Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » KAWIARENKA - » JEDZ ZDROWO




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: MELASA zamiast cukru
 Post Napisane: 28 marca 2018, o 09:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Czym jest melasa – zdrowy zamiennik cukru Melasa to produkt uboczny, który powstaje podczas wytwarzania tak zwanego cukru spożywczego w wytwórniach cukru.
Może ona powstawać zarówno z trzciny cukrowej, jak i z buraka, a nawet z karobu czyli z mączki chleba świętojańskiego.

Dawniej uważano, że melasa jest niezdrowa, ponieważ jej czarna konsystencja przypomina nieco oleje, a dodatkowo fakt, że jest produktem powstającym w sposób uboczny przy produkcji tradycyjnego cukru przeważał na nie. Jednak dzisiejsze badania dowodzą, że melasa jest znacznie zdrowsza od samych cukrów!

W przeciwieństwie do tradycyjnego białego cukru melasa bogata jest w minerały oraz witaminy, które sprzyjają naszemu organizmowi!

Jest ona niewiele mniej słodka a jednak znacznie lepsza, gdyż sprzyja przyspieszeniu metabolizmu dzięki czemu uwalniana jest energia ze zmagazynowanych pokładów energii, co więcej zapobiega powstawaniu licznych chorób!
Właściwości zdrowotne – dlaczego warto zamienić cukier na melasę Melasa ma liczne właściwości zdrowotne ze względu na swój skład, jest bogata w witaminy, zwłaszcza w witaminy z grupy B, które sprzyjają wzmożeniu naszej odporności oraz funkcjonowania układu trawiennego oraz poprawy stanu naszej skóry.

Jednak co ważniejsze melasa bogata jest w liczne mikro i makro elementy takie jak miedź, selen, magnez, potasu czy nawet wapnia.

Całość sprawia, że melasa polecana jest osobom cierpiącym na anemię, aby zapobiegać jej skutkom oraz jej przeciwdziałać.

Nawet w przypadku ciężkich problemów ze stawami, problemami reumatoidalnymi czy nawet przy gośćcu zalecane jest spożywanie melasy w celu załagodzenia objawów! Melasa jest również zalecana osobom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej w celu uzupełnienia możliwych niedoborów.
Zastosowanie melasy w kuchni Wbrew pozorom melasa może być stosowana tak samo jak tradycyjne substancje słodzące.

Możemy jej dodawać do napoi na zimno jak i na gorąco, tak samo możemy piec z nią wypieki oraz przygotowywać wszelakie domowe konfitury i przetwory.

Warto jednak pamiętać, że witaminy zawarte w melasie mogą stracić na wartości oraz w pewnym stopniu się utlenić, dlatego też melasa najzdrowsza jest w daniach na chłodno i zimno.
Mimo to wciąż najlepszym rozwiązaniem słodzenia potraw ciepłych jest stosowanie melasy, najlepiej tej produkowanej z trzciny cukrowej, ponieważ pozostała część makro i mikroskładników wciąż będzie przyswajana do organizmu!

Melasa w przeciwieństwie do miodu nie utraci swych cennych wartości odżywczych w połączeniu z cytryną i herbatą, dlatego też w okresie grypy lepszym rozwiązaniem jest stosowanie melasy zamiast miodu.

https://twojmedyk.pl/melasa-zdrowy-zami ... gn=slidein

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 28 marca 2018, o 09:24 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: MELASA zamiast cukru
 Post Napisane: 28 marca 2018, o 09:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Cenny syrop buraczany – ostrożnie z sokami


Raz jeszcze okazuje się, że w tradycji ludowej wynikłej z doświadczeń wielu pokoleń jest zawarta prawdziwa mądrość.

Zewsząd słychać opinie, że sok z surowego buraka to samo zdrowie i należy go pić przy niedokrwistości, nowotworach i innych chorobach.

Niestety, nieumiejętnie przygotowany może przynosić odwrotny skutek.

Surowy burak ma co prawda niezwykłe wręcz właściwości zdrowotne,
ale z kolei ma bardzo wysoką zawartość azotanów

Najprawdopodobniej sok z surowych buraków, jak twierdzą naukowcy opierając się na badaniach, to najbardziej skoncentrowana postać jadalna azotanu w przyrodzie.

A te przekształcają się w azotyny, które utleniając żelazo powodują uszkadzanie hemoglobiny (powstaje methemoglobina niezdolna do przenoszenia tlenu) co skutkuje niedotlenieniem krwi i organów oraz co istotne azotany mają właściwości kancerogenne. W konsekwencji mogą powodować pogłębianie się anemii i wiele innych problemów ze zdrowiem.

Aby częściowo zniwelować te skutki czerpiąc nadal korzyści, sok z surowego buraka można dodawać do innych soków bazowych np. z marchwi ale w mniejszych proporcjach – co najmniej 4:1 pod warunkiem, że odstał się 2-3 godziny po wycisnieciu.

Syrop buraczany przepis


[b]Kilka, kilkanaście buraków cukrowych zakupionych najlepiej w małym gospodarstwie, dokładnie oczyścić, obrać i odkroić zielone części .

Pokroić w kostkę, przełożyć do dużego garnka, zalać wodą tak by były zakryte.

Gotować na bardzo małym ogniu przez kilka godzin.

Uzupełniając wodę w zależności od konsystencji jaką chce się uzyskać.

Po jakimś czasie z buraków zacznie wydobywać się ciecz, najpierw szara, stopniowo zmieniając barwę na coraz ciemniejszą, aż wreszcie ta właściwa brunatna koloru mocnej herbaty.
Wówczas można pogotować jeszcze trochę aby uzyskać większą gęstość jeśli ktoś woli konsystencję dżemu .
Lub od razu zdjąć z ognia i po wystudzeniu przelać do butelek.
[/b]



syrop buraczany wlasciwosci zdrowotne


Syrop dzięki dużej zawartości naturalnego cukru jest odporny na grzyby i pleśnie i można go długo przechowywać.

Ma delikatny, słodki przepyszny smak podobny do karmelu i przyjemny aromat. Z powodzeniem można używać zamiast cukru praktycznie do wszystkiego oraz w celach leczniczych a organizm się odwdzięczy.

UWAGA: W sklepach można kupić produkt o nazwie syrop buraczany, ale z dopiskiem melasa – a to nie jest to samo.
http://sekrety-zdrowia.org/cenny-syrop- ... -z-sokami/

________

jak widac nie wszystko nasurowo jest dla nas zdrowe ale smazone czy melasa
samo zdrowie.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: MELASA zamiast cukru
 Post Napisane: 28 marca 2018, o 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Melasa – melasse i syrop buraczany



Melasa – melasse i syrop buraczany

Melasa jest to produkt uboczny powstający podczas wytwarzania cukru z trzciny lub buraków cukrowych. Zawiera 58-60% cukru (melasa spożywcza, lepszej jakości lub 42-50% cukru – melasa gorszej jakości, paszowa) i składniki azotowe, sole kwasów i zasad utrudniające dalszą krystalizację cukru. Jest to odciek otrzymywany po odwirowaniu wykrystalizowanego cukru z zagęszczonego soku buraczanego. Ma postać gęstej brunatnej lub brunatno-czarnej masy o słodkim smaku i karmelowym zapachu. Ze 100 kg buraków otrzymuje się około 2,5-4 kg melasy. Melasa od zawsze była wykorzystywana jako pokarm, do słodzenia, żywienia zwierząt (pasza), do aromatyzowania i barwienia wódek, whisky, rumu, wyrobu syropów. Była również składników niektórych leków (dla poprawienia smaku, zapachu i barwy). Ważny surowiec do przeprowadzania licznych fermentacji (pożywka, źródło substratów), np. przy produkcji fermentacyjnej kwasu mlekowego, cytrynowego, kwasu glutaminowego, mrówkowego, masłowego, gliceryny, mannitolu, sorbitolu.

Melasa zawiera oprócz cukru, betainę, białka (1,9-2%), tłuszcze (0,2%), kwasy organiczne, wapń (596 mg/100 g), magnez (197 mg/100 g), potas (2421 mg/100 g), żelazo (21-22 mg/100 g), witaminę B6 (0,3 mg/100 g).

Pokrewnym produktem jest syrop buraczany, barwy brązowej o następujących właściwościach:
energia: 1223KJ/288 Kcal
białka: 2,3 g/100 g
cukry: 68-70 g/100 g
tłuszcze: <0,1 g
żelazo: 23 mg/100 g
magnez: 90 mg/100 g

Syrop buraczany to zagęszczony (odparowany) sok z buraków cukrowych.

Zarówno melasa jak i cukier buraczany zawierają głównie sacharozę (disacharyd zbudowany z glukozy i fruktozy), fruktozę (monosacharyd) i rafinozę (trisacharyd zbudowany z fruktozy, galaktozy i glukozy).

Zarówno melasa, jak i syrop buraczany są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. Są to surowce energetyczne oraz wzmagające działanie wykrztuśne i wzmacniające olejków eterycznych i wyciągów wodnych oraz alkoholowych z ziół.
http://rozanski.li/380/melasa-melasse-i ... buraczany/

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: MELASA zamiast cukru
 Post Napisane: 28 marca 2018, o 10:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Melasa – cenny skład, ale wysoki indeks glikemiczny


Melasa to produkt uboczny, który powstaje w procesie wytwarzania cukru.
Ten syrop zawiera wiele cennych składników, np. żelazo, magnez i witaminy, oraz ma właściwości obniżające ciśnienie.
Jednak nie zaleca się spożywania melasy w zbyt dużej ilości.

Dlaczego?

Melasa jest albo produktem ubocznym powstałym w procesie wytwarzania cukru z buraków (melasa buraczana) lub trzciny cukrowej (melasa trzcinowa), albo produktem końcowym uzyskanym w wyniku przetworzenia owoców drzewa chleba świętojańskiego (melasa karobowa).
Bez względu na pochodzenie zawsze nazywana jest jednak „czarnym złotem” lub „czarnym cudem przyrody”.


Dobry skład melasy


Melasa ma postać ciemnobrązowego syropu, to znacząco odróżnia ją od białego cukru. Jako konsumenci przyzwyczajeni jesteśmy do delektowania się białymi bezwartościowymi kryształkami.

Stąd też w procesie produkcji zostaje odrzucone to wszystko, co uniemożliwia proces krystalizacji, uzyskania pożądanej barwy i co zapewnia jednocześnie jakąkolwiek wartość odżywczą.
Wszystko to znajduje się w melasie.

Biały cukier składa się niemal w 100 proc. z sacharozy – stanowi zatem „puste kalorie” w czystej postaci.
Melasa zawiera najwyżej 50 proc. tego dwucukru (melasa z trzciny cukrowej może go mieć jedynie 38 proc.) oraz niewielkie ilości fruktozy i glukozy.

Poza tym dostarcza wapń, magnez, chrom, miedź, cynk, potas, żelazo i witaminy B1, B2, B3, B6, B9 oraz trochę białka i tłuszczu.
Mówi się o jej korzystnym działaniu na układy nerwowy, pokarmowy i immunologiczny.



Melasa − cukier, który leczy?


Melasę poleca się osobom cierpiącym na niedobory żelaza i anemię.

Ze względu jednak na niehemową postać, w której Fe występuje w melasie, trzeba ją spożywać wraz ze źródłem witaminy C (np. z owocami).
Inaczej żelazo nie zostanie w pełni przyswojone.

Melasa może okazać się również pomocna przy podwyższonym zapotrzebowaniu na kwas foliowy u kobiet w ciąży bądź planujących ciążę.

Za sprawą potasu natomiast melasa działa hipotensyjne, więc powinni po nią sięgać ci, którym dokucza nadciśnienie.

Dla kogo melasa?


Mimo że kaloryczność melasy równa jest połowie kaloryczności cukru
(łyżeczka melasy – 20 kcal), to jej indeks glikemiczny jest bardzo zbliżony do IG cukru (65) i wynosi 55, co klasyfikuje go jako produkt o wysokim IG.

Nie jest zatem polecana osobom walczącym o uregulowanie poziomu cukru we krwi.
Ci diabetycy, którzy świadomi są wahań stężeń glukozy we krwi i mają je pod kontrolą, mogą od czasu do czasu uraczyć się odrobiną melasy.
Osobom zdrowym natomiast nie zaleca się przekraczania dwóch łyżeczek dziennie. Warto wiedzieć, że zbyt duże ilości melasy mogą wywołać efekt przeczyszczający.

Melasa, zarówno buraczana, jak i trzcinowa oraz karobowa, jest bez wątpienia lepszym wyborem niż biały cukier.
Jeśli zdecydujemy się na jej kupno, dokładnie przyglądajmy się etykietom.
Zdarza się, że producenci dodają do niej dwutlenek siarki.
Gdy weźmiemy taką melasę do ręki, lepiej z powrotem odłożyć ją na półkę i poszukać takiej bez konserwantów.

https://apteline.pl/artykuly/melasa-cen ... ikemiczny/

.Obrazek
.


__________

odwlekałm odwlekałam ale trzeb spróbowac naszej polskiej buraczanej
marmolade pamietam z dziecinstwa teraz sa dżemy .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: MELASA zamiast cukru
 Post Napisane: 28 marca 2018, o 11:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
jeszcze o melasie


.
https://zdrowyprzedszkolak.pl/zdrowe-zy ... zloto.html

.http://sekrety-zdrowia.org/cenny-syrop- ... -z-sokami/

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 28 marca 2018, o 11:41 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strona główna forum » KAWIARENKA - » JEDZ ZDROWO


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL