Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: HaSzem Imie - pisał przyjaciel
 Post Napisane: 18 września 2014, o 09:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Wedlug mojej wiedzy pod koniec I wieku nie istnialy jeszcze takie tendencje gnostyckie o ktorych piszesz-z prostego powodu-ZYLI JESZCZE CI KTORZY ZNALI I WIDYWALI JEZUSA.
Ale moge sie mylic-wskaz inne zrodla.

Jezeli pozwolisz napisze cos o biblijnym znaczeniu pojecia Szem/Imie-tak jak ja to rozumiem.

DUCHOWOŚĆ LUDZKA I ZNACZENIE HEBRAJSKIEGO SZEM(IMIE)


Tworzenie duchowosci, jak sadze ,"czysto ludzkiej" zostalo opisane przy budowie wiezy Babel.
Uzyty tam jest zwrot : uczyńmy sobie Szem (imie).

1 M 11,4
Potem rzekli: Nuże, zbudujmy sobie miasto i wieżę, której szczyt sięgałby aż do nieba, i uczyńmy sobie imię(Szem), abyśmy nie rozproszyli się po całej ziemi!

Wynika z niego ,ze wielkie i zaszczytne (bo pragnace "dotknac nieba") dziela "zjednoczonych spolecznosci ludzi" pochodzacych z jakiejs jednej kultury
(jednego jezyka) tworza SZEM dla nich
Jest to zagrozenie dla planow Boga !

Ciekawy jest komentarz Boga do powyższego wydarzenia:

I rzekł Pan: Oto lud jeden, i język jeden tych wszystkich; a toć jest zaczęcie dzieła ich, a teraz nie zabroni im nikt wszystkiego, co zamyślili uczynić.

Mieszajac jezyki Bog uniemozliwil powstanie konkurencyjnego w swojej potędze

(bo dotyczacego wszystkich ludzi) Szem w stosunku do Jego Szem.

Rdz 4:26 Bg
"Setowi też urodził się syn, i nazwał imię jego Enos
(znaczy smiertelnik-ktos oslabiony).
Na ten czas poczęto wzywać imienia(Szem) Pańskiego(JHWH)."
(nie wzywac a PRZEKLINAĆ -dop mój)

Moim zdaniem zaczeto Szem JHWH wtedy wzywac BO GO ZACZELO BRAKOWAC-Z POWODU GRZECHU !

ZNAMIENNE JEST nazwanie SYNA NOEGO SZEM-CZYLI IMIE.
BOG OZNAJMIA ,ZE TEN SYN NOEGO I JEGO ROD ZOSTAJA WYBRANI PRZEZ NIEGO ,
GDYZ TO W NIM POZOSTALY RESZTKI IMIENIA JHWH-SZEM JHWH

IMIE JHWH POWRÓCIŁO NA ZIEMIE (W "WIEKSZEJ ILOSCI" )DOPIERO W CZASACH MOJZESZA.
Wj 34:5 Bg
"I zstąpił JHWH w obłoku, i stanął tam z nim, i zawołał imieniem(Szem) Pan(JHWH)."
Pwt 12:11 Bg
"Tedy na miejsce, które obierze sobie Pan, Bóg wasz, aby tam mieszkało imię jego"



Odtad SZEM JHWH zaczelo zamieszkiwac posrod ludzi
Wj 23:21 Bg
"Ostrożnym bądź przed oblicznością jego; a słuchaj głosu jego(Aniola); nie drażnij go, boć nie przepuści przestępstwu waszemu, gdyż imię moje w nim jest."




IMIE -SZEM JHWH BYŁO OBECNE W ISTOCIE ZYWEJ ,ZOSTAŁO JEJ DANE!

Pwt 32:3 Bg
"Albowiem imienia Pańskiego-JHWH będę wzywał; dajcież wielmożność Bogu naszemu,"


Imie JHWH jest po to ,aby go wzywac!


Szem zatem oznacza MISYJNEGO DUCHA ,KTORY JEST PRZEZNACZONY DO ZAMIESZKIWANIA W INNYCH ISTOTACH ZYWYCH, NIE TYLKO W OSOBIE KTORA JE POSIADA-moze byc przekazywany DUCH SZEM innym ISTOTOM ZYWYM.

Iz 43:7
Każdego, który się nazywa imieniem mojem, i któregom ku chwale swojej stworzył, któregom ukształtował, i któregom uczynił.”




SZEM JHWH BĘDĄCE CZĘŚCIĄ SZECHINY JHWH PRZEZNACZONE BYŁO DLA SERC/wnetrz

.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 18 września 2014, o 09:26 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: HaSzem Imie
 Post Napisane: 18 września 2014, o 09:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
.
IZRAELITOW (DRUGA CZĘŚCIĄ SZECHINY BYŁ KEBOD-CHWALA,
POTĘGA-DUCH CHRYSTUSOWY-PRZEZNACZONY DLA SAMEGO CHRYSTUSA).


Imie JHWH oznaczalo ,ze TEN KTÓRY JEST CHCE MIESZKAĆ POŚRÓD SWOJEGO LUDU CHCE WCHODZIĆ DO WNĘTRZ TEGO LUDU.

W NT czytamy ,ze Logos ,ktory stal sie ciałem -ZRODZONY SYN OJCA- otrzymał z woli Ojca imie Jeszua ,które to imie MIAŁO BYC PONAD WSZELKIE IMIĘ -TAKZE PONAD IMIE JHWH!

TYLKO W TYM IMIENIU JESZUA ODTĄD MIAŁO BYĆ ZBAWIENIE-NIE W IMIENIU JHWH.


Z prostego powodu :
Jeszua ,jako Izraelita dojrzewając przyjmował w aktach posłuszeństwa Torze do swego serca ducha Imienia JHWH i ten duch JEMU JAKO JEDYNEMU POZWOLIŁ STWORZYĆ
W NIM NOWE DUCHOWE SERCE MAJĄCE ZYCIE WIECZNE, SAMO W SOBIE I MOGĄCE TWORZYĆ DUCHA NOWEGO IMIENIA JESZUA POTRZEBNEGO DO ZBAWIENIA INNYCH LUDZI PRZEZ UCZYNIENIE ICH ISTOTAMI DUCHOWYMI.


Imie JHWH to był ten duch uświęcenia Jeszui z człowieka cielesnego -kata sarka-w czlowieka duchowego -kata pneuma:


Rz 1:4 Bw
"który według ducha uświęcenia został ustanowiony Synem Bożym w mocy przez zmartwychwstanie, o Jezusie Chrystusie, Panu naszym,"
Imie JHWH oświecając Jeszue -człowieka-zniknelo jako Szechina.
Pojawic sie miala nowa Szechina-NOWE IMIE TO ZNACZY : IMIĘ JESZUA.


IMIE JHWH MÓWIŁO O BOGU TO ,ZE ON JEST Z NAMI.
IMIE JESZUA MÓWIŁO O BOGU -JHWH ZE ON TERAZ NIE TYLKO JEST ,ALE ZE ZBAWIA!


A po tym rozwazaniu spojrz na test Janowy:

Jan ,swiadek Jezusa ,mowi ze duch ma homologeo-wyznac,ze
"JHWH zbawiajacy" -bo takie jest rozwiniecie Imienia Jeszua-przychodzi w ciele!

Ty mowisz ,ze chodzi o cialo ,JA MOWIE ZE CHODZI O SZEM-NOWA SZECHINE - ZE ONA PRZYSZLA W CIELE LUDZKIM CZLOWIEKA SYNA MIRIAM
JAN MOWI ,ZE IMIE-CZYLI SZECHINA-CZYLI DUCH OD BOGA JHWH-JEST ODTĄD W LUDZKIM CIELE-POCHODZI OD CZLOWIEKA.

I DALEJ:
TAK JAK KIEDYS JHWH (ZA CZASOW MOJZESZA)PRZYSZEDL W POSTACI OGNIA W OBLOKU ,TAK TERAZ JHWH PRZYSZEDL JAKO MESJASZ CZLOWIEK I ZOSTAWIL NAM JAKO SZECHINE SWOJEGO DUCHA-NOWE IMIE :JESZUA.


Mysle ,ze dla Zyda bylo to jasne-Jan objawial nowa Szechine TEGO SAMEGO BOGA IZRAELA !
Oczywiscie nie wiem ,czy Cie to rozwazanie przekona ,ale przemysl to jako alternatywe
..........


przyjaciel

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: HaSzem Imie
 Post Napisane: 18 września 2014, o 09:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Imię Boga w ujęciu Świadków Jehowy Jahwe czy Jehowa?
Świadkowie Jehowy przywiązują ogromną wagę do posługiwania się starotestamentowym imieniem Boga - Jehowa.
Głoszenie tego imienia uważają za jedno z podstawowych kryteriów prawdziwości religii oraz zasadniczy przejaw religijności jej członków.
Powołują się na Księgę Wyjścia 6:3; Ps 83:19 oraz Iz 42:8 twierdząc, że
"Boga należy czcić pod imieniem Jehowa".
Zapytajmy o jakie imię Boga tu chodzi: Jahwe czy Jehowa?
Rzeczywiście spośród imion Starego Testamentu na pierwszym miejscu należy umieścić imię Jahwe, które sam Bóg

uznał za swoje i najbardziej własne.
Kiedy Mojżesz miał wyprowadzić Izraelitów z Egiptu, pyta Boga o imię, by wzmocnić przed rodakami swoje posłannictwo: "Oto pójdę do synów Izraela i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mnie do was, lecz gdy oni mnie zapytają: jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?
Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: Jestem, który jestem" (po hebrajsku - Ehieh aszer ehieh; po grecku - Ego eimi ho on; po łacinie - ego sum, qui sum).
I dodał: "Tak powiesz synom Izraela: Jestem posłał mnie do was".
Mówił dalej Bóg do Mojżesza: "Jahwe Bóg Ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba przysłał mnie do was.
To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia" (Wj 3:13-15).

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: HaSzem Imie
 Post Napisane: 18 września 2014, o 09:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
a. Wymowa imienia Jahwe Izraelici wymawiali to imię złożone z 4 spółgłosek JHWH - Jahweh.

W języku hebrajskim zapisywano tylko spółgłoski. Po niewoli babilońskiej ze względu na szacunek i kult dla jedynego, niewyrażalnego Boga było ono bardzo rzadko wymawiane.
W czasach Chrystusa wymawiał je tylko najwyższy kapłan podczas błogosławieństwa.
Po zburzeniu świątyni nazwa ta wyszła z użycia.

Pytanie: skąd się wzięła nazwa Jehowa? -
Otóż, masoreci podkładając samogłoski wzięli je z wymowy nazw: Adonaj i Elohim dwu innych imion Boga występujących na kartach Starego Testamentu.
I to stało się początkiem wymowy Jehowah.
Jednak za słusznością wymowy Jahwe przemawia cała tradycja żydowska
(np. papirusy z V w. przed Chrystusem oraz wszystkie późniejsze tłumaczenia Biblii z języków oryginalnych).
Trzeba bowiem pamiętać, że w Dekalogu znanym każdemu Izraelicie zawarte jest następujące przykazanie:
"Nie będziesz wzywał imienia Boga twego Jahwe do czczych rzeczy, gdyż Jahwe nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy" (Wj 20,7). Dlatego w obawie przed znieważeniem imienia Boga Żydzi czytający Księgi Święte wymawiali zamiast Jahwe słowo "Adonaj = Pan".

Przyjęła się wówczas praktyka, że właśnie między spółgłoski JHWH wstawiano samogłoski ze słów "Elohim" i "Adonaj", co dało w sumie słowo JeHoWah czyli Jehowa.

Jest to więc zlepek spółgłosek imienia Bożego Jahwe i samogłosek wziętych z
"Elohim" i "Adonai".
Według Świadków Jehowy słowo Jahwe - nie jest odmienną wersją słowa JHWH, ale powstało w zupełnie odmiennych okolicznościach. b.
Treść imienia Jahwe Wyraz Jahwe może być formą czasownikową hebrajskiej koniugacji
Hifil i wówczas oznaczałoby: - Według jednych tego, który powołuje do istnienia. Podstawą byłaby nauka proroków o Bogu jako Stwórcy i Opiekunie, których to przymiotów nie mają fałszywe bóstwa.
Opinia ta jednak nie ma oparcia ani w tekście ani w biblijnym kontekście. - Według innych Jahwe nic oznacza Boga stwarzającego abstrakcyjnie i ogólnie, lecz tego, który tworzy burze i pioruny, unosząc się w powietrznych przestworzach (por. np. Wj 19:18; Ps 103:7). W tekście jednak "Jam jest, którym jest" akcent położony jest na moc i obecność Boga, a więc przymioty wynikajśce z Jego istoty.
Ponadto: JHWH może być wzięty w czasownikowej formie hebrajskiej Kal i oznacza:
ON JEST.
Możliwe jest tu jednak podwójne tłumaczenie: albo mówimy kim Bóg jest sam w sobie, albo kim jest dla innych.
Dzisiaj wśród biblistów przeważa raczej pierwsza możliwość, wyrażająca samoistność Bożą i pełnię Jego istnienia..
Bowiem niezależnie od tego, czy Izraelici byli zdolni pojąć od razu całe bogactwo znaczeniowe tego imienia, Bóg musiał Mojżeszowi objawić, że jest w pełni niezależny, a w tym przecież zawiera się idea samoistności i pełni bytu.
ks. Wojciech Hanc ks. Teodor Lenkiewicz Świadkowie Jehowy apostołowie czy intruzi?
Artykuł pochodzi z czasopisma "EFFATHA-Otwórz się!" nr 2(60)/1997 r.; str.56-57

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 18 września 2014, o 09:35 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL