Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » MYŚL ORYGINAŁU TORY




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: WIARA
 Post Napisane: 2 października 2012, o 15:50 
Offline
admin
admin

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 14:33
Posty: 1471
mysl orginału tory
otrzymane od .Eli

""" W I A R A - czym jest?
Czy zgadzasz się z tym co napisałam Kice:
Kochanie, nie ma w Żydostwie słowa "wiara", wyraz "emuna" (?????),
to w Biblii: "obowiązkowość",

"wierność", "solidność", "wychowanie", a także "naprawdę", "rzeczywiście" , nawet
odnajduję w

słowniku polskie słowa takie jak: "umowa", "ustalenie"... .
W Biblii Hebraica (TANACH) wyraz "wiara" tak naprawdę nie istnieje, ponieważ

w s zy s t k o co żyje OPIERA się na PEWNOŚCI i WIERNOŚCI BOSKIEJ! Hebr. "bitachon", "betach" - właśnie

PEWNOŚĆ, UFNOŚĆ, ZAUFANIE STWÓRCY
EL SHADDAJ, MAMIE SHCHINIE ... .
W Izraelu jest tak: wszystko

cokolwiek poznajemy i przyjmujemy ma swój początek albo w s ł o w i e STWÓRCY, albo bezpośrednio w

---s p o t k a n i u--- z SH'KINACH, oraz objawione poprzez Posłańca, albo zapieczętowane we Śnie!

Na kogo byś nie spojrzała w TANACHu, każdego spotkało coś z tych trzech: Abraham usłyszał, więc uwierzył,
Itzhak zobaczył Rebekę...bo sługa Abrahama był posłuszny i ujrzał KAWOD SHCHINACH,

Jakub
miał sen, walczył z SHCHINĄ,
Mojżeszowi HASHEM ukazał się w Ogniu,
Samuela wezwano GŁOSEM... Prorocy

mieli "Hazon" - Widzenia....itd, niemal u wszystkich był "j e s o d" - fundament-baza-podstawa

uczyniona przez STWÓRCĘ, nic nie wzięło się z niczego, bo najpierw otrzymuje się PEWNOŚĆ i ZAUFANIE!

Nagrodą za utrzymanie zaufania i pewności oraz wierność jest własnie HESED - ŁASKA - PRAWDZIWA

POBOŻNOŚĆ (w OCZACH HASHEM B'H!) i wszelkie błogosławieństwo...itd. .
.. pozdro Ela ¦""""

_________________
2Kor 10/4,5 oręż którym walczymy, nie jest cielesny ma moc burzenia warowni dla sprawy Bożej;
nim unicestwiamy złe zamysły
i pychę, podnoszącą się przeciw poznaniu Boga
i zmuszamy wszelką myśl do poddania się w posłuszeństwo Mesjaszowi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 2 października 2012, o 15:50 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: WIARA
 Post Napisane: 19 listopada 2012, o 09:14 
Offline
admin
admin

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 14:33
Posty: 1471
z sieci
.....
Baal Szem Tov nauczał (tak podaje M.Buber w swojej książce o BeSzT)
Cytat:
Dlaczego mówimy: "Boże nasz i Boże naszych ojców!"?

Bo dwojacy są ludzie, którzy wierzą w Boga.
Jeden wierzy, bo tak nauczyli go ojcowie, i jego wiara jest silna.
Drugi doszedł do wiary przez badanie.


I taka jest różnica między nimi: zaletą pierwszego jest to, że jego wiara pozostaje niezachwiana, nawet jeśli wykaże mu się nie wiadomo ile sprzeczności, albowiem jego wiara jest stała, bo przejęta od ojców; wiąże się z tym jednakowoż pewien brak:
jego wiara jest tylko ludzkim przykazaniem wyuczonym bezmyślnie, bez zrozumienia jego sensu.

Zaletą drugiego
jest to, że znajdując Boga drogą różnorakiego badania doszedł on do własnej wiary; i on wszelako ma pewien brak: jego wiarę łatwo zachwiać przytaczając podważający ją dowód.
Ale kto zjednoczy oba te rodzaje, tego nikt nie przewyższy.


Dlatego mówimy: "Boże nasz" z uwagi na nasze badania,a
"Boże naszych ojców" gwoli naszej tradycji.
I tak też tłumaczy się, że mówimy: "Boże Abrahama, Boże Izaaka i Boże Jakuba" a nie "Boże Abrahama, Izaaka i Jakuba" - znaczy to, że Izaak i Jakub opierali się nie tylko na podaniu Abrahama, ale sami szukali Boga.


Cytat:
Ale kto zjednoczy oba te rodzaje, tego nikt nie przewyższy.
[


Jak zjednoczyć oba te rodzaje o których nauczał Baal Szem Tow?

Jeśli przyjrzymy się sprawie przymierza Abrahamowego to z łatwością dojdziemy do wniosku, że potrzebujemy koniecznie duchowo uznać Abrahama za swego praojca - rodzica by rzeczywiście przejąc Jego pewność i ufność jak napisano:

Biblia Hebraica Stuttgartensia:
וַאֲבָרֲכָה מְבָרְכֶיךָ וּמְקַלֶּלְךָ אָאֹר וְנִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה׃
Biblia Warszawska:
I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; i będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi.

Biblia Tysiąclecia:
Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo ludy całej ziemi.
Biblia Gdańska:
I będę błogosławił błogosławiącym tobie; a przeklinające cię przeklinać będę: i będą błogosławione w tobie wszystkie narody ziemi.


"כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה" - kol miszpchot haadama

..

Dojście do wiary poprzez szukanie...:
napisano w psalmie 27:8

לְךָ אָמַר לִבִּי בַּקְּשׁוּ פָנָי אֶת-פָּנֶיךָ יְהוָה אֲבַקֵּשׁ׃
Biblia Warszawska:
Z natchnienia twego mówi serce moje: " Szukajcie oblicza mego!"
Przeto oblicza twego szukam, Panie.
Biblia Tysiąclecia:
O Tobie mówi moje serce: Szukaj Jego oblicza! Szukam, o Panie, Twojego oblicza;
Biblia Gdańska:
O tobie przemyśla serce moje, któryś rzekł: Szukajcie twarzy mojej; przetoż twarzy twojej, Panie! szukać będę.


Ciemność HOSZECH - "חשך" to:
zakrycie, powstrzymywanie, oszczędzanie... itd.,
a najbardziej to ...ukryty czas milczenia i zatrzymywania czynienia wszelkiego, o tym świadczy korzeń literowy wyrazu hoszech - tej ciemności, która została nazwana"nocą", ale to nie jedyna nazwa ciemności... .

W słowniku widziałam chyba kilka... ok. 5-6 wyrazów.
Wyobrażenia człowieka o podświadomości wskazują, że jest to coś niedobrego.. i dziwi mnie to, ze teoria dwóch osób zdominowała całego środowisko współczesnych ludzi?

_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*


Terr
Cytat:
a może mowa jest w tej wypowiedzi o podświadomości i świadomości ?

Ja... . podświadomość nigdy nie posiadałam, a moje duchowe serce, Moach , zawsze jest w RĘCE BoGa! B'H!

_________________
2Kor 10/4,5 oręż którym walczymy, nie jest cielesny ma moc burzenia warowni dla sprawy Bożej;
nim unicestwiamy złe zamysły
i pychę, podnoszącą się przeciw poznaniu Boga
i zmuszamy wszelką myśl do poddania się w posłuszeństwo Mesjaszowi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: WIARA
 Post Napisane: 28 grudnia 2019, o 04:23 
Offline

Dołączył(a): 24 grudnia 2014, o 20:27
Posty: 798
anawa napisał(a):
PEWNOŚCI i WIERNOŚCI BOSKIEJ !
W Izraelu jest tak: wszystko cokolwiek poznajemy i przyjmujemy ma swój początek albo w słowie STWÓRCY.. zobaczył Rebekę...bo sługa Abrahama był posłuszny i ujrzał HASHEM.. ukazał się w Ogniu..
Podstawową różnicą pomiędzy judaizmem a chrześcijaństwem jest to, że judaizm jest religią plemienną, zarezerwowaną wyłącznie dla żydów, a chrześcijaństwo jest religią uniwersalną dla wszystkich narodów dlatego nienawiść między narodami w nim nie występuje. Zapominają o tym judaizujący protestanci nie będący narodowości żydowskiej, którzy na forum w dzień Bożego Narodzenia piszą o ..Chanuce !
Drodzy żydujący ale polscy użytkownicy forum, Chanuka was jako goim w ogóle nie dotyczy i nie jest dla was ! Jeżeli uważacie się za chrześcijan i wyznajecie Chrystusa, to nie nauczał on kobiet, aby podstępnie mordowały mężczyzn innej narodowości i obcinały im głowy po uwiedzeniu ich i uśpieniu na wzór Judyty. Chrześcijaństwo nie naucza, aby w celu osiągnięcia materialnych korzyści stręczyć żonę bogatym trzymającym władzę. Jezus nie naucza aby nie pomóc komuś poranionemu przez zbójów dlatego, że jest z innego plemienia. Judaizm to inna wiara i odmienna od chrześcijańskiej moralność. ;>

_________________
Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty dobro nieskończone.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 28 grudnia 2019, o 04:23 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » MYŚL ORYGINAŁU TORY


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL