Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 08:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
1Krn 16:8 Br "Dziękujcie YHVH, wzywajcie imienia Jego, opowiadajcie o Jego dziełach między narodami."

Ps 14:4 Br "Czyż wszyscy złoczyńcy stracili rozum ci, co jakby pożerają cały mój naród? Jedzą, co prawda, chleb Pana/YHVH, lecz imienia Jego wcale nie wzywają."

Ps 99:6 Br "Mojżesz i Aaron są wśród Jego kapłanów, a Samuel wśród tych, co Jego imienia wzywają. Wołali do Niego i On ich wysłuchał."

Ps 105:1 Br "Dzięki składajcie PanuYHVH , imienia Jego wzywajcie! Ogłaszajcie wśród narodów Jego sławne dzieła!"

Jr 10:25 Br "Wylej swój gniew na narody, które Cię jeszcze nie znają, i na pokolenia, które nie wzywają Twojego Imienia. Bo to one pochłonęły i zgładziły Jakuba i zniszczyły całkowicie wszystkie jego mieszkania."
.

Cytuj:
Tzw. „prosty Tetragrammaton”, czyli czteroliterowe, niewymawialne Imię Boga (Jod-He-Waw-He), zwane Szem ha-Meforasz, pojawia się w masoreckim tekście Tanach (Biblii Hebrajskiej) 5410 razy, z czego w Bereszit (Ks. Rodzaju) – 153 razy, w Szemot (Ks. Wyjścia) – 364 razy, w Wajikra (Ks. Kapłańska) – 285, Bemidbar (Ks. Liczb) – 387, Dewarim (Ks. Powtórzonego Prawa) – 230 razy (czyli w Chumasz – Pięciu Księgach Mojżesza) – 1419 razy. Następnie w Newiim (Księgach Prorockich) – razem 2696 razy i w Ketuwim (Pismach) -1295 razy.

W Dekalogu (Aseret ha-Dibrot) pojawia się ono również (np. w paraszy Jitro w księdze Szemot, rozdział 20, wersety 20:1 – 20:17 występuje osiem razy.)

Słowo to nie było wymawiane i zastępowane było zawsze innymi określeniami, ze względu na szacunek dla Imienia Boga. W tłumaczeniu Tory na język polski autorstwa rabina Izaaka Cylkowa Tetragrammaton zastępowany jest konsekwentnie słowem „Wiekuisty” (str.89-91). Natomiast w przekładach chrześcijańskich stosowane jest słowo "Pan" (np. w Biblii Tysiąclecia).

Tetragrammaton nie daje nam podstaw, aby wiedzieć, jak wymawiane było to słowo. Po pierwsze masorecki tekst stosuje często tzw. zasadę Qere i Ketiw (odróżniania tego, jak ma być powiedziane od tego, jak ma być zapisane: polega to na ukrywaniu prawdopodobnej wymowy Tetragrammatonu przez dodanie oznaczeń samogłoskowych tak, aby słowo było wymawiane jaki np. Adonai lub Elokim ), a po drugie tylko Najwyższy Kapłan w Świątyni Jerozolimskiej wiedział, jak dokładnie wymawiać Imię i wypowiadał je raz do roku w Kodesz ha-Kodaszim (Święte Świętych).


"Nie wymawiaj imienia Pana B-ga swego nadaremno".
.
Jeden z wielu poważnych błędów w tłumaczeniach Tory w tradycji chrześcijańskiej.


Tam jest "Lo tissa et-szem-Adonaj Elohejcha laszaw ki lo jenake Adonaj et aszer-jisa et-szmo laszaw" : "Nie nieś Imienia Boga w złej (fałszywej, próżnej) sprawie".

"Nie będziesz niósł (głosił) imienia Boga w sposób fałszywy (tłumaczenie Cylkowa: "do fałszu"), daremny (wobec dążenia, jakim jest dobro), niegodny, nielegalny, poniżający, do osiągnięcia złego celu"
.

"Nie noś na sobie Imienia Haszem", "czyli nie ustanawiaj się Bożym namiestnikiem i autorytetem w sprawach Tory, jeżeli nie zasłużyłeś na taką szatę.
Nie zakładaj również świętych przedmiotów, aby wyglądać jak człowiek Boga,
a później, lekceważąc Imię Haszem, łamać przykazania. (Pesikta Rabati 22)".



Jest to JEDYNE przykazanie, które opatrzone jest obietnicą, że Bóg nie wybaczy jego złamania.
Dlaczego tak ważne, dlaczego niewybaczalne!?
Bo jest to zakaz czynienia zła przy jednoczesnym powoływaniu się na Imię Boga, gdyż wtedy czyni się Boga - w oczach ludzi - współodpowiedzialnym za zło!
Starzec

.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 08:26 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 08:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Czy ze wzgleda na szacunek nie wymawiają Imienia IHVH
......

Czyżby ze wzgledu na szacunek ?
czy to znaczy ,że TEN ,który mówi-- Wołajcie Moje Imie
nie wiedział o szacunku ?
A ja przeczytałam ,że ....

Ps 91:15 BT "Będzie Mnie wzywał, a Ja go wysłucham i będę z nim w utrapieniu, wyzwolę
go i sławą obdarzę."
Ps 116:2 Bw "Nakłonił bowiem ucha swego ku mnie W dniach, gdy go wzywałem."

Ps 116:17 Bw "Tobie złożę ofiarę dziękczynną I będę wzywał imienia Pana/YHVH."
Ps 118:5 Bw "Z ucisku wzywałem Pana/YHVH, Pan wysłuchał mnie i wyswobodził."

Ps 138:3 Bw "W dniu, gdy cię wzywałem, wysłuchałeś mnie, Dodałeś mocy duszy mojej."
Ps 105:1 Bw "Wysławiajcie Pana/YHVH, wzywajcie imienia jego, Głoście narodom czyny
jego!"

Ps 9:11 Br "Dlatego ufa ci każdy, kto zna Twoje imię, bo nie opuszczasz, Panie/YHVH,nikogo, kto Cię szuka.

Ps 45:18 Br "A twoje imię znać będą narody po wszystkie wieki wieków."
Ps 83:19 Br "Niech poznają, że to Ty jesteś, i 'Pan'/YHVH jest Twoje imię, i że Tyś Jeden
najwyższy ponad całą ziemią.

.
Ps 76:2 Bw "Bóg znany jest w Judzie, Imię jego jest wielkie w Izraelu."

A jaki to mój kościół ?
A CO z Jeremiaszem ?


Jr 23:25 Bw "Słyszałem, co mówią prorocy prorokujący kłamliwie w moim imieniu,
mówiąc: Miałem sen, miałem sen."


Jr 23:27 Bw "którzy zmierzają do tego, by zatrzeć w pamięci mojego ludu moje imię
przez swoje sny, jakie sobie wzajemnie opowiadają, tak jak ich ojcowie dla Baala
zapomnieli o moim imieniu?"


Jr 34:15 BT "Wy zaś nawróciliście się dzisiaj i uczyniliście to, co jest słuszne
wobec Mnie, ogłaszając powszechne uwolnienie.
Zawarliście umowę wobec Mnie w domu, nad którym wzywano mojego Imienia.

ZATARLI w pamięci mojego ludu Moje Imię !?
..
nidnik-no coz, mam egzemplarz Tanach, ale niestety nie moge sie nim poslugiwac, bo nie umiem tych literek. Mam tez egzemplarz Biblii po dunsku, tam stoi w miejscach , do ktorych odnosi Oliwka:
1, Ks. Kronik, 16:8
,,Chwalcie Pana,wzywajcie Imienia Jego, propagujcie Jego dziela miedzy narodami!
Ks. Psalmow, 14:4
,,Czy wszyscy zloczyncy pozbawieni sa rozumu? jedza moj Lud jakgdyby jedli chleb, nie wzywaja Pana "
Ks. Psalmow, 99:3
,,Chwala Twe Imie, wielkie i straszne, Swiety jest On!"
Ks. Psalmow, 99:6
,,Mojzesz i Aron sa wsrod Jego kaplanow, Samuel wsrod tych, co
wzywaja Imienia Jego; wolaja do Pana, On odpowiada.
Ps. 105:1
Chwalcie pana, Wzywajcie Imienia Jego, gloscie wsrod Ludow Jego dziela!
Wiec stoi jak byk, stoi w Tanach, zeby wolac , wzywac Imie. Cos tu wiec nie pasuje. Zydom nie wolno wolac Imienia, tylko kaplanom, raz do roku. Rownoczesnie stoi w wielu miejscach zeby wolac Imie. Wiec jak jest? czy zakaz jest powszechnie obowiazujacy, czy sa jakies grupy, czy frakcje, odlamy, ,,sekty", ktore wzywaja Imie? jak tlumacza rabini zakaz pomimo tych wszystkich miejsc, gdzie jest nakaz?
I jak tlumacza ze w Pismie jest nakaz?
Czy poza obwarowaniem [ ,,nadaremno"] stoi gdzies w Biblii zakaz , prosty zakaz wymawiania Imienia?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 08:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Ze strony 614 za Pardes Tora:

Żydowskie prawo zabrania wypowiadania Imienia Boga, dlatego używa się terminu zastępczego dla właściwego Imienia. Zakaz ten wywodzi się z nakazu odczuwania bojaźni przed Bogiem – jak jest napisane w Bamidbar 6:13: "HaSzem, swego Boga masz się bać". Tora mówi nam, że strach przed Bogiem łączy się ze strachem przed Jego Imieniem, tak jak jest napisane w Bamidbar 28:58: "w bojaźni przed tym wielkim i chwalebnym Imieniem HaSzem, twego Boga". Zakaz ten przypomina zakaz zwracania się do rodziców po imieniu.

Szczególnie odnosi się to do czteroliterowego Imienia Boga – Tetragramatonu, który uważa się za "osobiste" Imię Boga, aczkolwiek w przypadku innych Imion Boga również. Tetragramaton był wymawiany tylko w Bet Hamikdasz – Świątyni, podczas bardzo wyjątkowych modlitw. Poza tym przypadkiem nigdy nie jest wypowiadane; podczas modlitwy oraz odczytywania Tory w synagodze używa się terminu "Ad-naj", który dosłownie oznacza "mój Pan", jako substytutu czteroliterowego Imienia, lecz nawet to imię nie może być wymawiane podczas zwykłych rozmów.

Dlatego też, ze względu na szacunek dla świętego Bożego Imienia, gdy odnosimy się do Boga używamy terminu "HaSzem", który oznacza: "To [wyjątkowe] Imię". W tekstach pisanych, termin HaSzem zazwyczaj używany jest jako zastępstwo dla Tetragramatonu.

.......

Bóg nazywany jest więc innymi imionami, są to jakimś sensie eufemizmy. Tanach zna ich 70.
Oto one:


Acharon - Ostatni
Adir – Potężny
Adon – Władca
Amic – Silny
Baruch – Błogosławiony
Bore – Stwórca
Cadik – Sprawiedliwy
Cewaot – Władca Zastępów
Chacham – Mądry
Chaj – Żyjący
Chanun – Łaskawy
Chasid – Czyniący Dobro
Chasin – Możny
Choker – Badający
Cur – Skała
Cwi – Gazela
Dagul – Przewyższający
Echad – Jedyny
Ehje – Jestem
Eljon – Najwyższy
Elokim – Sędzia
Emet – Prawda
Emuna – Ufny
Erech Apajim – Cierpliwy
Eszkol Hakofer – Do Niego Wszystko Należy
Gadol – Wielki
Gee – Dumny
Gibor – Mocny
Goel – Wykupiciel
Hajodea – Wiedzący
Haszem - Imię
Izuz – Silny
Jaszar – Prawy
Joszew Seter – Trwający w Ukryciu
Kadosz – Święty
Kana – Żądający
Karow – Oddany
Kawod – Pełen Chwały
KEl – Bóg Wszechmocny
Melech - Król
Mistater – Utajony
Necach – Wieczny
Nisgaw – Wzniosły
Nocer Chesed – Zachowujący Dobro
Nokem – Mściciel
Nora – Przerażający
Nose Awon – Wybaczający Winę
Nose Chet – Wybaczający Występek
Nose Fesza – Wybaczający Bunt
Noter – Wymazujący Urazy
Ofer – Jeleń
Pode – Zbawca
Rachum – Współczujący
Ram – Wzniosły
Riszon – Pierwszy
Raw Chesed – Bogaty Dobrocią
Salach – Wybaczający
Sar – Władca
Szadaj – Wszechmocny
Sela – Wiekuisty
Szilton – Panujący
Szochen Ad – Istniejący Wiecznie
Szofet – Sędzia
Szomer - Strażnik
Tamim – Doskonały
Takif – Mocarz
Tehor Ejnajim – Widzących Oczu
Tow – Dobry
Waed – Świadek
Zocher – Pamiętający

Cytaty z Tanach, do których odwołuje się Oliwka, umożliwiają użycie któregokolwiek z tych 70 imion, ale nie PRAWDZIWEGO Imienia.

Ono wypowiadane było, za czasów Świątyni tylkow Kodesz ha-Kodaszim:

“Boży świat jest wspaniały i święty. Najświętszą ziemią świata jest Izrael. W ziemi Izraela najświętszym miastem jest Jerozolima. W Jerozolimie najświętszym miejscem jest Świątynia, a w niej najświętszym punktem jest Kodesz ha-Kodaszim...
Jest w świecie siedemdziesiąt narodów. Najświętszy pośród nich jest lud Izraela. Najświętszym pośród Izraela jest plemię Lewitów W plemieniu Lewitów najświętsi są kapłani. Pośród kapłanów najświętszy był Najwyższy Kapłan...
W roku (księżycowym) są 354 dni. Pośród nich są dni święte. Ponad nie jest świętość Szabatu. Pośród Szabatów najświętszy jest Szabat Szabatów – Jom Kipur...
Jest w świecie siedemdziesiąt języków. Najświętszy jest hebrajski. W tym języku ponad wszystko najświętsza jest Tora, a najświętszą częścią Tory jest Dziesięć Przykazań. W Dziesięciu Przykazaniach ze wszystkich słów najświętsze jest Imię Boga...
I raz do roku, o określonej godzinie, te cztery Najwyższe Świętości świata spotykały się ze sobą. Stawało się to w Jom Kipur, gdy Najwyższy Kapłan wchodził do Świętego Świętych i tam wypowiadał Imię Boga.
A ponieważ ta godzina była niewyobrażalnie święta i niezwykła, był to czas największego niebezpieczeństwa nie tylko dla Najwyższego Kapłana, ale dla całego Izraela. Gdyż, gdyby w tej godzinie – Boże uchowaj! - umysł Najwyższego Kapłana nawiedziła błędna lub grzeszna myśl, cały świat zostałby zniszczony”

http://the614thcs.com/40.1003.0.0.1.0.phtml

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 08:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Cytuj:
Moje dzieci mówią do mnie po imieniu. Czas to ukrócić :diabel:



Spoko, Sceptnicku:)
Te zasady obowiązują wyłącznie religijnych Żydów:

- zakaz zwracania się do rodziców po imieniu
- zakaz zajmowania miejsca ojca lub matki (na przykład przy stole)
- zakaz wyrażania publicznie sprzeciwu wobec opinii wygłaszanej przez ojca lub matkę.
- zakaz stwierdzania wprost, ze się mylą, albo robią coś niewłaściwego. Wyłączną, akceptowaną formą krytyki ich działań i postaw jest metoda zadawania pytań naprowadzających ich do zmiany postępowania.
( jeśli ojciec - twierdzą rabini - robi coś niezgodnego z Torą, nie należy mówić "źle robisz", ale trzeba zadać mu pytanie "czy Tora, ojcze, nie mówi, że nie należy......? lub "co twierdzi na temat.... Tora?")

Starzec


Żydowskie prawo -kontra WOLI NAJWYŻSZEGO !!! ???

Jr 23:27 Bw "którzy zmierzają do tego, by zatrzeć w pamięci mojego ludu moje imię
przez swoje sny, jakie sobie wzajemnie opowiadają, tak jak ich ojcowie dla Baala
zapomnieli o moim imieniu?"
.,.,
Kogo nalezy słuchać ,człowieka czy Boga
.
Moim Bogiem JEST TEN ,który powiedział ;

Iz 45:21 BT "Przedstawcie i przytoczcie dowody, owszem, naradźcie się wspólnie: kto zapowiedział to już od dawna i od owej chwili objawił? Czyż nie Ja jestem Pan/YHVH, a nie ma innego Boga prócz Mnie? Bóg sprawiedliwy i zbawiający nie istnieje poza Mną."

Iz 17:10 BT "bo zapomniałeś Boga, twego Zbawiciela, i nie pamiętałeś o Skale twej obrony. Dlatego sadzisz rozkoszne sadzonki i rozsiewasz obce rośliny."

WIEM KTO MNIE ZBAWIŁ -
Izajasz WOŁA ....

Iz 48:1 Br "Posłuchajcież tego, o wy, z [Domu] Jakuba, i wy wszyscy, co nosicie

Izraela imię oraz którzyście wyszli z nasienia Judy! Wy wszyscy, którzy przysięgacie na
Imię Pańskie/YHVH i wzywacie Imienia Boga Izraela, lecz wiary wam brakuje i
sprawiedliwości."
.
nudnik napisał(a):
Czy poza obwarowaniem [ ,,nadaremno"] stoi gdzies w Biblii zakaz , prosty zakaz wymawiania Imienia?


NIE stoi.
...............

Słusznie - NIE STOI
A wręcz NAKAZ JEST - WOŁAJCIE MOJE IMIE

בָעַמִּים עֲלִילֹתָיו הַזְכִּירוּ כִּי נִשְׂגָּב שְׁמוֹ׃
Biblia Gdańska:
I rzeczecie dnia onego: Wysławiajcie Pana wzywajcie/WOŁAJCIE imienia jego, opowiadajcie między narodami sprawy jego, przypominajcie, że wysokie jest imię jego.
.,.,.,.,.,.,.,

הִנֵּה אֵל יְשׁוּעָתִי אֶבְטַח וְלֹא אֶפְחָד כִּי-עָזִּי וְזִמְרָת יָהּ יְהוָה וַיְהִי-לִִ [/b]׃י לִישׁוּעָה׃י
________________________________________
Biblia Warszawska:
Oto, Bóg zbawieniem moim! Zaufam i nie będę się lękał: gdyż Pan jest mocą moją i pieśnią moją, i zbawieniem moim.
וּשְׁאַבְתֶּם-מַיִם בְּשָׂשׂוֹן מִמַּעַיְנֵי הַיְשׁוּעָה׃
________________________________________
Biblia Warszawska:
I będziecie czerpać z radością ze zdrojów zbawienia.
><><


Zapowiedzcie i przedstawcie sprawę, niech także wspólnie się naradzą! Kto od dawien dawna to przepowiedział, kto od dawien dawna zwiastował?
Czy nie Ja, Pan/YHVH, poza którym nie ma Boga?
Oprócz mnie nie ma żadnego boga sprawiedliwego i wybawiciela.

><>,.,
מָגִנִּי עַל-אֱלֹהִים מוֹשִׁיעַ יִשְׁרֵי-לֵב׃
________________________________________
Biblia Warszawska:
Tarczą moją jest Bóg, Wybawiciel tych, którzy są prawego serca.
><.,.,
Izaj 55/6
Biblia Warszawska:
Szukajcie Pana/YHVH, dopóki można go znaleźć, wzywajcie/WOŁAJCIE go, dopóki jest blisko!

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 08:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
nudnik
dzieki za wyczerpujacy artykul, Starcze, ale:
nie ma nadal wyjasnienia , dlaczego zydowskie Prawo zabrania wymawiania Imienia, podczas gdy w Tanach/Starym Testamencie jest , jak nam to pokazala Oliwka, w wielu miejscach nakaz przyzywanie Imienia, chwalenia Pana, wolania Go itd.
Wiec jak to jest, czy ta kwestia nie byla nigdy, nigdzie dyskutowana? Uwazam ze to jest jednak bardzo interesujacy problem i jestem bardzo ciekaw, jak to tlumacza.
Do OOZIE, TYSIACA MOTYLI itp. : nie rozumiem, czemu sie tak wsciekacie, w tej sprawie jest zupelnie i calkowicie obojetne do jakiego wyznania, czy sekty nalezy nasza Wspoldebatantka Oliwka, tu chodzi o rozbieznosc miedzy Swietym Tekstem i praktyka. Im bardziej sie wsciekacie Oozie , Motylku1000krotny tym slabiej stoicie w dyskusji.
,,,kto sie przezywa, sam sie tak nazywa" -dla tego ze O. przytacza liczne cytaty z Biblii, to nazywas jo ,,carino cretino". No i co ci z tego przyjdzie, lepiej znajdz jakies rozsadne wyjasnienie zamiast sie wsciekac, UWAZAJ NA CISNIENIE!!!
badzmy uprzejmi, to nic nie kosztuje.
(:twisted: bo jak nie, to tak ci przyp......e, ze ci zeby rzycia poleca...:twisted: he he he...) to tylko smichy, to ostatnie zdanie...

P.S. przeczytalem jeszcze raz odpowiedz Starca, tam po 70 Imionach, jest tekst o 4 najswietszych rzeczach, ale to nie jest chyba tekst biblijny, Starcze? skad pochodzi ten tekst?
P.S.2 Przepraszam, juz znalazlem, ale dramat An-sk'ego ,,Dybuk, to nie Tanach?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 08:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Starzec
:
Cytuj:
Żydowskie prawo zabrania wypowiadania Imienia Boga, dlatego używa się terminu zastępczego dla właściwego Imienia. Zakaz ten wywodzi się z nakazu odczuwania bojaźni przed Bogiem – jak jest napisane w Bamidbar 6:13: "HaSzem, swego Boga masz się bać". Tora mówi nam, że strach przed Bogiem łączy się ze strachem przed Jego Imieniem, tak jak jest napisane w Bamidbar 28:58: "w bojaźni przed tym wielkim i chwalebnym Imieniem HaSzem, twego Boga". Zakaz ten przypomina zakaz zwracania się do rodziców po imieniu.

.........

? nie znalazłam ...

Cytuj:
Natomiast to, co przywołuje Oliwka, to są wezwania do używania INNYCH Imion Boga (tzw. imion "omawiających", złagodzonych, eufemistycznych).
Oliwka błędnie interpretuje te fragmenty Tanach, bo twierdzi niesłusznie, że wzywają one do wymawiania "prawdziwego Imienia Boga. A tak nie jest.


- Nie wiem dlaczego niesłusznie ?

-Pwt 28:10 Bw "I ujrzą wszystkie ludy ziemi, że imię Pana/YHVH
jest wzywane u ciebie, i będą się ciebie bać."


-zatem jak to rozumieć ?
-Ludy sie nie boja bo nie wzywa sie Imienia YHVH - przecież TU jednoznacznie jest mowa o IMIENIU YHVH- Boga Jedynego .


Pwt 13:5 Bw "Za Panem, waszym Bogiem, pójdziecie i jego będziecie się bać, i jego przykazań przestrzegać.
Jego głosu będziecie słuchać, jemu będziecie służyć i jego się trzymać."

Bać sie , to znaczy Przestrzegać JEGO SŁÓW - Wypełniać Jego WOLE.
.........
scept
Jednego nie rozumiem. Skoro Imię nie jest znane, to jak może byc zakazane?
Skąd ktoś ma wiedzieć, że mówiąc np. "Wiekuisty" nie obraża B-ga, skoro to akurat słowo może być imieniem? Rozumiem, że zakaz może obejmowac cos znanego i wtedy wszyscy wiedzą co jest zakazane.
Nie można zakazac czegoś, czego nikt nie zna. W tym wypadku wyjątek jednego kapłana, który wymawia Imię raz w roku oznacza nadal "nieznane", bo on z nikim się swoją wiedzą nie dzieli.
Przecież dowolny skrót, dowolne litery, dowolne cyfry, dowolne znaki są tylko symbolami. Użycie czterech wielkich liter bez samogłosek i bez wiedzy jaka wymowa się pod nimi kryje może oznaczac, że jest to tylko i wyłącznie symbol graficzny dowolnego słowa i wszystkich slow razem wziętych.
Ergo z logicznego punktu widzenia zakaz wypowiadania nieznanego nikomu Imienia jest w istocie zakazem mówienia w ogole, gdyż Imię może w skrajnym przypadku oznaczac wszystkie słowa we wszystkich formach gramatycznych, we wszystkich językach swiata, jakie kiedykolwiek istniały, istnieją i istniec będą w przyszłości.
.
bogun-Zresztą faktem jest że w Torze pisanej nie ma bezpoóredniego zakazu używania imienia boskiego,jest tylko zakaz wzywania Boga ( pod każdym,także zastępczym imieniem nadaremno ) .Ale zarazem mało który Izraelita znał prawdziwe imię,bo było przez długi okres ,aż do ostatecznej redakcji Pisma Swiętego znane tylko wtajemniczonym.
Późniejsza tradycja,w spisanej Torze Ustnej zabroniła całkowicie wymawiania tego Imienia ,zaznaczam,wymawiania,ale nie pisania .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 09:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Iz 63:16 BT "Boś Ty naszym Ojcem!
Zaiste, nie poznaje nas Abraham, Izrael nas nie
uznaje; Tyś, Panie/YHVH, naszym Ojcem, 'Odkupiciel nasz' to Twoje imię odwieczne."

Iz 64:7 BT "A jednak, Panie/YHVH , Tyś naszym Ojcem.
Myśmy gliną, a Ty naszym twórcą.
Dziełem rąk Twoich jesteśmy my wszyscy."

.

--Ps 79:6 Bw "Wylej gniew swój na narody, które cię nie znają, I na królestwa, które nie wzywają imienia twego,"
--
W Sofoniasza 3:9 jest napisane:

Potem
jednak przemienię ludom ich wargi [język], na czyste, aby wszystkie mogły
wzywać imienia Pana/YHVH i służyć mu jednomyślnie.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 09:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
piotr napisał(a):


Starzec ktore tlumaczenie uwazasz za najbardziej wierne.
Ks.2 Mojzeszowa 20:7a(Szemot)
1 "Nie wzywaj imienia Wiekuistego , Boga twojego , do falszu..."
2 "Nie wolno ci przysiegac na imie twego Boga , na prozno..."
3 "Nie wolno ci uzywac imienia JHWH, twego Boga , w sposob niegodny..."
4 "Nie bedziesz wzywalimienia Boga Twego, JHWH, do czczych rzeczy..."



Zdecydowanie numer 3 jest najbardziej wierne duchowi Tory (w mojej opinii):

"Nie wolno ci uzywac imienia JHWH, twego Boga , w sposob niegodny."
Starzec
...
Wedlug mnie to co powyzej napisaales to nie sa imiona wlasne Boga Najwyzszego.
Sa to tytuly , okreslenia itp.
Imie Boga najwyzszego jest tylko jedno i zawiera sie w tetragramatonie JHWH.

Czy ja majac na imie Baruch , nosze imie Boga ?
Czy ci co wzywaja mojego imienia Baruch , beda wybawieni w mysl Joela 2:32?
Bylby to absurd, napewno chodzi o imie zawarte w tetragramatonie JHWH>!!!

Starzec a jak beda wzywac gdy go nie znaja ?
piotr
.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 09:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/watykan ... omosc.html
/
ZNAK CZASU - KOŃCA
Watykan zabrania mówić "Jahwe"

czwartek 11 września 2008 12:57
Papież Benedykt XVI zmienił imię Boga


Koniec z Jahwe i Jehową.
Papież zdecydował się zmienić imię Boga.
Od teraz księża podczas mszy muszą używać imienia Adonai, co po hebrajsku znaczy
Pan - donosi "Tygodnik Powszechny".
Wszystko dlatego, że Watykan uznał - po wielu latach - że trzeba przychylić się do hebrajskiej tradycji, mówiącej, że imienia Boga wymawiać nie można.



Rozporządzenie o zmianie boskiego imienia Watykan wysłał do episkopatów całego świata. W ten sposób Kościół katolicki zbliżył się do religii żydowskiej, w której zwyczajowo imienia Jahwe wymawiać nie wolno.
Żydzi używają właśnie imienia Adonai.

Jak pisze "Tygodnik Powszechny", imię Jahwe, zgodnie z poleceniem papieża, ma zniknąć z liturgii słowa, pieśni kościelnych i modlitw, oraz z tekstów i przekładów biblijnych.


>>>
Przeczytaj, jak papież zmienił modlitwę dla Żydów

W Polsce od dawna księża mówią o Bogu "Pan", więc dla wiernych dekret papieski nie oznacza wielu zmian.
Problemy będą za to za oceanem, bowiem Amerykanie bardzo często sławią imię Jahwe, choćby w popularnych pieśniach religijnych "Będę chwalił Jahwe"
(I will Bless Yahweh) czy "Jesteś blisko Jahwe" (You are near Yahweh).

"Decyzja papieża nawiązuje do tradycji Starego Testamentu i jest dobra. Pokazuje bowiem wielką wrażliwość Kościoła katolickiego na naszych braci Żydów" - mówi amerykański duchowny Ronald E.Brassard z jednej z waszyngtońskich parafii na łamach magazynu "Catholic".

Donat Szyller/onet.pl
..
Jakie t ma znaczenie w czasach kiedy papieża nazywaja OJCZE ŚWIETY ?

To jego koniec ....
A tak juz kiedyś było
Rz 10:12 Br "Tak więc nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem, gdyż jeden jest Pan wszystkich, obfitujący w bogactwa dla wszystkich, którzy wzywają Jego imienia."
><><
Dz 9:21 Bw "Wszyscy zaś, którzy go słuchali, zdumiewali się i mówili: Czy to nie ten, co prześladował w Jerozolimie tych, którzy wzywają imienia tego, i po to tu przyszedł, aby ich w więzach odprowadzić do arcykapłanów?"
><>,
-zbliża sie inkwizycja
.
Cytuj:
Rina napisał(a):
Takie nawiedzone panny powinno sie policzkowac w celu przywrocenia ich rzeczywistosci i wyrwania z pseudoreligijnego amoku.


A jezeli policzek nie wystarczy .

Czy stos Cie zadowoli ?
krister
Ale przedtem końmi porządnie włóczyć :evil:
K.
Krister napisał(a):
K.
piotr
Myslisz , ze Twoj Bog tez by tego sobie zyczyl ?

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Imie IHVH . zakaz wymawiania ?
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 09:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Sjonista napisał(a):
Oliwka napisał(a):
od Zydów spotyka mnie tak bestialskie traktowanie .

Po raz kolejny Administracja była gdzie indziej, "ważniejsze" sprawy miała na głowie, no i to takie politycznie niepoprawne by było, gdyby nawiedzonych banować ...
Kolejna antysemitka się nam rodzi, i nie pisz Starcze, że zbyt łatwo mi przychodzi używanie tego słowa.
"Bestialsko potraktowana" tyle zła nam uczyni, ile w jej mocy ...
A można było zbanować, gdy tylko sobie na to zasłużyła.

.

Owszem była gdzie indziej a powinna zareagować na wasze niegodziwości.
Czy ty uważasz siebie za kogos godniejszego ode mnie ?
Czy ja odnosze sie do kogokolwiek tak by mówic mu aby go przeciągnąc konmi i to porządnie ?
Czy mówie by kogokolwiek policzkowac ,go włóczyć końmi?

Kto tu jest antysemitą ?
Zbanowac ?
wszystko i wszystkich zbanowac ?
A kiedy to zasłużyłam ?
- ze mówię Prawde , że widze to na co np ty zamykasz oczy ?
-niech ci YHVH Błogosławi

- w dawnych czasach tak pozdrawiano sie na codzień


Rt 2:4 BT "A oto Booz przybył z Betlejem i powiedział do żniwiarzy: Niech JHWH będzie z wami! - Niech błogosławi ci JHWH - odpowiedzieli mu."
. וְהִנֵּה-בֹעַז בָּא מִבֵּית לֶחֶם וַיֹּאמֶר לַקּוֹצְרִים יְהוָה עִמָּכֶם וַיֹּאמְרוּ לוֹ יְבָרֶכְךָ יְהוָה׃

..

Krister napisał(a):
Kłamiesz jak najęta. W wersji BT werset ten brzmi:
Księga Rut 2:4
"A oto Booz przybył z Betlejem i powiedział do żniwiarzy: Niech Pan będzie z wami! - Niech błogosławi ci Pan - odpowiedzieli mu."

http://www.biblia-internetowa.pl/st.php?k=31&r=2&w=4
cbdu
K.

Krister drobna uwaga Oliwka zacytowala z drugiego wydania Bibli Tysiaclecia.
Takze nie przypisuj jej klamstwa.piotr

.
.
Krister napisał(a):
Może wy już lepiej niczego nie cytujcie.
I tak znajdziecie wersję wygodną dla was.
Już parę ksiąg sobie napisaliście na nowo.
Niekoniecznie nas interesujących, w waszej interpretacji.
K.
...
piotr
Sprawdz w orginale.
Jest tam napisane jak byk JHWH ( znaki interpunkcyjne umieszczone tam przez seferow wskazuja na wymowe Jehowa).
Minute temu sprawdzilem .


Orginal to nie interpretacja.
Tam jest napisane "czarno na bialym"

Ps.
Co z ciebie za wyznawca judaizmu , ze musisz poslugiwac sie tlumaczeniem Bibli Tysiaclecia.
Moze chociaz Tore Pardes Lauder masz (to tam tez znajdziesz )

Podszywalek z ciebie chyba jaki.
Ducha Tory nie znasz tak jak slusznie napisala Eliszewa.

.
:)

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 25 kwietnia 2013, o 09:28 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strona główna forum » BIBLIA dla KAŻDEGO- TWARDY POKARM » BIBLIA a DOGMATY » Walka o Imie IHVH - Yahoszua -Jezus


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL