Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Imię Boga
 Post Napisane: 22 grudnia 2014, o 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 listopada 2012, o 18:52
Posty: 73
JeHWaH – Imię Boga

http://www.jisraelim.com/?p=628


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 22 grudnia 2014, o 20:36 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 23 grudnia 2014, o 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Jolu dodam tekst
....

JeHWaH – Imię Boga
www.jisraelim.com

Pierwsze przykazanie jakie otrzymał Mojżesz od Boga JeHWaH dla Narodu Jisraela dotyczyło Imienia Boga JeHWaH .
(Bereszit 3:13-15 ) Mojżesz spytał Boga JeHWaH co ma odpowiedzieć Jisraelitom jeśli zapytają go jak Bóg ma na Imię .

Bóg JeHWaH powiedział „Ehjeh aszer Ehjeh (Jestem który Jestem ) tak powiedz synom Jisraela Ehjeh posłał mnie do was ”
Ehjeh nie jest imieniem Bóg JeHWaH okreslił siebie czasownikiem Ehjeh (Jestem ) nie w sensie Imienia ponieważ Bóg JeHWaH za chwile powiedział do Mojżesza :
„Tak powiesz synom Jisraelskim : JeHWaH Bóg ojców waszych, Bóg Awrahama , Bóg Icchaka i Bóg Jaakowa posłał mnie do was.
To jest Imię moje na wieki i tak mnie nazywać będą przez wszystkie pokolenia ”
( כֹּה-תֹאמַר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל יְהוָה אֱלֹהֵי אֲבֹתֵיכֶם אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אֱלֹהֵי יִצְחָק וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב) .


Bóg JeHWaH dał przykazanie jak Jisraelici maja wymawiać Jego Imię przez wszystkie czasy .
Bóg JeHWaH nie powiedział: „Jestem” to jest moje Imię i Imieniem Jestem Jisraelici mają mnie nazywać ” .
Można to porównać do takiego przykładu np:
Król Dawid wysłał posłańca do odległego miasta i posłaniec przemówił do ludzi w tym mieście mówiąc :
” Król mnie przysłał z wiadomością ” jest to pierwsza informacja że posłaniec jest posłańcem Króla a za chwile posłaniec mówi:
” Król Dawid będzie od dziś waszym Królem ” dopiero w drugim zdaniu posłaniec wymienia imię Króla określając jak Król ma na imię i dopiero po usłyszeniu Imienia mieszkańcy dowiedzieli się o jakim Królu mówi posłaniec.
Podobna sytuacja jest opisana odnośnie Imienia Boga JeHWaH najpierw Bóg JeHWaH mówi Jestem który Jestem ,ale zaraz dokładnie wyjaśnia jak ma na Imię.
Żydzi talmudyści zabronili wymawiać i pisać Imię Boga JeHWaH.
Talmudyści w swoich wymyślonych zakazach również zabraniają pisać pełnego wyrazu słowa „Bóg” a tylko można pisać skrót w formie B-g co jest szczytem głupoty.

Imię JeHWaH talmudyści zastąpili określeniem adonai ( pan ) lub nazywają Boga JeHWaH haszem ( co znaczy Imię , to imię ) lub też często Żydzi talmudyści mówią na Boga „stwórca” .
Talmudyści swoim postępowaniem złamali przykazanie Boga JeHWaH odnośnie wymawiania Imienia Boga JeHWaH .
Nazywanie Boga JeHWaH tylko słowami „pan” lub „imię” jest poniżaniem Boga JeHWaH
.

Postępowanie Żydów Talmudystów doprowadziło do sytuacji że tak naprawdę Talmudyści nie wiedzą do kogo się modlą bo każdy mężczyzna na ziemi nazywany jest grzecznościowo „Pan” .

Każdy człowiek na ziemi ma imię po którym się go identyfikuje również stwórcami są np. producenci wszelkich przedmiotów .
Talmudystę który mówi : „modle się do stwórcy ” można zrozumieć ze talmudysta modli sie np.do stolarza który tworzy drewniany stół bo czy stolarz nie jest stwórca np: drewnianych mebli ?
Jeśli Żyd talmudysta by powiedział „modle się do Boga JeHWaH Stwórcy ziemi”
to będzie powiedziane właściwie ale mówiąc o Bogu tylko słowem „stwórca” jest niewłaściwym postępowaniem .

Bóg JeHWaH został pozbawiony przez Żydów Talmudystów Imienia.

W Biblii Imię JeHWaH wymienione jest 6828 razy i nie ma ani jednego przykazania żeby Imię Boga JeHWaH wymawiać jako adonai.

Oczywiście określenie Pan jest uznawane jako grzecznościowy zwrot jeśli zwracamy się bezpośrednio do obcego mężczyzny.
Ale opowiadając innej osobie o jakimś mężczyźnie powiemy :
„ten Pan z Jerozolimy zna bardzo dobrze Tore” to nie będzie wiadomo jakiego pana mamy na myśli więc musimy dodać Imię mówiąc:
” Pan Salomon z Jerozolimy zna bardzo dobrze Tore „dopiero wymawiając imię mężczyzny informujemy o kim mówimy, samo okreslenie „Pan” w tej sytuacji nie wskazuje o kim mówimy .
Jeśli talmudysta mówi „modle się do pana” to nie wiadomo jakiego pana talmudysta ma na myśli, równie dobrze można myśleć że ten talmudysta modli się do Pana Putina. Odnosząc się w modlitwie do Boga JeHWaH lub rozmawiając z kimś
o Prawie JeHWaH możemy użyć słowa „Pan” np. „Panie Boże JeHWaH” lub „Pan Bóg JeHWaH powiedział ..”
ale niedopuszczalne jest nie wymawianie Imienia Boga JeHWaH mówiąc tylko”Pan Bóg powiedział”.
To samo z nazywaniem Boga JeHWaH jako „imie” ( haszem ) nie ma nigdzie w Prawie JeHWaH informacji że mamy nazywać Boga JeHWaH słowem „imię”(haszem). Ale z jakiego powodu Talmudyści nazywaja Boga JeHWaH słowem haszem ?

Być może ma to związek z błędną interpretacją przykazania-
(Nie będziesz ty Imienia JeHWaH twojego Boga wymawiał na próżno, bo nie wybaczy JeHWaH temu kto imię Jego wymawia na próżno.Szemot.20:7)

Ale wymawiając Imię JeHWaH w modlitwach lub w dyskusjach na temat Prawa JeHWaH nie wymawiamy Imienia Boga JeHWaH na próżno.

Lub być może ma to związek z bóstwem samarytan.
2 Księga Królewska 17:29-30 w ostatnim zdaniu informuje nas ze Samarytanie przybyli do ziemi Jisraela w 8 wieku przed obecną erą i służyli obcym bożkom.
Według historycznych uczonych Abba Saul zakazał Żydom wymawiać Imie Boga JeHWaH .
Samarytanie przyjęli ten zakaz nałożony na Żydów i nazywali Boga imieniem שְׁמָא szema.
Teraz słowo szema uznawane jest jako aramejska forma haszem co znaczy
( imię ) .

Samarytanie nazwali Boga imieniem szema jednak bardzo podobnie ich samarytańscy przodkowie nazywali swojego pogańskiego boga którego imię jest wymienione w ostatnim zdaniu w – (2 Księga Królewska 17:30.)
???
וְאַנְשֵׁי בָבֶל עָשׂוּ אֶת-סֻכּוֹת בְּנוֹת וְאַנְשֵׁי-כוּת עָשׂוּ אֶת-נֵרְגַל וְאַנְשֵׁי חֲמָת עָשׂוּ אֶת-אֲשִׁימָא׃
Biblia Warszawska:
I tak Babilończycy stworzyli sobie Sukkot-Benota, Kutejczycy stworzyli sobie Nergala, Chamatczycy stworzyli sobie Aszimę;


Imię tego bożka jest bardzo podobne do słów szema i haszem.


Nie mamy pewności którego Boga samarytanie w rzeczywistości nazywali szema i do którego boga się modlili ale modląc się do boga o imieniu szema nie mogli modlić się do Boga JeHWaH bo Bóg JeHWaH nigdy nie nazwał siebie „szema” więc jest wielce prawdopodobne że ówcześni samarytanie kultywowali wiarę swoich przodków modląc się do ich bóstwa.

Talmudyści modląc się do haszem teoretycznie nie wiedząc o tym mogą modlić się do samarytańskiego bóstwa.

Istnieje też możliwość że mędrcy Żydowscy w skrytości służyli obcemu bóstwu samarytańskiemu i z tego powodu ich bogiem jest haszem (szema).


Znając historie narodu Jisraela wiemy że przodkowie Jisraelitów wielokrotnie czynili bałwochwalstwo nawet składali swoje dzieci na ofiarę obcym bóstwom wiec jest możliwe że i tym razem przywódcy duchowni Żydów sprowadzili ich na złą drogę pogańskiego bóstwa to by tłumaczyło z jakiego powodu na wielu talmudystów Imie Boga JeHWaH działa jak czerwona płachta na byka , talmudysci słysząc wypowiadane na głos Imię Boga JeHWaH okazuja bardzo mocne zdenerwowanie.

Jest nie dopuszczalne żeby zmieniać Imię Boga JeHWaH.
Jest to obrazą dla Boga JeHWaH i jest to łamaniem Prawa JeHWaH ponieważ nie wolno nic dodać i nic odjąć z Prawa JeHWaH.

Również nazywając Boga JeHWaH wymyślonym imieniem istnieje ryzyko nieświadomie modlić się do obcych bóstw.
Talmudyści twierdzą że Imię Boga JeHWaH jest niewymawialne co jest nieprawdą.
Uczeni twierdzą że Imię Boga wymawia się : Jahwe,Jahweh,Jehowa lub Jehowah.


Problem z wymową imienia tkwi w tym, że w języku Hebrajskim samogłoski oraz spółgłoski zapisywane są jako dwa oddzielne, odrębne zestawy symboli.
Spółgłoski są pisane jako litery, natomiast samogłoski jako kropki i kreski.
Dla przykładu słowo yeled יֶלֶד „dziecko” jest pisane spółgłoskami yld ילד oraz samogłoskami e e.

Według powszechnej opinii niektórych uczonych samogłoski w Imieniu JeHWaH były systematycznie zastąpione samogłoskami ze słowa Adonai (Pan).

Twierdzenie, że JHWH (יְהוָה) zawiera samogłoski słowa „Adonai”, jest kłamstwem !


Samogłoskami słowa Adonai אֲדֹנָי są A-O-A (hataf patach – cholam – kamats) a imię JHWH jest pisane יְהוָה z samogłoskami E—A (sheva – no vowel -kamats).

Samogłoski pisane w manuskryptach Bena Aszera (Kodeks z Aleppo oraz Kodeks z Leningradu), które zachowują najbardziej ścisły tekst Biblii jak i teraźniejsze druki, takie jak Biblia Hebraica Stutgartensia oraz Hebrew University Bible Edition również zawierają formę JeHWaH יְהוָה przez co wyraźnie widać że różnią się od samogłosek słowa Adonai!
JHWH jest pisane JeHWaH יְהוָה a z samogłoskami słowa Adonai powinno to być napisane Jahowah יֲהוָֹה.

Teraźniejsi uczeni umyślnie pomijają samogłoski w JHWH,i w wielu tekstach Imię Boga JeHWaH pisane jest jako JHWH bez samogłosek ale samogłoski były i są pisane w Hebrajskich tekstach Biblii.
Dzisiaj nie musimy opierać się na wyżej wymienionych drukach ponieważ znaczące biblijne manuskrypty zostały opublikowane jako litograficzne edycje z fotografiami odtwarzającymi rzeczywiste strony samych manuskryptów.

Na tych fotografiach widać, że JHWH pisane jest jako JeHWaH יְהוָה , a nie z samogłoskami słowa Adonai czyli JaHoWaH יֲהוָֹה .

Wymowy Imienia Boga jako:
Jahwe,Jahweh,Jehowa,Jehowah,Jehowih sa nieprawidlowe
.
Słownik Anchor wyjaśnia: Wymowa yhwh jako JaHVeH jest tylko domysłem uczonych.
Prawidłowa wymowa Imienia Boga יְהוָה brzmi JeHWaH z tym ze według Biblijnego języka Hebrajskiego ostatnia litera H na końcu imienia jest głoską cichą której nie wypowiada się wyraźnie ale ciszej .

Nie tylko Żydzi talmudyści wymazali z użycia Imię Boga JeHWaH także w większości przypadków chrześcijanie tłumacząc Biblie Hebrajska zastąpili istniejące Imię Boga JeHWaH słowem „pan” (adonai) .
W Hebrajskiej Biblii Imię Boga JeHWaH napisane jest 6828 razy a w tłumaczeniach chrzescijan jest o 6828 razy więcej napisane słowo „pan”.

Ale chrześcijanom nie ma co się dziwić oni mają swojego mesjasza który ma imię i który według nich jest bogiem.
Usuwając z tłumaczenia Biblii Hebrajskiej Imię Boga JeHWaH wywyższyli dzięki temu swojego boga-mesjasza ponad Boga JeHWaH .

Jest to bardzo logiczne postępowanie ponieważ Bóg JeHWaH jest konkurencją dla ich mesjasza-boga głoszącego nowe prawa i zasady swojego ojca-boga którego imienia niestety chrześcijanie nie znają.

W chrześcijańskiej książce zwanej „nowy testament” chrześcijański bóg-mejsasz nigdy nie powiedział jak jego bóg-ojciec ma na imię.


W tekstach chrześcijańskiej książki zwanej „nowy testament” ani razu nie jest wymienione imię boga-ojca, ojca ich mesjasza-boga.

I znowu można snuć podejrzenia z jakiego powodu Żydzi Talmudyści na Boga JeHWaH mówią „adonai”(pan) być może ich bogiem jest bóg chrześcijański wszak chrześcijanie na boga-ojca ojca ich mesjasza mówią Pan (adonai ) ale to już jest tajemnica talmudystów do jakiego bóstwa się modlą być może powrócili do politeizmu i mają dwóch bogów haszema i adonaja?

Bo przecież Bóg JeHWaH nie ma na imię adonai lub haszem.

Słowo „bóg” można dostosować do każdego wymyślonego przez człowieka bóstwa. Jisraelici mają wielką nadzieje że ich genetyczni bracia Żydzi Talmudysci nie służą obcym bóstwom i że ich postępowanie z Imieniem Boga JeHWaH jest skutkiem tylko i wyłącznie głupoty która jest karą jaką na nich zesłał Bóg JeHWaH (Izajasz 29:9-14).
Chrześcijanie tak samo jak Żydzi talmudyści modlą się do boga o niewiadomym imieniu efektem tego jest wielce prawdopodobne że być może modlą sie np. do samarytańskiego bóstwa wymienionego w 2 Księdze Królewskiej 17:30 w ostatnim zdaniu 30-ego wersetu.
Jisraelici w poważnych rozmowach miedzy sobą na tematy związane z przestrzeganiem Praw JeHWaH za każdym razem mówiąc Bóg wymawiają Jego Imie tj. JeHWaH.
To samo dotyczy modlitw Jisraelici modląc się wypowiadają Imię JeHWaH.
Jsraelita nie może nadużywać Imienia JeHWaH np. amerykańskim zwyczajem mówiąc w każdym zdaniu „o mój boże” np. „o moj boże ale piękny samochód , lub „o mój boże zapomniałem długopisu” takie postępowanie jest łamaniem Prawa JeHWaH –
(Nie będziesz ty Imienia JeHWaH twojego Boga wymawiał na próżno, bo nie wybaczy JeHWaH temu kto imię Jego wymawia na próżno.
Szemot.20:7).
Czy Boga JeHWaH interesuje ze jakiemuś Amerykaninowi spodobał się samochód ?
lub ze jakiś Amerykanin zapomniał długopisu ?
Jisraelici nie mogą wypowiadać Imienia Boga JeHWaH np.podczas żartów lub opowiadając śmieszne dowcipy.
JeHWaH jest Bogiem JeHWaH jest Jeden i nie ma innego .
JeHWaH to Jedyne Imię Boga JeHWaH .

...
art do postu Joli- wyżej

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 23 grudnia 2014, o 19:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Ciekawy artykuł ,ale czy cos wniesie ?

Bóg JeHWaH powiedział „Ehjeh aszer Ehjeh (Jestem który Jestem )
tak powiedz synom Jisraela Ehjeh posłał mnie do was ”

Trwaja nie tylko spory o Imie ale też znieważanie Imienia .

Zdaje sobie sprawe ,ze JHVH jest Straszny, ze jest Groźny ,
Ale jesli taki jest to znaczy ze dla kogos taki jest i jest ku temu powód.
Mówi tez - nie mścijcie sie Zemsta do Mnie nalezy.
Ale dlaczego mieszja Go z wierzeniami Samarytan dlaczego nie badają jak ten tutaj
autor zbadał.
Dlatego mówi Nad kim sie Zmiłuje to sie Zmiłuję a komu zechce okaze Zmiłowanie.

Czy JAHSZUA na ustyni rozmawiał z szatanem czyli z kim z JHVH ?
Przeciez to On sam Nim jest zanim przyszedł jako Ratunek-Jahoszua.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 23 grudnia 2014, o 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013, o 08:57
Posty: 274
Dla czego mieszają je z Samarytanami?
Samarytanie nie wypowiadali Imienia Boga .Wypowiadali i używali je natomiast Żydzi.W czasie greckiej okupacji Epifanes IV wydał dekret zakazujący wymawiania oraz używania Imienia JHWH na traktatach ,dokumentach .Po powstaniu Hasmoneuszy przywrócono zwyczaj wymawiania jak i używania Imienia w podpisach na dokumentach czy traktatach .Zakaz jednak utrzymali Mędrcy Żydowscy być może z powodów jak się podaje że zapomniano wymowy lub nie było godnego wymawiania Imienia Boga w Israelu.
Tak czy siak Imię wymawiano jak się uważa w celu odróżnienia własnie między innymi od Samarytan .

_________________
"Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia."
Erich Fromm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 23 grudnia 2014, o 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Dopisze co mi teraz na sercu Duch Prawdy położył.
>>>>>>>>>

JHVH daje nam Bojaźn Boża to jest początek Mądrości .

Otacza obozem tych co sie Go Boja, ale nie chodzi o ten ludzki strach jaki mamy
np przed naszym ojcem ziemskim ,który czeka z pasem.
Bojaźn jaką otrzymujemy jest Darem pierwszym Darem bez Bojaźni
nie mamy Mądrości .
Nie potrafimy uniac złego.

On nie da sie z Siebie nasmiewac nie wchodzi w spoufalanie sie jak to dzisiaj
uczą wejdz TATUSIOWI na kolana pociągnij za wąsy..
Nie !
Co powiedział Israelowi kiedy wyprowadzał Syna z Micraim ?
Nie pójde z toba bo musiał bym cie ZABIĆ
Bo jestes twardego karku !

Dlatego zobacz co zrobił z Miłosci do nas ..
Nie przyszedł w Swej Chwale i Potędze bo musiał by zabic tych któzy
Go odrzucili.
Ale przychodzi w unizeniu Sługi jako jeden z Jego Ludu .
Rodzi sie posród braci swojej moga Go widziec dotykac słucha .
Przyszedł w uniżeniu i mówi o Sobie o tym którym jest był i będzie

Teraz moga z Nim zrobic co chca moga Go przyjąc Miłowac i moga odrzucić opluc
zmaskarowac .
A On nie skorzystał z tego Kim Jest ,On pokornie znosił obelgi znosił ich twardy kark.
Oczekujecie Dnia JHVH ?
To bedzie Straszny dzien !
.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 30 marca 2015, o 20:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 marca 2015, o 20:07
Posty: 6
(Wj 15 3) Pan jest wojownikiem, Pan - imię jego.

Pan Zastępów - to jest Jego Najświętsze Imię

_________________
I otrze z ich oczu wszelką łzę,
a śmierci już odtąd nie będzie.
Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu
już [odtąd] nie będzie,
bo pierwsze rzeczy przeminęły
(Ap 21 4)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 1 kwietnia 2015, o 08:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Tak , ale to ,ze jest Wojownikiem ,ze jest JHVH Zastepów wojskowych to wielu gorszy.
Jego Imię jest zniewazane .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 18 września 2016, o 17:31 
Offline

Dołączył(a): 18 września 2016, o 17:02
Posty: 153
noemi napisał(a):

Bóg JeHWaH powiedział „Ehjeh aszer Ehjeh (Jestem który Jestem )
tak powiedz synom Jisraela Ehjeh posłał mnie do was ”

Błędne tłumaczenie tekstu hebrajskiego. W gramatyce hebrajskiej nie ma takiego czasu: "jestem który jestem"


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 25 września 2016, o 17:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
skoro wiesz to wyjasnij błąd podaj prawidłowe znaczenie .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 6 listopada 2016, o 10:13 
Offline

Dołączył(a): 18 września 2016, o 17:02
Posty: 153
Niektórzy biorąc za podstawę 2 Moj.3:14-15 argumentują, że tetragram JHWH jest formą piel czasownika HJH - ‚być’.
Jest to dla nich kauzatywna forma czasownika przez co tłumaczą JHWH - „ On sprawia, aby zaistniało ”.
Tym też próbują uzasadnić formę Jahweh - jako formę piel lub hifil czasownika ‚być’ z którego według nich wywodzi się Tetragram, jednakże to wyjaśnienie jest bardzo wątpliwe. Przeszkodą jest bowiem koniugacja hebrajska.
Każda koniugacja zmienia nieco odmieniany czasownik.
Niektóre rdzenie mogą być odmienione we wszystkich siedmiu typach koniugacyjnych, ale w gruncie rzeczy większość może być odmieniona tylko w trzech lub czterech.
W pozostałych formach koniugacyjnych - nie istnieją. I tak też sprawa wygląda z czasownikiem „być” - HJH, którego formą jest JHWH, ponieważ czasownik ten istnieje tylko w pierwszej ( kal ) i drugiej ( nifal ) koniugacji w Biblijnym Hebrajskim.
Założenie więc, że JHWH jest formą piel lub hifil czasownika HJH jest bezpodstawne, gdyż czasownik ten nie istnieje w tych koniugacjach.
Wynika z tego, że forma Jahweh nie istnieje jako forma czasownikowa w języku hebrajskim. Skoro forma hayah nigdy nie występuje w jezyku hebrajskim w formie hifil, to nie pozostaje nic innego jak przyjąć, że Imię Boże jest formą Qal i oznacza „Tego, który jest ” z odcieniem aktywnego ujawnienia istnienia.
Harmonizowałoby to z pozostałymi opisami Biblijnymi,.

Bóg objawia nie tyle sam fakt swego istnienia, który był oczywisty dla Hebrajczyków , lecz raczej dynamizm i skuteczność swego istnienia.
Potwierdza to forma gramatyczna 'ehjeh '.
Istnienie Boga wyrażające się w skuteczności Jego działania było bowiem czymś najbardziej oczekiwanym przez Izraelitów, którzy z pewnością marzyli o wolności jęcząc w niewoli egipskiej pod nieludzkimi rządami faraonów.
Kiedy Bóg mówi o sobie w 2 Moj 3:14 „ ehyeh ”( imperfectum - yiqtol Qal 1os. singularis ), hebrajska forma czasownikowa zdaje się raczej wskazywać bardziej na przyszłość a nie zaś na teraźniejszość, gdyż fakt, że ' On jest ' nie podlegał żadnej dyskusji i tylko głupi mógł mówić w swoim sercu - ‚ nie ma Boga ’ - Ps.14:1.
Tak więc imperfectum od czasownika hayah - „być ” w formie Qal ( w 3 os. sing. ) brzmiące yihyeh - może wskazywać, że Bóg Żywy i działający w sposób aktywny ujawni swoje istnienie co będzie miało dla ludzi życiodajne znaczenie.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 7 listopada 2016, o 08:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
A gdybys miał powiedziec tak od siebie bez tych form czasownikowy itp
to jakby to było bo wiesz raczej nie ma tu wykładowców -uczonych w Pismie.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 7 listopada 2016, o 10:53 
Offline

Dołączył(a): 18 września 2016, o 17:02
Posty: 153
noemi napisał(a):
A gdybys miał powiedziec tak od siebie bez tych form czasownikowy itp
to jakby to było

Tak jak napisałem. Bóg nie objawia swego istnienia. Nie może być więc "jestem, który jestem". Takiego czasu nie ma w języku hebrajskim. Bóg mówi w tym fragmencie, że może się stać kimkolwiek tylko zechce, by naród wybrany wyzwolić. Można więc to oddać zwrotem: "Będę kim zechcę"; "Okażę się kimkolwiek chcę".

I tak też było. Okazał się dla Izraelitów potężnym wojownikiem, gdy ich wyzwalał spod władzy Egiptu. Okazał się opiekuńczym Ojcem i Żywicielem, gdy prowadził ich przez pustkowie itp.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 7 listopada 2016, o 12:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
No tak a móg sie Ukryc stajac sie Synem ?

zastanawiam sie czy według tej zasady ze moze sie stac kim zechce to czy moze
stac sie forma zwierzecia owcy konia pajaka ptaka ,weza ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 8 listopada 2016, o 16:25 
Offline

Dołączył(a): 18 września 2016, o 17:02
Posty: 153
noemi napisał(a):

zastanawiam sie czy według tej zasady ze moze sie stac kim zechce to czy moze
stac sie forma zwierzecia owcy konia pajaka ptaka ,weza ?

Nie może! Gdyż ta zasada dotyczy Jego zamierzenia. Staje się kimkolwiek zechce, by spełnić swoje zamierzenie lub obietnice.
____________________


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imię Boga
 Post Napisane: 30 sierpnia 2018, o 09:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Skoro moze stac sie Kim zechce to Stał sie SŁUGĄ by wypełnic Swoje zamierzenie
w taki sposób by Nad Ziemskie Władze zostaly wystawione na posmiewisko.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 30 sierpnia 2018, o 09:46 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL