Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » KAWIARENKA - » JEDZ ZDROWO




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grzyby
 Post Napisane: 25 czerwca 2018, o 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Grzyby – dodatek smakowy, czy cenny składnik diety?

Grzyby już w czasach starożytnych uznawane były przez Greków za pokarm bogów, a Egipcjanie podawali je wyłącznie faraonom, gdyż twierdzili, że są zbyt cennym produktem dla zwykłych śmiertelników.
W kulturze wschodniej od wieków stosowane były w medycynie ludowej Chin, Malezji, Japonii.
W polskiej tradycji grzybobranie jest silnie zakorzenione, jednak grzyby traktujemy bardziej jako dodatek smakowy do potraw, a mało kto zdaje sobie sprawę, jakim są cennym źródłem wielu korzystnych dla zdrowia substancji.


Wartość odżywcza
Grzyby w około 80% składają się z wody. Z tego też powodu należą do produktów niskokalorycznych.
Świeże zawierają od 23 do 50 kcal/100g.

Po odparowaniu wody, głównym składnikiem grzyba jest białko, które charakteryzuje się całkiem dobrym składem aminokwasów – również tych egzogennych (tych, których nasz organizm sam nie potrafi produkować i muszą one być dostarczone z pożywieniem). Z tej szerokiej kompozycji aminokwasowej wynika wysoka przyswajalność białka grzybów, która sięga od 60 do 90%. Najwięcej białka znajdziemy w borowikach, pieczarkach i co ciekawe w purchawkach. W przypadku tych ostatnich, do jedzenia nadają się tylko młode okazy.
Biorąc pod uwagę rodzaj węglowodanów, grzyb jest bardziej podobny do mięsa niż roślin. W roślinach bowiem węglowodanem złożonym jest skrobia, natomiast w grzybach glikogen (cukier, który stanowi materiał zapasowy, magazynowany jest w mięśniach i wątrobie).

Glikogen grzybów różni się jednak nieco od zwierzęcego, ponieważ zbudowany jest z łańcuchów specyficznego cukru – trehalozy, która spotykana jedynie u owadów, w grzybach, drożdżach oraz pleśni. Po spożyciu cukier ten jest wolniej rozkładany niż inne dwucukry (np. sacharoza), dzięki czemu powoli i równomiernie podnosi stężenie glukozy we krwi, dając energię na dłuższy czas.

Grzyby zawierają nieznaczną ilość tłuszczu – 0,5-3,5 % i jest to głównej mierze tłuszcz nasycony (palmitynowy i stearynowy) – czyli ten niekorzystnie oddziaływujący na stan naszego układu krwionośnego.
Nie ma jednak powodów do niepokoju, ponieważ tłuszcz w grzybach występuje naprawdę w śladowych ilościach.

W grzybach znajdują się także witaminy, głównie prowitamina A (kurka, rydz), witamina D (pieczarka, borowik, podgrzybek), witaminy E, K, B1 (zwłaszcza w kurkach), B2, PP.

Zawierają one dużo żelaza, potasu, fosforu, wapnia.
Są w nich także mikroelementy – miedź, cynk, jod, mangan, fluor.

Grzyby są również dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który dzielimy na nierozpuszczalny w wodzie (celuloza, ligniny, chityna) oraz rozpuszczalny, w którym głównymi składnikami są b-glukany i chitosany.
To właśnie w wyniku wysokiej zawartości błonnika, który nie jest trawiony przez nasze enzymy, grzyby należą do ciężkostrawnych produktów.
Z tego właśnie powodu powinno się unikać podawania tych produktów
dzieciom do 3 roku życia, ludziom starszym oraz osobom z chorobami układu pokarmowego.

Właściwości przeciwnowotworowe


Już w 1957 roku wykazano, że ekstrakty z grzybów takich jak borowik szlachetny, uszak bzowy, płomiennica zimowa, twardziaki japońskie (shiitake), boczniak poprawiają skuteczność leczenia nowotworów.
Właściwości przeciwnowotworowe grzybów wynikają z obecności glukanów (zwłaszcza β-D-glukanów), które aktywując system odpornościowy, działają zabójczo na komórki nowotworowe.
Dokładniej glukany aktywują komórki – żołnierzy, które zwalczają „wroga” w naszym organizmie. Są to makrofagi, komórki żerne i limfocyty T-pomocnicze, które w wyniku hasła „do ataku” zaczynają obstrzał komórek nowotworowych.
Amunicja użyta przez naszych żołnierzy to substancje o nazwie interleukiny (IL-1, IL-2) oraz interferon (IFN-g).
Inną grupą związków obecnych w grzybach są lektyny. Ich właściwości przeciwnowotworowe polegają na wywoływaniu apoptozy (śmierci) komórek nowotworowych.
Kontynuując wojenny schemat tłumaczenia naukowych haseł – lektyny, to żołnierze, którzy zmuszają wroga do poddania się i samobójstwa.

Obniżają cholesterol

Badania dowodzą, że grzyby przyczyniają się również do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi. Związkiem odpowiedzialnym za to działanie jest lowastatyna, która hamuje aktywność głównego enzymu niezbędnego do produkcji cholesterolu. Innym związkiem pozytywnie oddziaływującym na gospodarkę cholestrolową jest związek o nazwie eritadenin występujący w twardziaku japońskim (shiitake). Substancja ta przyspiesza wydalanie cholesterolu z organizmu.
Grzyby mogą także zmniejszać wchłanianie się cholesterolu z pożywienia.
Wynika to głównie z obecności, wspomnianych wyżej glukanów (zwiększają lepkość treści pokarmowej, przez co cholesterol zamiast wchłaniać się z pożywienia do krwi, wydalany jest razem z kałem), chityny i chitosanów (zwiększają wydalanie z organizmu kwasów żółciowych, w których rozpuszczony jest cholesterol).

Inne właściwości grzybów

Chitosany, b-glukany i polifenole znajdujące się w grzybach mają również właściwości przeciwutleniające (spowalniają procesy starzenia się komórek), przeciwbakteryjne (dzięki chitosanom i chitynie), przeciwwirusowe, przeciwcukrzycowe i przeciwzapalne.

Mam nadzieję, że udało mi się Was skutecznie zachęcić do jedzenia grzybów. Gorąco namawiam także do ich zbierania.
Grzybobranie to doskonały pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Zapraszam do lektury w następnym tygodniu, kiedy przedstawię sposoby przechowywania i konserwowania tych cennych owoców lasu.

Dietetyk, mgr Katarzyna Foszner


http://gazetapowiatowa.pl/poradniki/grz ... nik-diety/
...

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 25 czerwca 2018, o 15:21 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » KAWIARENKA - » JEDZ ZDROWO


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL