powiem wszystkie manifestacje (wyrazy) rzeczywistości – nawet te złe – ale On pozostaje stuprocentową absolutną dobrocią, co nie jest możliwe dla człowieka.
Człowiek który poznaje zło zostaje w jakieś mierze zabrudzony przez to zło i ściągnięty do tego.
Adam i Ewa się pomylili, myśląc że powinni poznać zło, żeby zostać prawdziwymi podobieństwami B-ga.
Podobny błąd popełnił na przykład król Salomon.
On rozumiał dlaczego Tora zabrania królom mieć za dużo żon i myślał że potrafi ożenić się z wieloma kobietami a jednak nie wpaść do negatywnych skutków takiego działania.
Jego intencja była dla dobra – on ożenił się z około 1000 księżniczkami różnych ludów z intencją żeby rozpowszechnić przekonanie o Jednego B-ga w świecie.
Jak wiadomo Salomonowi się nie udało, ale jego intencje były dla dobra.
Chciał złamać zakazu ożenienia się z wieloma kobietami – czyli złamać wolę B-ga – aby móc rozpowszechnić wiedzę o B-gu w całym świecie.
Złamać wolę B-ga „dla dobra”, czyli w celu większego wykonania woli B-ga.
Uczymy się z tego, że człowiek musi być ostrożny aby nie „wymądrzać się”.

Człowiek musi przede wszystkim wykonywać nakazy i zakazy B-ga (Tora) bez próby „widzienia” większej perspektywy.
My nie mamy i nie możemy mieć perspektywę B-ga i nie możemy w zasadzie rzeczy zrozumieć dlaczego dana rzecz jest nakazana lub zakazana.
W Torze jest napisane: „tamim tihje im Haszem Elokecha” – „tamim masz być w stosunku do Haszem B-ga twego”.
Słowo „tamim” ma kilka konotacji: doskonałość, bez skazy a równocześnie naiwność i wierność.
Stosunek człowieka do B-ga jest sprawą skomplikowaną.
Oby każdemu z nas udało się znaleźć swoją prawidłową drogę.

Z błowogieństwem z Jerozolimy, rabin Icchak Rapoport"
.

Rozmawiam/ałem z Wami jak uczeń w szkole podczas przerwy ,
który tak zrozumiał wykład nauczyciela .

Tytuł:
 Post Napisane: 24 listopada 2014, o 11:42 

Tytuł: Re: Dlaczego zgrzeszyli Adam i Ewa?
 Post Napisane: 24 grudnia 2014, o 12:43 

Nie wydaje Wam się to dziwne, że rabini piszą:
B-g zamiast Bóg.

Post Napisane: 24 grudnia 2014, o 13:59 

Wydaje i nie mam pojęcia dlaczego mają nasladowców , tego nijak nie pojmuję.
Czy chca sie przypodobac czy programowanie odnosi skutek .

Uważam to za dziwactwo niczym nie uzasadnione bo co to jest B-g ?
nowy bożek?
"B" czy "g "
CZY od 'B do g"
To samo z 'haszem' ...

Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!

.

Post Napisane: 29 lipca 2015, o 18:29 

Cyp napisał(a):
B-g zamiast Bóg.
Rabini na ogół nie piszą w języku polskim. Polska kojarzy się wyznawcom judaizmu bardzo nieprzyjemnie. Wyjątek stanowią niedawne publikacje Pardes Lauder po polsku i dwa przekłady Tory na język polski-przedwojenny rabinów Izaaka Cylkowa i współczesny Sachy Pecarica. Cylkow używa określenia Bóg oraz Wiekuisty. Również Pecaric używa słowa Bóg po polsku. Co do Imienia. Ja osobiście obawiałbym się nadużywania Imienia do pospolitych, często bluźnierczych odzywek , jak np. stosują zwyczajowo Chrześcijanie praktycznie w każdej, często przyziemnej i całkowicie "nieświętej" sytuacji "o Jezu ! ", " o Matko ! "itd. Pomimo, że w katechizmie jest zakaz. Niewymawianie Imienia wiąże się z szacunkiem do Wiekuistego, nakazanym w Torze. Ale też wynika z uświadomienia sobie niewyobrażalnej świętości, mądrości i mocy Stwórcy, która przekracza wszelkie ludzkie wyobrażenie.

Tora Pardes Lauder:

"Nie wolno ci przysięgać na Imię (Haszem), twojego B-ga , na próżno, bo B-g nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię na próżno".(podobnie: brać, wymawiać, używać, stosować itd. )
Jeśli się popełni to, czego nie wolno, B-g spowoduje, że ów grzesznik:

"nie ujdzie karania"
"nie przepuści"
"pomści się"
"ześle karę"
"nie pozostawi bez kary"
"będzie się mścił"
"nie pozwoli, by pozostał bezkarny"
"nie wybaczy".

Jest to jedyne przykazanie, w którym B-g oświadcza, że jego naruszenie spotka się z nieuniknioną karą.

."Lo tisa et-szem- Haszem Elohejka laszaw ki lo jenakeh Haszem et aszer-jisa et-szmo laszaw." - "Nie będziesz niósł Imienia B-żego w złej sprawie, bo nie oczyści B-g tego, kto niesie Jego Imię w złej sprawie".

Szkody, którą czynią ludzie używający Imienia B-ga w złych sprawach, są kolosalne i skierowane zarówno przeciw ludziom, jak i przeciw B-gu. Najpoważniejszym grzechem jest zbeszczeszczenie Imienia Boga i - według Rambama - metodą na wymazanie, odkupienie tego grzechu jest wyłącznie uświęcenie Imienia Boga. Jednak może być to już wtedy niemożliwe.

Post Napisane: 2 sierpnia 2015, o 18:47 

W manuskryptach NT też spotyka się tzw. nomina sacra - właśnie mi się to przypomniało. Np. zamiast θεος pisane jest ΘΣ. Mam w związku z tym pytanie, bo być może czegoś nie zrozumiałem. Czy w judaizmie samo słowo Bóg traktuje się tak, jak Imię? Widziałem angielsko-języczne artykuły rabinów i też zamiast God, było G-d.

Post Napisane: 9 sierpnia 2015, o 16:16 

Cyp napisał(a):
W manuskryptach NT też spotyka się tzw. nomina sacra - właśnie mi się to przypomniało. Np. zamiast θεος pisane jest ΘΣ. Mam w związku z tym pytanie, bo być może czegoś nie zrozumiałem. Czy w judaizmie samo słowo Bóg traktuje się tak, jak Imię? Widziałem angielsko-języczne artykuły rabinów i też zamiast God, było G-d.
Traktuje się te określenia z najwyższym szacunkiem. Ze względu na szacunek dla Imienia Boga wyznawcy judaizmu ortodoksyjnego i również konserwatywnego w zwykłych rozmowach zastępują je słowem Haszem- "to [wyjątkowe] Imię". W wygłaszanej modlitwie i w błogosławieństwie ma się tam pojawić słowo Adonaj (mój Pani, który jest Panem wszystkich panów.). Adonaj nie może być wymawiane podczas zwykłych rozmów. Wolno go użyć także w celach edukacyjnych. Przyczyną tych wszystkich zabiegów jest nakaz okazywania szacunku Imieniu Boga.

Post Napisane: 2 lutego 2016, o 15:37 

Co prawda to nie temat Adama i Havy.. jednak w tym temacie
Cytuj:
Fedorowicz napisał:
Tora Pardes Lauder:

"Nie wolno ci przysięgać na Imię (Haszem), twojego B-ga , na próżno, bo B-g nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię na próżno".

W oryginale jest jednak różnica. Z pewnością domyślam się dlaczego, żaden poprzednik z translatorów z hebrajskiego tego dosłownie nie przetłumaczył, więc wprowadzać tak wielką innowacje w skali świata było niestety niezręcznie, a być może juz w dawnych wiekach pierwszy Sanhedryn [סנהדרין] tak ustanowił jako "nie przysięganie"..." nie nadużywanie" i tak juz zostało .. a do obecnych czasów? Zmieniać natomiast nie wypadało?

...chodzi o 2 i 13 słowo w tym nakazie - micwie..

Załącznik:
Dekalog.PNG

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Post Napisane: 2 lutego 2016, o 16:19 

Cyp napisał(a):
B-g zamiast Bóg.

Kto pyta nie błądzi!

Akurat w języku polskim wyraz "Bóg" w odniesieniu do SAMEGO STWÓRCY jest bardzo kompromitującym... hm... to mało powiedziane...może powinnam się wyrazić b a r d z o NIEGODNYM i dla Izraelity uświadomionego tj. oświeconego, czym jest "słowo", czy nawet sama "litera" - głoska, biorąca udział w konstrukcji WSZECHŚWIATA.. jest z pewnością wykroczeniem.. takim.. lub może nawet czymś więcej..

Załącznik:
12105987_554231781390816_2741258811843012657_n.jpg

A chodzi o wyraz funkcjonujący w Torze z klasycznego hebrajskiego, brzmiącego BaG (בג) - czyli "łup".. "rabunek" i może on oznaczać również i
tego co zdobywa łupy.. rabującego..
czyli mówiąc wprost "n i e g o d z i w c a" !
Czy teraz jest to bardziej jasne co starałam sie wyjaśnic ?
Może wykonam do tego planszę, Noemi?
Jeśli się orientuję istnieje w "hebr. old " forma czasownikowa "bug" jako łupić czy kraść ...

Post Napisane: 2 lutego 2016, o 16:30 

Sprawdziłam dopiero w "hebrajskim współczesnym" i wyraz o wymowie "bag" to słowo "pluskwa" .... czy wszyscy rabini odnoszą się do biblijnego-hebrajskiego (?), inni może zaś we współczesnym konotacje wyrazu "bóg" się dopatrują, to dla izraelity są one wiadome..

Post Napisane: 3 lutego 2016, o 19:47 

Nie wiem co to za wyraz ten "bag ",ale ang gad tez jest niefortunne wiec co
maja anglicy zrobic ?
Ale to temat Efroniego więc nie bede sie mieszać niech on sam odpowie .

.

Post Napisane: 7 lutego 2016, o 00:53 

Owszem na polski, to angielskie "gad" brzmi jak gad - np. kręgowiec czołgający się po ziemi.
Tu nie chodzi o języki świata tego.. chodzi o Torę z Niebios.. o jej prawdziwy tekst.
Polskie brzmienie nie będzie nigdy brane pod uwagę w Niebie.
A hebrajski tak!
Dlaczego?

Ponieważ język ten jest STWÓRCY narzędziem.

Hebrajskie "gad" - to szczęście i wszelka pomyślność!

Post Napisane: 19 marca 2016, o 19:37 

Jesli tak będzie ,ze w Niebie bedzie jezyk hebrajski to znaczy ze bedzie
zrozumiały dla wszystkich bez wzgledu czy sie go uczył znał czy tez nie.

.

Tytuł:
 Post Napisane: 19 marca 2016, o 19:37 

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » TORA -