Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 16:58 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lipca 2012, o 16:35
Posty: 746
(RP napisał(a):
mam identyczne poznanie co do sensu imienia u Boga


Bardzo się z tego cieszę, Ryszardzie.
Nie dziwi mnie to jednak bo poznanie u ciebie naprawdę duże.
BÓG obficie ciebie wyposaża w posłudze głoszenia DOBREJ NOWINY i KRÓLESTWA BOŻEGO.


Ostatnio edytowano 4 września 2015, o 17:02 przez veteran, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 4 września 2015, o 16:58 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 17:00 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lutego 2013, o 10:01
Posty: 1222
Lokalizacja: In Christ Alone
(RP napisał(a):
identyczne w tym zakresie jaki podałem
ze imię Boga to objawienie charakteru objawienia Bożego a nie wyznacznik tożsamości
alez veteran cytowal, ze "Imię Boga jest w Biblii utożsamiane z samym Bogiem. "

_________________
wierze, ze PAN BOG nasz PAN JEDEN JEST, ze tym PANEM/YHVH jest JEZUS CHRYSTUS, BOG BLOGOSLAWIONY na wieki, CHRYSTUS, DUCH SWIETY objawiony w ciele ludzkim (sarx), Syn Bozy, Syn Czlowieczy. Wierze, ze OJCIEC jest w SYNU, a SYN w OJCU.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 17:02 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lutego 2013, o 10:01
Posty: 1222
Lokalizacja: In Christ Alone
Cupak napisał(a):
(RP napisał(a):
mam identyczne poznanie co do sensu imienia u Boga



Identyczne czyli jakie, takie jak Veteran ?


Cupaku, Ryszard przewaznie wyraza sie niejasno.

_________________
wierze, ze PAN BOG nasz PAN JEDEN JEST, ze tym PANEM/YHVH jest JEZUS CHRYSTUS, BOG BLOGOSLAWIONY na wieki, CHRYSTUS, DUCH SWIETY objawiony w ciele ludzkim (sarx), Syn Bozy, Syn Czlowieczy. Wierze, ze OJCIEC jest w SYNU, a SYN w OJCU.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 17:04 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lipca 2012, o 16:35
Posty: 746
Bo jeżeli BÓG mówi że w danej społeczności jest obecne JEGO IMIĘ oznacza to że DUCH BOŻY jest tam obecny czyli że ON SAM tam JEST.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 17:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
veteran napisał(a):
Bo jeżeli BÓG mówi że w danej społeczności jest obecne JEGO IMIĘ oznacza to że DUCH BOŻY jest tam obecny czyli że ON SAM tam JEST.


Co takiego ? przeciez twierdzisz ze Eohim nie ma Imienia więc jakie Imie jest
społeczności ?
czy milkolm to imie boga czy tylko duch ?
czy dagon to imie boga czy duch?

Cytuj:
Imię Boga jest w Biblii też utożsamiane jest z przymiotami, atrybutami Boga. Bóg objawiając człowiekowi swoje imię nie objawia mu tego "jak się nazywa", lecz jaki jest Jego charakter, natura.
Imię Boga jest więc tytułem przez który Bóg objawia się człowiekowi.
jak to u was jest macie Elohim bez Imienia podczas gdy On mówi
Wzywaj Moje Imie .
Jahszua to Imie czy przymioty-atrybuty , co wzywacie ?
ach Imie Elohim jest tytułem ale wzywac tytuł czy imie ?
bo co jak babilonczycy wzywaja swoich utytułowanych bogów .
Kiedys słyszałam jak chłopak opowiadał ze przysiadł sie w parku i chciał
głosic o Jezusie wtedy tamten zaczał tak pieknie moldic sie wysłąwiac tytułami atrybutami itp
Chłopak powiedzia - jak ty pieknie wysławiasz Jezusa ...ten odpowiedział
Nie
ja wysłąwiam kryszne .

ot i macie atrybuty tytuły bez Imienia .
Akiedy Jonasz skrył ie na dole statku i zasnał rozszalała sie burza na morzu
wtedy towarzysze znalezli go i powiedzieli Módl sie do swojego Boga a my do swojego.
Kto jest twoim Elohim ?
JHVH .
wtedy padł na nich wielki strach !

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 17:33 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sierpnia 2012, o 16:46
Posty: 1456
Bóg ma imię a właściwie imiona
ale jest ono wyznacznikiem charakteru jego objawienia bardziej niż wyznacznikiem tożsamości
wiec jego imienia wymowa czy brzmienie jest wtórna do treści jakie niesie
moim zdaniem

_________________
Odszedł do Pana


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 18:12 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lipca 2012, o 16:35
Posty: 746
Jest jeszcze jedna ważna rzecz.
CHRYSTUS JEZUS jest wyniesiony ponad WSZYSTKO.
I kiedy zwracamy się do BOGA to wymawiamy IMIĘ CHRYSTUSA JEZUSA.
IMIĘ CHRYSTUSA JEZUSA jest wyniesione ponad EHYEH ASHER EHYEH.
Zwróćmy uwagę że w centrum Biblii nie jest DUCH ŚWIĘTY lecz CHRYSTUS JEZUS KTÓRY jest OBJAWIONYM BOGIEM.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 18:14 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lutego 2013, o 10:01
Posty: 1222
Lokalizacja: In Christ Alone
(RP napisał(a):
Bóg ma imię a właściwie imiona
ale jest ono wyznacznikiem charakteru jego objawienia bardziej niż wyznacznikiem tożsamości
wiec jego imienia wymowa czy brzmienie jest wtórna do treści jakie niesie
moim zdaniem


tak wiec Ryszardzie, co Ty na to;

veteran napisał(a):
Jahwe to jedno z imion szatana wprost z Babilonii.


?

_________________
wierze, ze PAN BOG nasz PAN JEDEN JEST, ze tym PANEM/YHVH jest JEZUS CHRYSTUS, BOG BLOGOSLAWIONY na wieki, CHRYSTUS, DUCH SWIETY objawiony w ciele ludzkim (sarx), Syn Bozy, Syn Czlowieczy. Wierze, ze OJCIEC jest w SYNU, a SYN w OJCU.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 18:19 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lutego 2013, o 10:01
Posty: 1222
Lokalizacja: In Christ Alone
veteran napisał(a):
Jest jeszcze jedna ważna rzecz.
CHRYSTUS JEZUS jest wyniesiony ponad WSZYSTKO.
I kiedy zwracamy się do BOGA to wymawiamy IMIĘ CHRYSTUSA JEZUSA.
IMIĘ CHRYSTUSA JEZUSA jest wyniesione ponad EHYEH ASHER EHYEH.
Zwróćmy uwagę że w centrum Biblii nie jest DUCH ŚWIĘTY lecz CHRYSTUS JEZUS KTÓRY jest OBJAWIONYM BOGIEM.


a jakie ma znaczenie Imie Jezus ?

_________________
wierze, ze PAN BOG nasz PAN JEDEN JEST, ze tym PANEM/YHVH jest JEZUS CHRYSTUS, BOG BLOGOSLAWIONY na wieki, CHRYSTUS, DUCH SWIETY objawiony w ciele ludzkim (sarx), Syn Bozy, Syn Czlowieczy. Wierze, ze OJCIEC jest w SYNU, a SYN w OJCU.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 18:39 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lutego 2013, o 10:01
Posty: 1222
Lokalizacja: In Christ Alone
Uwaga !

veteran napisał(a):
Cytuj:
1.1. Co mówi Biblia?

Znaczenie 1: Synonim Boga

Imię Boga jest w Biblii utożsamiane z samym Bogiem. Tak jak BÓG jest święty, tak święte jest Jego imię. Imię jest jakby powtórzeniem istoty Boga. Tam, gdzie jest mowa o działaniu imienia Bożego, jest mowa o działaniu samego BOGA:

"Oto imię Pana przychodzi z daleka, płonie jego gniew i obciąża jego ramię; jego wargi są pełne wzburzenia, a jego język jak ogień pożerający." (Iz.30:27)
W ST Bóg wybrał sobie miejsce aby złożyć tam swoje imię, czyli tam przebywać (Deut.12:5). Imię w teologii ST zajmuje miejsce, które w innych kulturach przysługuje wizerunkowi bóstwa.

Znaczenie 2: Tytuł Boga

Imię Boga jest w Biblii też utożsamiane jest z przymiotami, atrybutami Boga. Bóg objawiając człowiekowi swoje imię nie objawia mu tego "jak się nazywa", lecz jaki jest Jego charakter, natura. Imię Boga jest więc tytułem przez który Bóg objawia się człowiekowi.

http://watchtower.org.pl/jz-imie.php#zydzi


veteran niestety zacytowal tylko to co mu pasowalo, calosc wyglada tak;


1.1. Co mówi Biblia?

Znaczenie 1: Synonim Boga

Imię Boga jest w Biblii utożsamiane z samym Bogiem. Tak jak Jahweh jest święty, tak święte jest Jego imię. Imię jest jakby powtórzeniem istoty Boga. Tam, gdzie jest mowa o działaniu imienia Bożego, jest mowa o działaniu samego Jahweh:

"Oto imię Pana przychodzi z daleka, płonie jego gniew i obciąża jego ramię; jego wargi są pełne wzburzenia, a jego język jak ogień pożerający." (Iz.30:27)

W ST Bóg wybrał sobie miejsce aby złożyć tam swoje imię, czyli tam przebywać (Deut.12:5). Imię w teologii ST zajmuje miejsce, które w innych kulturach przysługuje wizerunkowi bóstwa.

Znaczenie 2: Tytuł Boga

Imię Boga jest w Biblii też utożsamiane jest z przymiotami, atrybutami Boga. Bóg objawiając człowiekowi swoje imię nie objawia mu tego "jak się nazywa", lecz jaki jest Jego charakter, natura. Imię Boga jest więc tytułem przez który Bóg objawia się człowiekowi. Dowodzi tego np. następujący fragment, z którego też wynika, że imię Jahwe jest jednym z Jego tytułów:



"Nie będziesz oddawał pokłonu obcemu bogu, bo Jahwe ma na imię 'Zazdrosny' : jest Bogiem zazdrosnym." (Ex.34:14 BT2)

W tym świetle staje się jasnym, dlaczego Bóg objawił się człowiekowi poprzez nie jedno (jak utrzymują ŚJ), lecz kilka imion:

"Tyś Jahwe, naszym Ojcem, 'Odkupiciel nasz' to Twoje imię odwieczne" (Iz.63:16b BT2)

"Bo tak mówi Ten, który jest Wysoki i Wyniosły, który króluje wiecznie, a którego imię jest 'Święty'"(Iz.57:15)

"I myślałem, że będziecie na mnie wołać: Mój ojcze! I nie odwrócicie się ode mnie." (Jer.3:19b
)

_________________
wierze, ze PAN BOG nasz PAN JEDEN JEST, ze tym PANEM/YHVH jest JEZUS CHRYSTUS, BOG BLOGOSLAWIONY na wieki, CHRYSTUS, DUCH SWIETY objawiony w ciele ludzkim (sarx), Syn Bozy, Syn Czlowieczy. Wierze, ze OJCIEC jest w SYNU, a SYN w OJCU.


Ostatnio edytowano 4 września 2015, o 18:43 przez agnieszka, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 18:41 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lipca 2012, o 16:35
Posty: 746
I co z tego?
Dziwne żebym podpierał się czymś z czym się nie zgadzam.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 19:03 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lipca 2012, o 16:35
Posty: 746
Posty są usuwane więc koniec rozmowy.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 19:11 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lutego 2013, o 10:01
Posty: 1222
Lokalizacja: In Christ Alone
agnieszka napisał(a):
Nie masz raczej racji, veteran.

Wyraz EHYEH znaczy JESTEM
A JHWH znaczy JEST

:)


veteran napisał(a):
to podaj jakis dowod


podaje wiec to co veteran juz cytowal to co inie docytowal:

"Znaczenie czterozgłoskowca JHWH

W oryginalnym języku ST - hebrajskim - wyraz Jahweh (nie czyta się ostatniej h) pisało się pierwotnie za pomocą 4 spółgłosek: JHWH. Występuje on w ST ponad 6000 razy. Pierwotny język hebrajski (tak jak inne języki semickie) składał się z samych spółgłosek. Problemem wokalizacji (opunktowania) tekstu hebrajskiego zajęli się żydowscy uczeni - masoreci. Opunktowali oni pierwotny tekst hebrajski w znaki samogłosek i akcentów, których pierwotnie on nie posiadał. Prace masoretów nad ustaleniem tekstu zostały ostatecznie zakończone w XII wieku, a tekst ustalony przez szkołę masorety Mosze Ben-Aszera zyskał sobie w XIV wieku rangę tekstu powszechnie przyjętego (textus receptus). [3] Tetragram (czterozgłoskowiec) JHWH, wg hebrajskiej formy czasownikowej "Kal", oznacza:. "ON JEST" [4]. Polski przekład Biblii Poznańskiej podaje w przypisie do cytowanego wyżej fragmentu, że "Etymologicznie Jahwe oznacza: On istnieje, On jest". Poza powyższym fragmentem z Ex.3:13-15 Biblia Poznańska także w innych miejscach hebrajskie słowo JHWH oddała w języku polskim. Np.:

Ex.15:3 BP "Jahwe jest bohaterem wojny; TEN, KTÓRY JEST [hebr. JHWH] - to Imię Jego."

3.1. Co odpowiedział Bóg?

Zanim przeanalizujemy dokładniej znaczenie tetragramu JHWH, postawmy istotne pytanie: Czy w Biblii jest miejsce, w którym ktoś pytał by Boga o to jak ma On na imię i otrzymał na to bezpośrednią od Boga odpowiedź? Otóż jest! Najwyraźniej to widać w polskim przekładzie Biblii Poznańskiej, która parę razy hebrajskie słowo JHWH przetłumaczyła na język polski.



"A Mojżesz rzekł do Boga:
- Jeśli zatem udam się do synów Izraela i powiem im: 'Bóg waszych ojców przysłał mnie do was', a oni mnie zapytają: Jjakie jest Jego imię?' - co mam im odpowiedzieć?
Bóg odrzekł Mojżeszowi:
- JESTEM, KTÓRY JESTEM! [hebr. EHJE ASZER EHJE]
I dodał:
Tak odpowiesz synom Izraela: 'JESTEM [hebr. EHJE] przysłał mnie do was'.
I dalej mówił Bóg do Mojżesza:
- Tak powiesz do synów Izraela: TEN, KTÓRY JEST [hebr. JHWH], Bóg naszych ojców, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakuba posłał mnie do was. Takie ma być moje Imię na zawsze, takie upamiętnienie mojej [Osoby] z pokolenia w pokolenie" (Ex.3:13-15 BP)

Jak widać nie "Jehowa" lecz "Ehje" jest pierwotnym imieniem objawionym przez Boga pytającemu się o to Mojżeszowi. Dlaczego ŚJ unikają tego, aby przyznać iż Bóg na pytanie "Jak masz na imię?" odpowiedział "JA JESTEM"? Ano dlatego, że imieniem "JA JESTEM" tytułował się Pan Jezus uznając się tym samym za Boga Izraela, w co ŚJ nie wierzą. Pan Jezus konsekwentnie tytułując się imieniem "JA JESTEM" (patrz J.8:24-25; J.8:58-59.09,8; J.18:3-6) wypełnił w ten sposób proroctwo z Iz.52:6 "Dlatego mój lud pozna moje imię, zrozumie w owym dniu, że to Ja jestem, który mówi: Oto jestem." (więcej w art. o Trójcy) Interesujące jest to, iż Bóg w tym fragmencie zapowiada, że Jego lud pozna Jego imię, chociaż tetragram JHWH został już dużo wcześniej objawiony i podany do powszechnej wiadomości Izraelowi. Jaki stąd wniosek? Ano taki, że przyjmując dzisiejsze rozumowanie ŚJ, że imię Boga to jego nazwa własna, na pewno nie może tu chodzić o samo słowo JHWH. Gdyż nie ma sensu zapowiadać poznanie tego, co już wcześniej zostało objawione i poznane."


http://watchtower.org.pl/jz-imie.php#jhwh

_________________
wierze, ze PAN BOG nasz PAN JEDEN JEST, ze tym PANEM/YHVH jest JEZUS CHRYSTUS, BOG BLOGOSLAWIONY na wieki, CHRYSTUS, DUCH SWIETY objawiony w ciele ludzkim (sarx), Syn Bozy, Syn Czlowieczy. Wierze, ze OJCIEC jest w SYNU, a SYN w OJCU.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 19:21 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lutego 2013, o 10:01
Posty: 1222
Lokalizacja: In Christ Alone
veteran napisał(a):
Posty są usuwane więc koniec rozmowy.


widzisz jak to jest nieprzyjemnie gdy posty sa kasowane ?
Ty tez tak robiles na swoim forum.

a wlasciwie to rozmowy za wiele nie bylo, bo sie na proste, ale niewygodne pytania nie odpowiada, jak np;

jakie znaczenie ma Imie Jezus ? - pytalam.

_________________
wierze, ze PAN BOG nasz PAN JEDEN JEST, ze tym PANEM/YHVH jest JEZUS CHRYSTUS, BOG BLOGOSLAWIONY na wieki, CHRYSTUS, DUCH SWIETY objawiony w ciele ludzkim (sarx), Syn Bozy, Syn Czlowieczy. Wierze, ze OJCIEC jest w SYNU, a SYN w OJCU.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Słowo jest Ojcem – ukryte potwierdzenie w Piśmie Świętym
 Post Napisane: 4 września 2015, o 19:29 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lutego 2013, o 10:01
Posty: 1222
Lokalizacja: In Christ Alone
3.2. Dlaczego Żydzi nie wymawiali słowa JHWH?

Są dwa tego powody (ŚJ znają tylko ten drugi):

Powód 1: Hebrajskie słowo JHWH (On jest) było zbyt niekomunikatywne, aby je wymawiać w głos. [5] Skoro słowo JHWH oznacza dosłownie ON JEST, to nic dziwnego, że Żydzi mieli problem z traktowaniem tego imienia jako nazwy własnej. Oczywiście problem znika, jak sobie uświadomimy, że w terminologii biblijnej wyrażenie Imię Boga oznacza samego Boga bądź jego tytuł, przymioty. W Bilii Poznańskiej do tekstu z Deut. 32:39 "Patrzcie teraz, że tylko Ja, Ja [jeden] istnieję, że nie ma innych bogów oprócz mnie. Ja uśmiercam i ożywiam, Ja rany zadaję i Ja uzdrawiam, i nikt nie wyrwie [niczego] z mej ręki!", mamy następujący przypis:

"że tylko Ja, Ja [jeden] istnieję - Dosłowna wersja ('że to właśnie Ja jestem') jest zapewnie zamierzonym naprowadzeniem na Imię Jahwe, tzn. Tego, który 'jest' - w przeciwieństwie do tych, których 'nie ma' (bogów)"

Tłumacze Biblii Poznańskiej mają rację. Bóg objawił się Izraelowi jako TEN, KTÓRY JEST w przeciwieństwie do "tych, których nie ma", czyli różnych fałszywych bóstw pogańskich, których było pełno wokół Izraela. Chciał w ten sposób im zwrócić uwagę, żeby nie patrzyli na innych bogów, bo oni po prostu nie istnieją. Jest tylko jeden, jedyny Bóg, który istnieje. Widać więc, że imię JHWH jest kolejnym tytułem Boga, a nie Jego nazwą własną. ŚJ podkreślając, że należy Boga wzywać tym imieniem, stawiają się w sytuacji starożytnych Żydów otoczonych pogańskimi bożkami. Zachowują się tak, jakby nie widzieli, że nie jesteśmy dziś otoczeni politeizmem, tak jak było to w czasach Izraela.

Powód 2: Żydzi kierując się przesadną gorliwością religijną (w związku z Ex.20:7; Lev.24:11) uznali Boże imię JHWH jako zbyt święte aby je wymawiać. Stąd wprowadzili zwyczaj, że ilekroć spotykali w tekście hebrajskim słowo JHWH, zamiast niego, czytali zawsze słowo PAN lub BÓG. Tym m.in. kierowali się hebrajscy uczeni - masoreci - którzy słowo JHWH opunktowali dwoma rodzajami samogłosek. W jęz. hebrajskim słowo Pan brzmi Adonaj, a Bóg - Elohim. Stąd przy słowie JHWH spotykamy samogłoski albo od wyrazu Adonaj, albo Elohim. W efekcie daje nam to dwie sztuczne formy błędnie odczytywane przez osoby, które nie rozumieją, że te samogłoski nie są częścią wyrazu JHWH. Tzn. gdy spotykamy JHWH z samogłoskami od Adonaj to mamy sztuczną formę JeHoWaH, a gdy spotykamy JHWH z samogłoskami od Elohim, to mamy (równie sztuczną) formę JeHoWiH. Dlaczego JHWH zastępowały dwa różne wyrazy? Ano dlatego, żeby uniknąć podwójnego odczytania słowa Pan przy wyrażeniu Adonaj JHWH (Pan Jahweh) oraz przy wyrażeniu JHWH Elohim (Bóg Jahweh). Tak więc: formy Jehowa i Jehowi są sztuczną próba odczytania wyrazu JHWH wbrew intencji masoretów, którzy nanieśli te samogłoski aby przypomnieć czytającemu, że ma w tym miejscu czytać Adonaj lub Elohim. Zaś pierwotna wymowa tetragramu jest nieznana.

Gdy Żyd spotykał sam wyraz JHWH, to czytał Adonaj (Pan). Było dla niego oczywiste, że chodzi o jedynego Boga, gdyż w języku hebrajskim Biblii używa się różnych słów, aby nazwać kogoś Panem. W stosunku do człowieka mówi się "Adon" lub ewentualnie "Adoni" (co znaczy "Pan" oraz "Panie mój"). Zaś w stosunku do Boga Pismo używało słowa "Adonaj". Nigdy nie używano tego słowa w odniesieniu do człowieka.

http://watchtower.org.pl/jz-imie.php#jhwh

_________________
wierze, ze PAN BOG nasz PAN JEDEN JEST, ze tym PANEM/YHVH jest JEZUS CHRYSTUS, BOG BLOGOSLAWIONY na wieki, CHRYSTUS, DUCH SWIETY objawiony w ciele ludzkim (sarx), Syn Bozy, Syn Czlowieczy. Wierze, ze OJCIEC jest w SYNU, a SYN w OJCU.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 4 września 2015, o 19:29 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL