Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » MYŚL ORYGINAŁU TORY » Język oryginału




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Adam - Enosz z inne for.
 Post Napisane: 21 października 2012, o 11:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
( z innego forum )

Załącznik:
Adam Enosz.png


Co Wam mówi ten odczyt?
W KAŻDYM hebrajsko-polskim słowniku do Biblii to znajdziecie!
Odszukując pokazane przeze mnie korzenie wyrazowe. Smile
W obecnym współczesnym hebrajskim równiez powinny one występować w obiegu.... czyli mowie potocznej...pozdro
.[i]
Cytat:
Wracając do sprawy, do istoty rzeczy: popatrzmy kabalistycznie, czym tak naprawdę jesteśmy w OCZACH BORE - WSZECH-STWÓRCY, BARUCH HU!


Odpowiedź jest prostsza niż początkowo myślałam kierując do Animacji Flash, bo upomniał mnie HASZEM B'H! rankiem..... stąd zmiana z indywidualnego mego monologu do wspólnego rozmyślania niż pojedynczej relacji... spójrzmy grupowo w nazwy jakie otrzymaliśmy od WIEKUISTEGO B'H!


א ד ם - A D A M - LUDZIE = RODZAJ LUDZI jako ZASTĘP ELOHIM w BoGu JHWH B'H!
א נ ש י ם - A N A S Z I M - LUDZKOŚĆ



http://www.kabbalah.nazwa.pl/phpBB2/vie ... 3689aec664

jest z lekcji: "Pticha leChochmat haKabbalah" z komentarzem rawa Michaela Laitmana

"Animacja FLASH" do tej lekcji znajduje się w pod-temacie:
Otrzymywanie Światła za pomocą ekranu ===> z o b a c z c i e sami...
w 8 kliknięciach uruchamiając ten tekst "Animacja FLASH" przyjrzyjcie się dokładnie... potem omówię.. w następnym poście..
[/i]


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 21 października 2012, o 11:14 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz- delet -wrota
 Post Napisane: 21 października 2012, o 11:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Załącznik:
delet drzwi.jpg



22 Święte wrota w czasie!
- proponuję ten tytuł osobnego tematu i kącika hebrajskiego na tym forum.

Teraz choć na małą chwilkę umieszczę tu moją, własnoręcznie wykonaną planszę, z ukrytym w niej przekazem tych WRÓT i jednocześnie z wejściem dalej w temat o dekalogu.

A zrobię to tak:
....jeśli spojrzycie na ukazany przeze mnie hebrajski wyraz "adam" oraz wyrazy uzyskane z niego, na obrazku na "stronie 1",
to z łatwością zobaczycie, że w nich wszystkich dominuje litera "D" (דלת) "dalet", która jest identycznym, to jest tym samym słowem co delet "drzwi".

Dlatego, że w j.hebr. nie ma liter, które są samogłoskami... wszystkie są spółgłoskami, więc korzenie wyrazowe są bez samogłosek niemal nieodczytywalne dla laika, czyli kogoś kto mało zna się na tym w rzeczywistości bardzo tajemnym języku, choć może odczytywać same literki, ale nie znając wyrazów - nie ma dostępu do ich poznawania, zobaczcie jaką to już stanowi naturalną barierę, we współ. hebr. - "machsom" {bariera, natomiast w biblijnym hebr. (czasy Salomona) - "kaganiec" Smile}

Zwróćcie jeszcze uwagę, że "piktogram" litery na początku ukazywał coś, co było w kształcie wrót, a nie współczesnych drzwi będących na zawiasach, ponieważ takie nie umiano budować w czasach namiotów i lepianek... .
Jednak we współczesnym przekazie i w dobie nowoczesnego hebrajskiego ten wyraz znaczy nie wrota... a drzwi.
Więc graficznie umieszczę napis właśnie na drzwiach rozumianych współcześnie! Pozdrawiam...

Obrazek


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 11:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
(maria)

Tu akurat na tym obrazku ze szczególnym uwzględnieniem wyłuszczyłam sprawę litery "L" w wyrazie DELET rozpoczynającej wyraz "serce" - LEW, który widnieje na korpusie tej litery na planszy, również z angielską nazwą serca - "heart", ponieważ tą rycinę umieściłam na międzynarodowym portalu Facebooka!

Wyraz "drzwi" -"delet" {דלת} uzyskany w nazwie litery "d" - "dalet"{דלת}, tak jak mówił "piktogram" tej litery zanim wykształtowało się pismo odręczne.., można przeczytać jako
a k r o n i m (skrótowiec) odczytany w ten sposób, że utworzymy z pierwszych liter wyrazu DELET następne słowa jakie otrzymujemy poprzez rozmyślanie (nakazane przez HASZEM B'H! zob. w Psalmie 1):
z lit. D - DAWAR;
z lit. L - LEW i LuaCH i np. LIMUD bo to z kolei ident. s ł o w o co nazwa lit. "L" - LaMeD
z lit. T - TORA

Zobaczcie Kochani jak rozmyślając po hebrajsku, nad jedną nawet literą można uzyskać [jak] ogromne Światło TORY EMET tj. NAUKI PRAWDY - ABSOLUTU = którym jest J H W H B'H!

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 11:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Rozmyślając w ten sposób i posługując się jeszcze "gematrią" (numerologia liter), i rozmaitymi podobieństwami jakie przyjdą nam w myślach naszych poprzez taką pracę duszy, odczuwając przy tym ustawicznie obecność i szczególne podpowiedzi ŚWIATŁA ----> JHWH B"H! wzrastamy i podnoszeni jesteśmy do zrozumienia MYŚLI HASZEM ukrytej w DZIEŁACH JEGO W TEVIE - "Przyrodzie"... by rozumieć doskonale Proroków... itp.

Dla przykładu: spójrzcie jak rozmyślając nad wyjściem z ciemności.... [proszę spójrzcie na moją planszę o literce "D"] otworzył mnie zmysł duchowy HASZEM B'H!, by rozumieć, iż jestem w tzw. NOWYM PRZYMIERZU jakie otrzymuję na "drodze karności i ćwiczeń w MUSAR tj.
na drodze UŚWIADAMIANIA sobie jak MAM ODWRÓCIĆ się ze "zła" poprzez Binę - ROZUM Świętych {patrz Hiob 28:28 " יִרְאַת אֲדֹנָי הִיא חָכְמָה" - irat ADONAJ hi chakchma - strach-bojaźń PAŃSKA ona (jest) mądrością, a "סוּר מֵרָע בִּינָה׃" - sur meira bina - odwracanie sie ze "zła" BINĄ (rozumem)} otrzymaną w TORZE EMET!

Nie TORZE pisanej, lecz tej, która jaśnieje we mnie niemal z OBLICZA HASZEM B'H!
Bo rozmyślając doprowadził mnie JHWH B'H! do słów np.
Proroka Jeremiasza zapisane przez niego tak: {Jerem. 31: 31-33}
Biblia Warszawska:
Lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon (torę patrz oryg.) w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.
Biblia Tysiąclecia:
Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana:
Umieszczę swe prawo (torę patrz oryg.) w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu.
Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem.
Biblia Gdańska:
Ale to jest przymierze, które postanowię z domem Izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Dam zakon (torę patrz oryg.) mój do wnętrzności ich, a na sercu ich napiszę go, i będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim.

Takie przesłanie właśnie uzyskałam w czasie mojego rozmyślania nad TORĄ
i to przedstawiłam na wyżej wymienionym obrazku.
Swoją konkluzję wypisałam własnie tym zdaniem:

"SŁOWA (DEWARIM) TORY WYPISANE NA TABLICY (LUACH) W SERCU (LEW)"
i na planszy widnieje i we KRWI (DAM),

którą także kabbalistycznie odczytuję tak ==>Dewarim beMoach - słowa w Mózgu czyli UMYŚLE naszym.

Gdzie "be" to hebr. przyimek "w", który zapisuje się zawsze z wszelkimi wyrazami, kiedy potrzebujemy go wypowiedzieć, więc tak w szczególności chodzi tu Dewarim Moach
tj. Słowa Umysłu-Mózgu, które to w TORZE odczytuję jako DaM RUACH - KREW DUCHA ADONAJ BARUCH H!

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 11:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
(maria)

Wracając do "planszy" z wyszczególnionym wyrazem DeLeT - "DRZWI" spójrzcie, proszę, na wyrazy uzyskane w kabbalistycznym odczycie kiedy stosujemy ten "akronim"(skrótowiec - wyraz ukrywający co najmniej podwójną treść) DeLeT jako:
- Dewarim (Słowa)
- Luach beLew (na Tablicy w S E R C U)
- Tora (jako Prawa w nim Micwot - Przykazań... Nauki HASZEM B'H!....)

przekazuje niesamowitą t r e ś ć - informację
>> gdzie są d r z w i przez które OR (Światło) do nas przychodzi tj.w jaki sposób nas

O Ś W I E C A << powodując nasz wzrost jako:
(patrz Psalm 1) np. drzewa zasadzonego nad STRUMIENIEM WÓD płynący z pod TRONU HESED (ŁASKI) weRACHAMIM - רחמים

(I MIŁOSIERDZIA, MATCZYNEGO SERCA... biorąc niemal dosłowność przekazu jako zlitowania się nad swoim dzieckiem... płodem itd. (a więc wyklucza to potrzebę jakiejkolwiek ofiary by okazać MIŁOŚĆ swemu potomstwu... zwróćcie przy okazji na to uwagę, jakiejś tam ofiary CHRYSTUSA... Smile )

A teraz foteka z Psalmem 1, który jest niesamowitym przekazem Boskiej INSTRUKCJI czyli TORY EMET!!


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 12:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Cytuj:
Maria napisał:
Wracając do "planszy" z wyszczególnionym wyrazem DeLeT - "DRZWI" spójrzcie, proszę, na wyrazy uzyskane w kabbalistycznym odczycie kiedy stosujemy ten "akronim"(skrótowiec - wyraz ukrywający co najmniej podwójną treść) DeLeT jako:
- Dewarim (Słowa)
- Luach beLew (na Tablicy w S E R C U)
- Tora (jako Prawa w nim Micwot - Przykazań... Nauki HASZEM B'H!....)



Czy z poniższej planszy w "Animacji Flash" w tym linku: (jaki wam polecono na 1 stronie forum tego tematu "Dekalog") nie wynika, że po przez "DRZWI SŁOWA" wpada sobie do TOCH tj. "wnętrza" Światło(ść)?
http://www.kabbalah.nazwa.pl/phpBB2/vie ... 3689aec664

Obrazek

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 12:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
(maria)


Popatrzmy zatem czym są te zdumiewające w r o t a - współcześnie drzwi!
Znajduję w hebr., w Biblii tyle określeń pod Dawar, o ile nie jest jeszcze więcej... zasadniczo ten jedyny wyraz choć odczytuje się go szczególnie jako ludzkie "słowo" znaczy też jeszcze mowę, ponieważ ten korzeń wyrazowy jest także czasownikiem:
mówić, rozmawiać, powiedzieć, przemawiać.. itp. ... j


ako "DaBeR", i dlatego ...
ja teraz do Was pisząc mówię tj. medaberet ... a "medaberet" to tylko dlatego,
że jestem kobietą i w tym Smile żeńskim rodzaju w hebrajskim wypowiada inaczej mężczyzna i inaczej kobieta.
Mężczyzna wymawia ... mówiąc teraz.. czyli w czasie teraźniejszym: "medaber" a kobieta - "medaberet"....... natomiast "my" razem "medabrim" - mówimy w czasie teraźniejszym.... poza czasem teraźniejszym my po prostu " D a B R i m - rozmawiamy. mówimy...itd., bo litera "Mem" jest "prefiksem" .......po polsku inaczej "przedrostkiem" oznaczającym właśnie "czas teraźniejszy"... więc medaber, a nie daber.....
Obrazek


Widzę teraz, że zapomniałam powiedzieć Wam o czymś bardzo ważnym, że w hebrajskim ta sama literka może mieć dwa dźwięki.... Idea
A ŚRODKOWA LITERA WYRAZU "DAWAR"JEST TEŹ WYMAWIANA JAKO "DABAR"...

BO LITERA "BET" BEZ KROPECZKI W ŚRODKU WYMAWIANA JEST JAKO "W", NATOMIAST Z KROPKĄ JAKO "B", DLATEGO SŁYSZYCIE (MOŻE) RAZ DAWAR, A RAZ DABAR... nazwa literki ZACZYNA SIĘ OD GŁOSKI "b" A JEST W ZASADZIE SŁOWEM "BEIT" - "dom", to głoska "w" jest drugim bardzo ukrytym znaczeniem ... tej literki i stoi nieco niżej niż głoska uzyskana we "w", bo samodzielnie "W" też funkcjonuje w IMIENIU HASZEM i nazywa sie "WAW", jako "głoska" właśnie "w" równoznacznie... ufff.... jakie to trudne???

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 12:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Skoro wiecie już, że do wnętrza jestestwa ludzkiego wchodzi światło po przez DRZWI SŁOWA i tam karmi, odżywia wewnętrznego Parcufa, to jeśli jest zmienione przez kogoś - przestaje świecić! A jeśli przestaje świecić to nie jest wtedy tym pokarmem, które potrzebuje dziecko - ben baruch - syn Boży błogosławiony, przez OJCA ŚWIĘTEGO i MATKĘ- SHCHINĘ - OBECNOŚĆ J H W H na Ziemi! Zobaczcie co mówił zbolały Hiob do STWÓRCY:


הֲלֹא כֶחָלָב תַּתִּיכֵנִי וְכַגְּבִנָּה תַּקְפִּיאֵנִי

Biblia Warszawska: (Hiob 10:10)
Czy nie wylałeś mnie jak mleko i nie sprawiłeś, że stężałem jak ser?

כֶחָלָב = חָלָב+כֶ jako mleko... . przy głównym odczycie w Kabbalah, wyrazu mleko dowiadujemy się, że ono stawowi dla ludzkiego oseska ===> ŻYCIE... zobaczcie sami.
I jak wiecie z Tevy - Przyrody nie tylko dla życia ludzkiego ciała...?! Także dla całej Gromady Ssaków (Mammalia)!

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 13:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Cytuj:
(gg)Witam Smile

...ja zaczne od literki "Alef" czyli symbolu wolu... ma ona dla mnie bardzo wielkie znaczenie i to z racji tego wlasnie "wolu"...

...pytanie, jakie sobie na pewnym odcinku mojej drogi postawilem, brzmialo; dlaczego "Rzeczy" / Istnienia tak subtelne, jak Adam jako Naddusza, czy Drogi (Sciezki) zejscia Swiatla od Keter do Malchut zaczynaja sie od czegos tak stabilnego materialnie, jak wol??? (nie kwestionujac tego znaczenia) ...moze podam dla przypomnienia, ze Drzewo Zycia skladajace sie z dziesieciu Sfirot jest polaczone 22-oma Sciezkami, ktore sa nazwane hebrajskimi znakami... pierwsza Sciezka biegnaca od Keter do Hochmy ma wlasnie nazwe Alef...

...wniosek, jakim na obecna chwile moge sie podzielic jest nastepujacy; moje cialo jest szczegolnym miejscem... miejscem, gdzie konczy sie "pierwotna" rozwojowa droga i rownoczesnie zaczyna ostateczna... wcielenie jest jedynym "miejscem" na mojej rozwojowej drodze, gdzie jestem w stanie zrozumiec i "nalozyc" na siebie te obie drogi; pomimo, ze mowa jest o dwoch drogach, to tak naprawde jest to jedna droga...

...nie mam w tej chwili zadnej koncepcji na dalsze pisanie Confused - musze chwilke pomedytowac, zblizyc troche moja istote do tej tematyki, gdyz w ostatnich dniach moje rozwazania / medytacje kieruja sie w troche inna strone..
..
..."wol" jest w moim pojmowaniu symbolem ciala jako "przygotowanego" przez moje Wyzsze Sterowanie "miejsca" dla mojej inkarnujacej w nie duszy... miejsca, ktore jest skoncentrowana Mysla wielu wysoko rozwinietych Istot... ten sam "poziom" koncentracji Mysli tych samych Istot tworzy w ogole cala materie, to znaczy iluzje jej istnienia...

...rozpoznac ta iluzje istnienia materii to znaczy doswiadczyc w kazdej rzeczy istnienia Energii, "Inteligentnej Energii"... Wyzsze Sterowanie jest "Pomostem" pomiedzy Prawda a iluzja... a Pomost ten jest zywy, ruchomy...

...kiedy juz ja (ta iluzje) rozpoznam, czyli "poczuje" w materii Energie, moge zaczac laczyc ja doslownie z Energia mojej duszy... to jest moja obecna "transformacja" - duchowa praca, ktora na tym forum wyraza sie miedzy innymi pojeciem; "istniejemy tylko ja i Stworca"...

...Energia mojego ciala, jego Energetyczny Wzorzec, to moja Wewnetrzna Tora... moja "praca" z moja Wewnetrzna Tora polega na, jak juz wyzej wspomnialem, laczeniu sie z Nia ...laczyc sie z moja Wewnetrzna Tora, to znaczy laczyc sie z samym Stworca... medytacje Sfirot i medytacje Czakr naleza do tej pracy - w moim przypadku sa jej czescia...

...mysle, ze staje sie pomalu widoczna zasadnosc tego, dlaczego najbardziej subtelna Sciezka Drzewa Zycia, Sciezka Alef jest symbolizowana przez wola... wol to symbol ciala, Wewnetrznej Tory, mikrokosmosu, ktory moja dusza dostaje do dyspozycji, w polaczeniu z iluzja wlasnej odrebnosci, do wlasnej rozwojowej pracy - ...a to wszystko tylko i wylacznie w mojej interpretacji oczywiscie

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
(maria)
Wow! GG!
Świetnie, że pytasz!
Wół, czy byk nie jest żadnym symbolem "Alefu"!


Piktogram Alefu może i reprezentuje byka, lub wołu..., ale nie jest bynajmniej literką... dlatego, że piktogram jest obrazkiem całych wyrazów w dalekiej przeszłości u ludów żyjących niemal koczowniczo i posługujących się głównie pismem obrazkowym, który przyjęto jako podstawę do tzw.
"Ketav Ivri" bardzo starego języka południowo-zachodniej Azji, zwanego obecnie indoeuropejskim językiem plemion Hebrajskich, które początkowo nie umiały pisać... alfabetycznie i dlatego przypuszcza się, iż obrazek "byka" przedstawiał pogański wizerunek "bóstwa" u pradawnych mieszkańców Kanaanu lub przybyłych z daleka plemion koczujących na tych terenach.... mam więcej wyjaśnień... ale wszystkie ciekawostki przeznaczam do Kącika Biblijnego Hebrajskiego.... pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za możliwość nauczania na Twoim Forum <3 <3 <3.

.
Witajcie!
Co do stwierdzenia, że nie żyjemy w świecie archetypów - potwierdzam!
A swoją p e w n o ś ć ..buduję nie na przeczuciu, czy domniemaniu, bo z tego zrezygnowałam już ...ileś lat temu (by się nie pysznić nie podam ile).

Ja po prostu wciąż się pytam, bo jedynie pytający jest najbardziej błogosławiony przez JHWH B'H! Na ten temat jest dość sporo powiedziane przez mędrców, ale rozumiem, że z dotarciem do tych zagadnień możecie mieć trudności, gdyż jedynie trzeba bazować na"podstawie - podporze" KRÓLA KRÓLÓW (Malkei Hamlachim) jak powiedziane przez Jeremiasza Proroka 17:5

Tekst oryginalny:
כה אמר יהוה ארור הגבר אשר יבטח באדם ושם בשר זרעו ומן יהוה יסור לבו
Biblia Hebraica Stuttgartensia:
כֹּה אָמַר יְהוָה אָרוּר הַגֶּבֶר אֲשֶׁר יִבְטַח בָּאָדָם וְשָׂם בָּשָׂר זְרֹעוֹ וּמִן-יְהוָה יָסוּר לִבּוֹ׃
Biblia Warszawska:
Tak mówi Pan: Przeklęty mąż, który na człowieku polega i z ciała czyni swoje oparcie, a od Pana odwraca się jego serce!
Biblia Tysiąclecia:
To mówi Pan: Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe serce.


Więc "ciąg skojarzeniowy" powinien być jak najbardziej, ale tylko w tym co zostanie nam wskazane z GÓRY w czasie takiego rozmyślania i odbierania wiedzy od STWÓRCY!

Może dlatego Efxx odczuwałeś by nie kojarzyć w taki sposób, by tylko sobie tak ot skojarzać .., natomiast kojarzenie w HASZEM nie jest takie trudne jeśli Hesed ukaże Wam jak rozmawiając obcować ze STWÓRCĄ B'H!

Woooooow! GG! Niesamowite....!!! Mam ochotę skakać do góry!!

Zapytywałeś mnie czy jest jakaś różnica między:

Cytuj:
Cytat:
א ד ם - A D A M - LUDZIE = RODZAJ LUDZI jako ZASTĘP ELOHIM w BoGu JHWH B'H!
א נ ש י ם - A N A S Z I M - LUDZKOŚĆ

Istotnie Gg jest różnica.... między ADAM a ANASZIM,


Dzięki Twojemu pragnieniu poznania i ja wiem teraz , że jest i to wielka!
Wymaga to osobnego rozpatrywania... Smile bądźmy cierpliwi. Rąbeczkiem tego tajemnego przekazu jest Imię ENOSZ pojawiające się w TORZE w 5 roz. 1 księdze Mojżesza, bo przedstawicielem Anaszim (Ludzie) jest właśnie Enosz (człowiek), dokładnie tak jak Adam (Ludzie) jest Haadam (człowiek ELOKIM B'H!)
TERAZ WIEM DOKŁADNIEJ, ŻE DO BOSKOŚCI EL SZADDAJ DĄŻYMY, ABY S T A Ć SIĘ ŚWIETYMI JAK ON B'H! ŚWIĘTY JEST!!

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 13:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
(maria)

By być dobrze rozumianą.. powiem tak: jeśli spojrzymy na 1 pierwszą i najważniejszą Micwę (przykazanie) Ludu Israela, zobaczymy coś niezwykłego! Od Miłości począwszy....i dzięki Niej STAJE SIĘ WSZYSTKO!

Biblia Tysiąclecia:
Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił.
A gdybyście wejrzeli na to ostatnie słówko... "swych sił" jako "meodecha" (מְאֹדֶךָ)** to kiedy przestawicie literki (czytając temurą - jedna z metod w Kabbalah czytania tekstu hebr.) to otrzymacie wyraz "adam" - אדמ.



**Ta na czarno zaznaczona literka końcowa w wyrazie "meodecha" - "sił swoich" jest "tzw. "sufiksem" czyli "przyrostkiem", który jest doczepionym zaimkiem osobowym w tym wypadku "swoich", słownik podaje, że nawet zupełnością przetłumaczono tak w Psalmie 119:43 to słowo! ale nie wiem w jakim polskim przekładzie.

Czy tak miłujecie Kochani?
Jeśli miłować PEŁNIĄ myśli, to czy jest w takim razie w nich jakieś miejsce na swoje myślenie?
Czy raczej przemiana ze swojego na BOSKIE?
Przemiana o c z y w i ś c i e! Tak jak OGRODNIK wszczepia gałązkę z dzikiego drzewa w szlachetne DRZEWO (np. oliwne - bo w tym podobieństwie jest przedstawiony Duchowy Israel).
Zanim sok roślinny zacznie przez nią przepływać z KORZENIA, potrzeba jakiegoś czasu na przyjęcie się jej w KORZENIU.
Najpierw KORZEŃ robi porządek w jej WNĘTRZU zmieniając wszystkie ambicje
(np. może z cielesnych na niebiańskie - duchowe siłą SWOJĄ) jedynie wtedy ZDOLNA jest wydać dla NIEGO OWOCE... JAKŻE LICZNE W JEGO JAŚNIEJĄCYM OBLICZU W MIŁOŚCI!

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Adam - Enosz
 Post Napisane: 21 października 2012, o 13:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
(maria)

Wooow Chłopaki jestem pod wrażeniem....aż nie mogę usiedzieć na jednym miejscu.... . Musze chodzić.... Smile zzzz wrażenia!
Potrzebuje wrócić do tematu mordu...., ale chyba na krotko poświecimy uwagę na wejrzenie tutaj w ELOKIM ANASZIM! A może ELOKIM ENOSZIM?
_______________________
Zobaczmy to w hebrajskim!
TORA naucza: Adam po wygnaniu zrodził Sheta (wym. Szeta), a dopiero Shet zrodził Enosza (אֱנוֹשׁ)!


Obrazek


Z tekstu TaNaCHu wyraźnie widać, że Enosz jako człowiek (chyba taki jaki jest dziś) zmienił się po Adamie już w trzecim,a może czwartym pokoleniu...dlaczego zmienił.. bo zacząl chorować. wynika to z duchowego przekazu tego zapisu w literkach.... udowodnię to poźniej... .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 21 października 2012, o 13:15 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strona główna forum » IZRAEL JEHUDIM » MYŚL ORYGINAŁU TORY » Język oryginału


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL