Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » MĄDROŚCI MĘDRCÓW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 31 maja 2013, o 05:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2013, o 15:53
Posty: 548
Warunki rozwoju duszy

Człowiek nie może istnieć w naszym materialnym świecie bez jakiejś elementarnej wiedzy o prawach natury, jak również bez świadomości tego, co lub kto jest dla niego samego pomocny, czy może mu zaszkodzić na tym świecie. Równocześnie dusza ludzka nie może istnieć w świecie duchowym bez wiedzy o swej własnej naturze.

Trzy okresy wzrastania ciała

Odróżniamy trzy okresy wzrostu odnoszącego się do ciała:

Pierwszy niewielki stan rozpoczyna się od pojawienia się człowieka w tym świecie, kiedy jest on pozbawiony jakiejkolwiek wiedzy. W tych warunkach wszelka wiedza niezbędna do egzystencji otrzymywana jest od ojca i matki, którzy mądrze bronią i opiekują się swoim dzieckiem.

Drugi mały stan charakteryzuje się wzrostem oraz recepcją, odbiorem wiedzy niezbędnej, która to dostarcza człowiekowi możliwość do unikania pokrzywdzenia, jak również umożliwia mu zadbanie o siebie samego jeszcze z pomocą matki i ojca.

Trzeci, dorosły już stan jest osiągnięty w momencie, gdy zdobyta i przyswojona wiedza daje człowiekowi siłę do niezależnego już życia.
Wzrastanie duszy

Taka sama sytuacja ma miejsce odnośnie duszy. Człowiek przechodzi przez inkarnacje dopóty, dopóki pojmie i zrozumie mądrość jaką jest Kabała. Aczkolwiek dusza nie rozwija się poprzez kumulację wiedzy jak w przypadku ciała, lecz poprzez nabycie nowych altruistycznych cech, które przychodzą wraz z przyswajaniem wiedzy o naturze duchowej.

W ten sposób dziecko stopniowo zdobywa siłę odpowiednio do zdobytej wiedzy. Jeżeli wytrzymałość i siła poprzedza nagromadzoną wiedzę, może wówczas to sprawić krzywdę. Podobnie jest z duszą - dopóki dusza nie opanuje niezbędnej wiedzy, z pewnością będzie to dla niej krzywdzące. Dlatego też wszystko może się odbywać jedynie na równą miarę ze zdobytą wiedzą.

Dobre uczynki uzupełniają jedynie podstawy rozwoju duszy. Obydwa elementy - wiedza oraz dobre uczynki - zależą wyłącznie od studiów Kabały i przychodzą w tym samym czasie. Skutkiem tego każda dusza osiąga i łączy wszystkie pozostałe z Adam aż to ostatecznej naprawy.

Ciało i dusza

Ciało to egoistyczne pragnienie, którego życie stanowią sekwencje wciąż zmieniających się dobrych lub złych stanów. Zgodnie z prawami natury złe stany wypierają i wypychają dobre. Dla pogorszenia sytuacji człowiek często wierzy, że inni ludzie czują się lepiej od niego. I tak ciało jest ciągle "młócone" pomiędzy "żarnowymi kamieniami" zła i nieszczęść.

Osiągnięcia w świecie materialnym a duchowym

Wszystko, co przytrafia się ciału, jest determinowane przez nie samo lub naturę. Rzeczywistość materialna może być badana bez sięgania do jej źródeł.

Jakkolwiek relacje pomiędzy sprawami materialnego świata a światem duchowym determinują wszystko, co się przydarza duszy. Rzeczywistość duchowa może zostać osiągnięta jedynie na miarę sięgania do jej źródeł, przyczyn oraz skutków. W ten sposób możemy uchwycić wspaniałość i wielkość Stwórcy.

Nabywanie duchowych cech

Człowiek powinien uzewnętrznić w sobie dwa aspekty duchowych cech:

Nie powinno być mowy o imaginacji ( wyobraźni )
Nabywanie i osiąganie powinno odbywać się bez żadnych wątpliwości.
Termin "duchowy" oznacza (jak powietrze), iż nie posiada on ani jakichkolwiek limitów ani formy. Jakkolwiek tak jak rzeczywistość powietrza jest oczywista odnosząc się do percepcji człowieka, tak też dzieje się w przypadku rzeczywistości duchowej.

Potrzeba dotarcia do Stwórcy

Umysł pragnie osiągnięcia i dotarcia do Stwórcy, ponieważ te aspiracje są zawarte w jego naturze. To pragnienie nie jest ograniczone przez docieranie do Stwórcy, manifestuje swoją obecność pod względem wszystkiego, co jest przed nim ukryte. Dąży do odkrycia tajemnicy życia, tajemnicy reinkarnacji, sekretów trzymanych w sercach ludzi itd.

Osiągnięciem stworzonych istnień są czyny ukierunkowane na otoczenie, na ludzi wokół. Gdyby był stworzony tylko jeden człowiek na świecie, nie miałby aspiracji do takich czynów czy osiągnięć.

Osiąganie i dotarcie do Stwórcy jest jedynie w czynach, które tworzy dusza wstosunku do siebie samej. Jej struktura awaja, tworzy stan, w którym dusza postrzega siebie jako twór. Wszystko to prowadzi do pragnienia, w którym odczuwa Stwórcę. Intensywność tego zjawiska determinuje siłę i pojemność duszy.

Osiąganie Stwórcy

Jak możemy odczuwać Stwórcę, jeśli nie ma On formy materialnej? To jest możliwe jedynie w nowym - obudzonym pragnieniu. A zatem możemy mówić tutaj o duchowości i jej prawach.

Umysł jest uwarunkowany poprzez odczucia człowieka w jego analizie "prawdy i fałszu". To jest część Stwórcy dana nam z góry. To nie ma nic wspólnego z wyobraźnią i jest wyłącznie determinowane przez odczuwanie. Zwane jest rzeczywistością i odzwierciedla się w prawach i modelach zachowań. To prawo określane jest z kolei jako sam umysł i jego obraz - i również jest częścią Stwórcy. Dlatego też ten obraz - wizerunek objawia się w odczuciach człowieka i jego rzeczywistości.

Obraz w tym prawie to kompletna i stała forma jego stanu, która nie może zniknąć ani częściowo ani całkowicie. Zwana jest niezbędną i esencjonalną, bez jakichkolwiek domieszek, dodatków ani też redukcji czy skracania.

Innymi słowy, jeżeli objawienie Stwórcy byłoby prawem przymusowym, nie byłoby wówczas potrzeby do studiowania mądrości Kabały. Aczkolwiek Stwórca objawia się zgodnie ze Swoim pragnieniem, a nie poprzez przymus.

Osiągnięcia są możliwe jedynie z pomocą Kabały(otrzymywanie)

Stwórca nie wymaga żadnych filozoficznych modeli jako dowodu na Swoje istnienie. Jedynie z pomocą mądrości Kabały zostaną ujawnione stworzeniom zasady Stwórcy.

Pozytywny charakter rzeczywistości powinien uformować się i wzrastać z odczuwania Stwórcy. Nazywamy to absolutną i nieograniczoną realizacją, która prowadzi do miłości i dobroci Stwórcy bez względu na to, czy sucha scholastyczna wiedza będzie go wprowadzać na wyżyny czy sprawiać, że opadnie. Perfekcyjna wiedza jest wyjątkowa ponieważ dowody natychmiast przeistaczają się w pragnienie.

Istota percepcji za pomocą umysłu

Ci, którzy kierują się umysłem ciała fizycznego, nie mają aspiracji, by dotrzeć do Stwórcy i są całkowicie obojętni na wiedzę o ludzkości. Umysł - ubrany w zewnętrzną skorupę dostrzega jedynie widoczną i pozorną postać - czyny i ciało człowieka. Człowiek taki nie zdaje sobie sprawy, że to nie jest wystarczające. Nie martwi go brak wiedzy o umyśle czy duchowych formach bliźnich. Nie czuje on żadnego obowiązku do poznawania siebie i drugiego człowieka.

Dlatego też człowiek, który dobrze zna prawa natury świata materialnego powie, iż zna oblicze Stwórcy, ponieważ połączył się z nim w równości form i we wszelkim widzeniu swego umysłu.

Istota umysłu zawiera w sobie duchowe zjednoczenie stworzeń. Przewagą człowieka nad zwierzęciem jest fakt, iż posiada on organ, który jest zdolny do jednoczenia wszelkich duchowych stworzeń samych w sobie. Przewaga jednego człowieka nad drugim to siła uroku, atrakcyjności pod względem jego cech. Jeden człowiek przyciąga bardziej ważne stworzenia, inny mniej ważne.

Różnice pomiędzy duchowym stworzeniem a czynem

Stworzenia kumulują obraz generowany poprzez umysł, który pozostaje niezmiennym.
Realizacja czynów zależy od czasu, miejsca i wpływu środowiska czy otoczenia.
Skumulowana atrakcyjność w umyśle ludzkim

Wyżej wspomniana kompozycja zwana umysłem ludzkim jest ekstraktem wszystkich organów i cech jego ciała fizycznego. Wszystko jest kierowane poprzez pierwsze czynniki pociągające, które są zawarte w pamięci człowieka.

Na przykład, kiedy dziecko obserwuje wszelkie formy stworzeń na tym świecie, jedna z nich pobudza jego umysł, inna zaś popycha do bogactwa, a inna z kolei do odwagi itd., itd.

Jeśli dziecko wybiera ważność wiedzy, oznacza to, że przyciąga dobre stworzenia, które w późniejszym czasie prowadzą do dobrego przewodnictwa. Jeśli dziecko wybiera bogactwo, wówczas oznacza to, że stworzenia, które przyciąga, mają mniejszą wartość.

Na późniejszym etapie jeden dorosły człowiek porzuca dobra materialne i ma aspiracje do duchowości, podczas gdy inny wybiera wiedzę. Jeśli dziecko kultywuje wartości poprzednich wzorców, to przyciąga piękne stworzenia do swego umysłu.

Potem natomiast, człowiek rozróżnia dwa typy wiedzy - wiedza o Stwórcy I wiedza o stworzeniach. Sprawdza i bada, co jest warte większej nagrody.

Kiedy wszystkie obrazy są już skumulowane, materiał który uformują zwany jest umysłem.
Rav Michael Laitman

_________________
Skoro nie można skasować konta , biorę "urlop"


Rozmawiam/ałem z Wami jak uczeń w szkole podczas przerwy ,
który tak zrozumiał wykład nauczyciela .


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 31 maja 2013, o 05:36 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 1 czerwca 2013, o 09:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 14866
Co z powyżsszego jest najważniejsze ,najistotniejsze ?
Dusza ?
Ciało ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 1 czerwca 2013, o 10:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2013, o 15:53
Posty: 548
Człowiek czyli dusza to ; duch , dusza i ciało .
Ten truizm to jedno , to człowiek. Czym jest człowiek bez ducha ? Bez ciała ? Bez duszy ?

_________________
Skoro nie można skasować konta , biorę "urlop"


Rozmawiam/ałem z Wami jak uczeń w szkole podczas przerwy ,
który tak zrozumiał wykład nauczyciela .


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 2 czerwca 2013, o 18:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 14866
No i utknęłam nie wiem co dalej .

Rozwin jak przez wnętrze -co to jest wnętrze- poznac Stwórcę.
Prosze własnymi słowami jak to jest u ciebie ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 19 sierpnia 2013, o 07:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sierpnia 2013, o 07:19
Posty: 303
noemi napisał(a):
No i utknęłam nie wiem co dalej .

Rozwin jak przez wnętrze -co to jest wnętrze- poznac Stwórcę.
Prosze własnymi słowami jak to jest u ciebie ?

Są tylko dwa źródła, dzięki którym można poznać Boga i się do Niego zbliżyć. Pierwsze źródło, to Pismo Święte. O drugim wspomina List do Rzymian 1:20.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 19 sierpnia 2013, o 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 14866
A osobiste Poznanie przez Obawienie wliczasz czy pomijasz ?

Rzym1;
19 To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił.

20 Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego Potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy.

A kiedy Objawia Siebie o Sobie ,to zawsze znajdzie sie ktoś kto powstrzyma ,że to nie mozliwe
Pismo świete czyli Biblia wiele mówi o Bogu i Bóg mówi o Sobie przez Swego Ducha ustami Proroków a mimo to , naucza sie całkiem czegoś innego .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 20 sierpnia 2013, o 09:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sierpnia 2013, o 07:19
Posty: 303
noemi napisał(a):
A osobiste Poznanie przez Obawienie wliczasz czy pomijasz ?

Ale o jakim objawieniu mówisz?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 20 sierpnia 2013, o 14:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 14866
Cytuj:
Osiąganie Stwórcy

Jak możemy odczuwać Stwórcę, jeśli nie ma On formy materialnej?
To jest możliwe jedynie w nowym - obudzonym pragnieniu.
A zatem możemy mówić tutaj o duchowości i jej prawach.

Umysł jest uwarunkowany poprzez odczucia człowieka w jego analizie "prawdy i fałszu".
To jest część Stwórcy dana nam z góry.
To nie ma nic wspólnego z wyobraźnią i jest wyłącznie determinowane przez odczuwanie. Zwane jest rzeczywistością i odzwierciedla się w prawach i modelach zachowań.
To prawo określane jest z kolei jako sam umysł i jego obraz - i również jest częścią Stwórcy.
Dlatego też ten obraz - wizerunek objawia się w odczuciach człowieka i jego rzeczywistości.

Jak osiągnąc Stwórce to brzmi jak osiąganie .... Szczytu.
Mówie o objawieniu Osobistym , On Objawia Siebie tobie .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 20 sierpnia 2013, o 14:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sierpnia 2013, o 07:19
Posty: 303
noemi napisał(a):
Jak osiągnąc Stwórce to brzmi jak osiąganie .... Szczytu.
Mówie o objawieniu Osobistym , On Objawia Siebie tobie .

Ale w jaki sposób mam oczekiwać tego objawienia?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poznam Stwórcę poprzez swoje wnętrze
 Post Napisane: 30 września 2013, o 17:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sierpnia 2013, o 07:19
Posty: 303
No i nikt nie odpowie na to proste pytanie?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 30 września 2013, o 17:53 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » MĄDROŚCI MĘDRCÓW


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL