Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: IMIĘ, NAZWA
 Post Napisane: 21 lutego 2023, o 09:13 
Offline
admin
admin

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 14:33
Posty: 1471
Andrzej Andy
.
IMIE NAZWA

Imię dla Boga ma ogromne znaczenie. Również wszystko co nas otacza, cała fauna i flora ma swoje imiona i nazwy.
W Biblii jak ktoś lub coś nie ma swojego imienia , swojej nazwy, to po prostu nie istnieje. ❗️
Już w Księdze Rodzaju Bóg NAZWAŁ
światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.
‭‭Rodzaju‬ ‭1‬:‭5‬ ‭UBG‬‬
Bóg nadał NAZWY rzekom, które płynęły w ogrodzie Eden.
Rodz 2:11,14
Ponadto wiemy, ze Bóg stworzył nieskończony wszechświat, galaktyki, mgławice, gwiazdy i wszystkie je woła po IMIENIU:
⬇️
"On stworzył Niedźwiedzicę, Oriona, Plejady i Gwiazdozbiór Południa. Czyni wielkie, niezbadane rzeczy i cuda, którym nie ma miary."
Księga Hioba 9,9-10:
⬇️⬇️
"Podnieście oczy w górę i patrzcie: Kto stworzył te gwiazdy? - Ten, który w szykach prowadzi ich wojsko, WSZYSTKIE JE WOŁA PO IMIENIU. Spod takiej potęgi i olbrzymiej siły nikt się nie uchyli."
‭‭Izajasza‬ ‭40‬:‭26‬ ‭
Po stworzeniu Adama z prochu ziemi Bóg polecił mu nadanie nazw wszystkim zwierzętom:
⬇️
„I ukształtował PAN Bóg z ziemi wszelkie zwierzęta polne i wszelkie ptactwo niebieskie, i przyprowadził je do Adama, aby zobaczyć, jak je NAZWIE; a jak Adam nazwał każdą istotę żywą, taka była jej NAZWA.”
‭‭Rodzaju‬ ‭2‬:‭19‬ ‭UBG‬‬
Jak widzimy w tym wersecie, każda żywa istota została przez Adama nazwana.
Sam Adam swoje imię otrzymał bezpośrednio od Boga.
Jakie znaczenie ma to imię?
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
W języku Sumerów „ada-mu” oznaczało: „mój ojciec”; a w języku akkadyjskim „ad-mu” znaczy „zrodzony”. „Adam” w języku hebrajskim ma wiele znaczeń: „człowiek”, „ziemia”, „czerwony”. Żydzi imię to tłumaczyli jako: „zrodzony”, „ulepiony z czerwonej gliny”.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Natomiast Ewa otrzymała imię od Adama.
⬇️
„I Adam nadał swojej żonie imię Ewa, bo ona była matką wszystkich żyjących.”
‭‭Rodzaju‬ ‭3‬:‭20‬ ‭UBG‬‬
Kiedy Mojżesz spotkał Boga w płonącym krzewie zapytał się o Jego Imię.
⬇️
„Mojżesz powiedział do Boga: Kiedy pójdę do synów Izraela i powiem im: Bóg waszych ojców posłał mnie do was, a oni zapytają mnie, jakie jest jego imię, cóż im odpowiem?”
‭‭Wyjścia‬ ‭3‬:‭13‬ ‭UBG‬‬
„Wtedy Bóg odrzekł do Mojżesza: JESTEM, KTÓRY JESTEM. I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was. I mówił jeszcze Bóg do Mojżesza: Tak powiesz synom Izraela: PAN, Bóg waszych ojców, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba, posłał mnie do was. To jest MOJE IMIĘ na wieki i takim ma pozostać w pamięci po wszystkie pokolenia.”
‭‭Wyjścia‬ ‭3‬:‭14‬-‭15‬ ‭UBG‬‬
Imię ma bardzo duże znaczenie, ponieważ określa przymioty, tożsamość ,charakter danej osoby.
Bóg zwracając się do człowieka po imieniu, powoływał go do specjalnej służby. Zmieniając imię lub dodając nowe, informował o jego posłannictwie, wskazywał drogę, jaką ma dalej kroczyć, np.: Abraham, Izrael, Sara. W Starym testamencie imię jest więc częścią osoby, określa jej tożsamość.
⬇️
„Niech mój pan, proszę, nie obraża się na tego syna Beliala, Nabala, gdyż jest on jak JEGO IMIĘ.
Na imię ma Nabal i jest w nim głupota….
‭‭I Samuela‬ ‭25‬:‭25‬ ‭UBG‬‬
Nabal oznaczało „niegodziwy”, głupi i oddawało, to jakim był człowiekiem.
Dobre imię było wartością większą niż bogactwo.
⬇️
„Lepsze jest dobre imię niż wyborny olejek, a dzień śmierci niż dzień urodzenia.”
‭‭Kaznodziei‬ ‭7‬:‭1‬ ‭UBG‬‬
O imię należało troszczyć się za życia, ponieważ było równoznaczne z pamięcią po śmierci. Jeżeli, ktoś podczas swojego życia zbezcześcił swoje imię i tego nie naprawił, to jego imię poszło w zapomnienie.
Najlepszym przykładem jest imię Judasz, które jest synonimem ( zdrajcy ) zdrady Pana Jezusa.
Nikt normalny , po tym wydarzeniu już takiego imienia nie nadał np swojemu synowi.
Podobnie imię Adolf było przed drugą wojną światową bardzo popularne. Jednak po drugiej wojnie, to imię poszło w zapomnienie.
⬇️
„Pamięć o nim zginie z ziemi, a jego imienia nie wspomną na ulicach.”
‭‭Hioba‬ ‭18‬:‭17‬ ‭UBG‬‬
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
W starożytnych kulturach mowa i mówienie miały moc sprawczą. Dlatego Izraelici wierzyli, że wymawianie lub nadużywanie Imienia Boga może przynieść zarówno pomyślność jak i nieszczęście.
Imię Boga JHWH było wymawiane wyłącznie w Świątyni podczas wyjątkowych modlitw.
Jak podaje Talmud, w okresie po powrocie z niewoli babilońskiej Imię to zostało objęte zakazem wymawiania.
Żydzi w miejsce tetragramu JHWH wstawili Adonai ( Pan ) i tak wymawiali , dlatego oryginalna wymowa tetragramu uległa zatarciu.
Pod koniec Drugiej Świątyni nawet kapłani zaczęli to Imię wymawiać niewyraźnie.
P. Kowalski komentuje ten zakaz następująco: „Imię Boga należy do najściślej strzeżonych tajemnic — w nim bowiem zawarta jest część jego mocy”
Wierzono, że jego wypowiedzenie przywoływało Boga, ale służyło też do wróżb i rytuałów pomyślności dla całej żydowskiej wspólnoty.
Jednym z przykładów jest fragment z Ewangelii Jana w którym Pan Jezus wypowiada słowa JA JESTEM ( Imię własne Boga ) zaczerpnięte z Wyjścia 3:14
( „’ehjeh ’ăšer ’ehjeh” ), wtedy cała zgraja uzbrojonych drabów pada na ziemię.
⬇️
„Gdy tylko im powiedział: JA JESTEM, cofnęli się i padli na ziemię.”
‭‭Jana‬ ‭18‬:‭6‬ ‭UBG‬‬
Teoretycznie te słowa mogłyby brzmieć naturalnie, JA JESTEM, ale nie w ewangelii Jana, który opisuje Chrystusa jako Boga.
W rozumieniu Jana, Żydzi najprawdopodobniej przestraszyli się wypowiedzenia Imienia Boga, co oznaczało przywołanie Jego mocy, Jego potęgi.
Żydzi mieli zakaz wypowiadania tego Imienia. Bali się , ze coś się zaraz stanie.
Było to podkreśleniem Bóstwa Pana Jezusa, jak powiedział sam o Sobie JA JESTEM.
Przesłanie Jana pokazuje Pana Jezusa jako Boga i jest to bardzo wyraźnie podkreślone.
Na marginesie warto dodać, ze cała kabała żydowska polega na zrozumieniu Imienia Boga, żeby przy pomocy magii móc zmieniać świat, móc wpływać na świat potęgą tego Imienia. Dlatego niektóre sekty i religie uważają , ze częste powtarzanie Imienia Bożego spowoduje oczekiwany przez nich skutek.
W efekcie szerzy się wiara i praktyki wynikające z przekonania, że myślą, medytacją czy mantrą można zmienić świat i samego siebie, tak wierzy się zarówno wśród niektórych religii chrześcijańskich ( różaniec ), spirytystów i kabalistów XX wieku, jak i w tradycji buddyjskiej czy w niektórych nowych ruchach religijnych.
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć , że imię Boga nadal jest żywo obecne w praktykach egzorcyzmu katolickiego lub dynamicznie rozwijającego się zielonoświątkowego.
W tych charyzmatycznych zborach zielonoświątkowych modlitwa polega na wielokrotnym powtarzaniu „Panie, Panie, Panie, Panie”, gdzie używa się tego zwrotu jak przecinka lub zaimka.
Nie lepiej jest w sekcie Świadków Jehowy, gdzie podczas modlitwy i zebrań nie oszczędzają w słowach i bezmyślnie powtarzają setki razy „Jehowa” , co przypomina mantrę.
Wydaje się , ze nigdy nie czytali przykazań Bożych :
- „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego na daremno”.
Wracając jednak do istoty i ważności imienia warto zaznaczać , że dla Hebrajczyka poznać imię, znaczyło tyle, co poznać osobę oznaczoną tym imieniem
i takie rozumienie znaczenia imienia w kulturze żydowskiej przetrwało do czasów dzisiejszych.
W Nowym Testamencie uczniowie chrzcili, spotykali się , wypędzali demony, uzdrawiali „w imię Pana Jezusa”, co zapewniało Jego niewidzialną obecność.
Modlitwa zalecana przez Pana Jezusa zawierała ważny zwrot:
„Ojcze nasz, który jesteś w niebie, święć się imię Twoje”.
Uświęcenie Imienia Bożego nie POLEGA na jego częstym powtarzaniu, tylko wykonywaniu Jego woli.
Apostoł Paweł uzależnił zbawienie od wzywania imienia Pana Jezusa
⬇️
„Każdy kto będzie wzywać imienia Pańskiego, będzie zbawiony”
Dz 2,21,
Natomiast w Dziejach Apostolskich jest podkreślona rola Imienia Jezus:
„I nie ma w nikim innym zbawienia. Nie ma bowiem pod niebem żadnego innego imienia danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.”
‭‭Dzieje‬ ‭4‬:‭12‬ ‭UBG‬‬
Jak również w potężnym imieniu Jezus Chrystus, na które musi się ugiąć wszelkie kolano:
⬇️
„Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie, na ziemi i pod ziemią.”
‭‭Filipian‬ ‭2‬:‭10‬ ‭UBG‬‬
Z powyższej analizy wynika, jak wielką wagę Biblia przywiązuje do imion a w szczególności do Imienia Boga. Dlatego imię jest tak ważne.
W Księdze Objawienia imię świadczy o tym, ze żyjesz , ze jesteś osobą
a w przypadku gdy twoje imię
zostanie wymazane z Księgi Życia, to cię po prostu nie ma. Znikasz. Zbór w Sardes nie spełniał woli Boga a jego uczynki sprawiły , ze mieli jeszcze imię i żyli ale w oczach Boga byli już martwi.
⬇️
„A do anioła kościoła w Sardes napisz: To mówi ten, który ma siedem Duchów Boga i siedem gwiazd: Znam twoje uczynki, że masz imię, KTÓRE MÓWI, ŻE ŻYJESZ, ale jesteś martwy.”
‭‭Objawienie‬ ‭3‬:‭1‬ ‭UBG‬‬
⬇️
„Kto zwycięży, będzie ubrany w białe szaty i NIE WYMAŻĘ jego imienia z księgi życia, lecz wyznam jego imię przed moim Ojcem i przed jego aniołami.”
‭‭Objawienie‬ ‭3‬:‭5‬ ‭UBG‬‬
Co stanie się jak Bóg wymaże nasze imię?
Wymazanie imienia wiąże się z niebytem, czyli drugą śmiercią. Osoba, która nie ma imienia- nie istnieje, nie żyje. ZOSTAŁA WYMAZANA Z KSIĘGI ŻYCIA.
Dlatego dopóki mamy siły i możliwości róbmy wszystko co w naszej mocy, żeby wytrwać i zwyciężyć ten niegodziwy świat w biegu po koronę życia, żeby nasze imię
ostało się w księdze życia.
⬇️
„Wytrwałeś też i masz cierpliwość, i pracowałeś dla mego imienia, a nie ustałeś.”
‭‭Objawienie‬ ‭2‬:‭3‬ ‭UBG‬‬
„Tego, kto zwycięży, uczynię filarem w świątyni mojego Boga i już nie wyjdzie na zewnątrz. Napiszę też na nim imię mego Boga i nazwę miasta mego Boga, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od mego Boga, i moje nowe imię.”
‭‭Objawienie‬ ‭3‬:‭12‬ ‭UBG‬‬

_________________
2Kor 10/4,5 oręż którym walczymy, nie jest cielesny ma moc burzenia warowni dla sprawy Bożej;
nim unicestwiamy złe zamysły
i pychę, podnoszącą się przeciw poznaniu Boga
i zmuszamy wszelką myśl do poddania się w posłuszeństwo Mesjaszowi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 21 lutego 2023, o 09:13 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: IMIĘ, NAZWA
 Post Napisane: 24 lutego 2023, o 16:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 grudnia 2014, o 14:38
Posty: 283
Imię Boże, to niezwykle ciekawy i ważny temat. Zabrakło mi jednak w tym wywodzie konkluzji. Jaki cel przyświecał autorowi tego tekstu?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 24 lutego 2023, o 16:21 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL