Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Potrzeby DUCHA i Duszy » Z BOGIEM NA CODZIEŃ




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 4 grudnia 2013, o 13:05 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3947
Witam !
Artykul ( ponizej ) troche wyjasni dlaczego wielu chrzescijan podchodzi do swiat oraz roznych tradycji bardzo ostroznie szczegolnie patrzac na tradycje z punktu widzenia Biblijnego , wiec warto poznac korzenie tradycji ktore czesto kultywujemy bez zastanowienia ...oczywiscie nie sadze by wszystkie tradycje trzeba od razu potepiac ( jest to moj prywaty poglad w duchu nauk apostola apostola Pawla )
list apostola Pawla do Rzymia 14,4-5
5. Jeden robi roznice miedzy dniem a dniem, drugi zas kazdy dzien ocenia jednakowo; niechaj kazdy pozostanie przy swoim zdaniu.
6. Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziekuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziekuje Bogu.

Jednak trzeba zawsze sprawdzac co radzi nam Slowo Boze w danej sprawie i to nie tylko od swieta :
Ewangelia Mateusza 15:8-9
8. Lud ten czci mnie wargami, ale serce ich daleko jest ode mnie.
9. Daremnie mi jednak czesc oddaja, gloszac nauki, ktore sa nakazami ludzkimi.
pozdrawiam ! Tomasz G


ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE

LESZEK WILCZYNSKI


Swieto Bozego Narodzenia jest pozostaloscia zwyczajow przedchrzescijanskich. Juz bowiem w wielu religiach ludow pasterskich i rolniczych byly znane swieta ku czci narodzin bogow. Obchodzono je w koncu grudnia lub na poczatku stycznia. Pierwotnie mialy charakter sakralny, z czasem staly sie hucznymi uroczystosciami, polaczonymi z ucztami, zabawami ludowymi, procesjami, przedstawieniami komedii i tragedii.

Kosciol nie mogl tolerowac tych poganskich zwyczajow, zwlaszcza ze wielu wiernych, po odprawieniu obrzedow chrzescijanskich, nadal podazalo na uroczystosci ku czci starych bogow. Probowal wiec wykorzenic je, a kiedy to sie nie udalo, przeksztalcil i wlaczyl do swoich obrzedow: na poczatku IV wieku ustanowil swieto ku czci narodzin Jezusa Chrystusa, jego date zas wyznaczyl na 6 stycznia. Ale juz w polowie tegoz wieku w Kosciele zachodnim (rzymskim), a w polowie nastepnego w Kosciolach wschodnich Boze Narodzenie zostalo przeniesione na 25 grudnia. Obie daty — 6 stycznia, a potem 25 grudnia — nie zostaly przypadkowo ustalone. Zbiegaly sie z uroczystosciami ku czci narodzin dawnych bogow i nowe, chrzescijanskie swieto mialo zastapic stare oraz zatrzec w pamieci wiernych wszelkie wspomnienia o poganskich bogach. Zwyczaje bozonarodzeniowe ksztaltowaly sie przez cale stulecia i sa konglomeratem antycznych pozostalosci, sredniowiecznych nalecialosci i poganskich pozostalosci miejscowego pochodzenia, usankcjonowanych przez Kosciol.

Takim doskonalym przykladem sa wlasnie polskie zwyczaje bozonarodzeniowe, przede wszystkim Wigilia. Prawie dokladnie zbiega sie ona z dawnym slowianskim swietem ku czci narodzin boga Slonca i ognia, zawierajacym w sobie elementy zaduszkowe i agrarne. Te dwa elementy zostaly zlaczone z obrzedami zwiazanymi z narodzinami Chrystusa i — mimo uplywu wiekow — w szczatkowych formach przetrwaly do dnia dzisiejszego.

O zaduszkowym charakterze Wigilii swiadczy uroczysta wieczerza, skladajaca sie ze specjalnie przygotowanych potraw. Spozywana jest w ciszy i skupieniu, a nawet w podnioslym nastroju, aby nie urazic dusz zmarlych czlonkow rodziny, ktore — jak niegdys wierzono — odwiedzaja w tym dniu swoich najblizszych. Dla nich to pozostawiano resztki jedzenia na stole przez noc lub rezerwowano miejsce podczas wieczerzy. Ten ostatni zwyczaj w latach minionej wojny nabral innego charakteru: w niektorych domach zostawiano wolne miejsce dla najblizszych, przebywajacych z dala od rodzinnych stron. Elementy agrarne, zwiazane z nadzieja na dobry urodzaj, to ustawianie podczas Wigilii snopka niemloconego zboza w kacie izby oraz rozscielenie slomy lub siana na podlodze lub stole pod obrusem. Na ten poganski zwyczaj pomstowali kaznodzieje jeszcze w polowie XVII wieku, ale juz pod koniec tegoz wieku upowszechnilo sie przekonanie, ze czyniono to na pamiatke zlobka, w ktorym sie narodzil Chrystus.

Do stolu wigilijnego zasiada sie po pojawieniu sie pierwszej gwiazdy, symbolizujacej gwiazde betlejemska, ktora — jak czytamy w Ewangelii wg. Mateusza — wskazywala trzem medrcom droge do Betlejem, „a doszedlszy do miejsca, gdzie bylo dziecie, zatrzymala sie”. Temu chrzescijanskiemu zwyczajowi przez dlugi czas towarzyszyly liczne poganskie przesady, z ktorych przetrwal jeden. Otoz przy stole wigilijnym powinna zasiadac parzysta liczba osob, a jesli takowej nie bylo, pozostawia sie wolne miejsce dla nieprzewidzianego goscia. Nieparzysta bowiem liczba oznacza, ze ktos z wieczerzajacych umrze w najblizszym roku. Ilosc potraw powinna byc parzysta.

Przed rozpoczeciem wieczerzy wigilijnej dzielimy sie oplatkiem. Jest to pozostalosc poganskiego zwyczaju dzielenia sie pieczywem obrzedowym w celu odnowienia lub zawarcia pobratymstwa. Dawniej przypisywano oplatkowi wlasciwosci magiczne i dawano go rowniez bydlu oraz rozrzucano w ogrodzie, aby uchronic zwierzeta i rosliny przed chorobami i wzmoc ich sily rozrodcze. Podobne wlasciwosci przypisywano takze potrawom wigilijnym i ich resztki podawano bydlu i koniom.

Po wieczerzy wigilijnej spiewa sie koledy. Pierwotnie byly to piesni swieckie, siegajace swoimi poczatkami czasow rzymskich. W Polsce zwiazane zostaly z obrzedami noworocznymi i ze zwyczajem skladania zyczen, za ktore winszujacemu nalezaly sie podarki. Na przelomie XV i XVI wieku zaczely ustepowac miejsca piesniom religijnym, zwiazanym tematycznie z Bozym Narodzeniem, czyli dzisiejszym koledom.

Choinka, ktora ubieramy w Wigilie, a ktora powinna stac az do swieta Trzech Kroli, do Polski przywedrowala z Niemiec w drugiej polowie XVII wieku i zadomowila sie najpierw u ewangelickich mieszczan pochodzenia niemieckiego, ale juz w poczatkach nastepnego wieku towarzyszyla wieczerzy wigilijnej w katolickich domach magnackich i szlacheckich, a wkrotce potem i w izbach chlopskich. Kosciol dosc szybko adoptowal ja do wlasnych potrzeb kultowych i uznal za symbol biblijnego „drzewa poznania dobra i zla”. Opasujace ja lancuchy symbolizuja weza — kusiciela, rozwieszone jablka — owoce grzechu z rajskiego drzewa, gwiazda na jej czubie — gwiazde betlejemska.

W cyklu swiat bozonarodzeniowych znajduje sie rowniez Nowy Rok, z ktorym lacza sie liczne zabiegi magiczno-wrozbiarskie, majace odslonic przyszlosc. Sposrod nich najpopularniejsze jest przewidywanie pogody na najblizszy rok. Wrozenie rozpoczyna sie 25 grudnia, a kazdy dzien odpowiada kolejnym miesiacom nadchodzacego roku. Jezeli na przyklad 25 grudnia jest sucho i mrozno, to taki bedzie styczen, jezeli 30 grudnia pada deszcz, to czerwiec bedzie deszczowy.

Okres Bozego Narodzenia zamyka swieto Trzech Kroli. W Ewangelii wg. Mateusza sa to medrcy, czyli magowie ze Wschodu, ktorzy przybyli do Betlejem, gdzie znajdowal sie „nowo narodzony krol zydowski”, ktoremu zlozyli poklon i dary. Pozniejsza tradycja nazwala ich krolami i okreslila ich liczbe stosownie do wymienionych przez Mateusza trzech darow. Ich imiona: Kacper (Kasper), Melchior i Baltazar — wymienione zostaly po raz pierwszy dopiero w IX wieku. Pierwszy ofiarowal kadzidlo, symbol boskosci, drugi — zloto, symbol wladzy krolewskiej, trzeci — mirre, zapowiedz meczenskiej smierci. Tradycja sredniowieczna nazwala ich Trzema Krolami z Kolonii (Niemcy), gdzie w miejscowej katedrze znajduja sie ich relikwie. Kacper od XV wieku wystepuje jako Murzyn lub Maur.

W dniu Trzech Kroli pisze sie „swiecona” kreda inicjaly KMB na drzwiach domow i mieszkan, ksiadz chodzi po koledzie i kropi woda „swiecona” mieszkanie, na wsi niekiedy rowniez obejscie gospodarskie. Jest to relikt dawnych wierzen poganskich przeniesiony na grunt chrzescijanski. Otoz wierzono, ze 5 stycznia konczy sie dwunastodniowy pobyt dusz na ziemi, na ktora przybyli w dzien wigilijny. Roznymi wiec zakleciami magicznymi przynaglano je do odejscia ze swiata zyjacych. Kosciol katolicki ten zwyczaj usankcjonowal, ale nadal mu charakter obrzedu chrzescijanskiego i zwiazal ze swietem Trzech Kroli.

Artykul pochodzi z kwartalnika Wiadomosci Polonii Adwentystycznej. Publikacja za zgoda


http://nadzieja.pl/czytelnia/artykuly/n ... niowe.html

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 4 grudnia 2013, o 13:05 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 6 grudnia 2013, o 16:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Obrazek



Wiesz to jest ta radosny czas ,ze ludzie nie wnikaja co to skąd to ,ale utrudzeni
codziennością chca czegos innego.
Kiedys te świeta były inne z innym przesłaniem ja pamietam ze szło sie do spowiedzi to był
obowiązek ,konieczność .
No i cały ten czas przygotowań zakupów to tez radosne i kolorowe.
Kiedys cieszyła paczka herbatników , cukierki na choinke i cała ta krzątanina w kuchni.
Wszystko było radosne bo i takie inne .

Dzisiaj jest inaczej i inne wymagania nawet choinki sa inne.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 7 grudnia 2013, o 08:41 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3947
Witam !
W tak zwane święta Bożego Narodzenia albo urodziny itp. np. szykuję drobne prezenty dla przyjaciół i rodziny oraz znajomych ( nasze książki czasopisma itp. ) na święta i u nas w domu jest choinka ( zawsze gdy przyjeżdżałem do domu na święta ze szkoły z internatem w zimę była choinka dlatego jest dla mnie symbol szczęścia i spokoju domowego ) podobnie jest w Sabat z tym ze wtedy idziemy rano do zboru jesli to tylko mozliwe pozdrawiam ! Tomasz G

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 7 grudnia 2013, o 10:47 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sierpnia 2012, o 16:46
Posty: 1456
no właśnie choinka i szabat
tylko tradycja ?
dlatego nie osądzając niczyich tradycji
nie robię róznicy miedzy dniem a dniem w każdym chcę czcić Jeshuah i odpoczywać w Jego Duchu Swiętym
Ciepła zaś szukam w sobie i moich najbliższych a nie w przedmiotach
wiec nie mam choinki i nie mam wigilii itp od zawsze od kiedy ja osobiscie decyduję co czczę i co świetuję
pozdrawiam

_________________
Odszedł do Pana


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 7 grudnia 2013, o 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Obrazek

A ja tez nie osadzam jednak rozumiem Tomasza kiedy pisze o powrocie z internetu i w domu jest choinka.

RP czy nigdy nie było choinki w twoim domu z dzieciństwa ?
Moge powiedziec ze choinka jest taka jaki jest dom jaka atmosfera w domu bo moze byc tak ,ze choinka nie zastapi ciepła rodzinnego ,ale ciepło rodzinne moze byc i z choinka i bez.

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 7 grudnia 2013, o 14:18 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sierpnia 2012, o 16:46
Posty: 1456
w dzieciństwie mama stawiała
ale jak umarła w 1977 czas choinek u nas minął
pozdrawiam

_________________
Odszedł do Pana


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 7 grudnia 2013, o 18:11 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3947
Nie bójcie się, bo oto zwiastuję wam radość wielką,
która będzie wszystkiemu ludowi: Iż się wam dziś
narodził Zbawiciel, który jest Chrystus Pan, w mieście
Dawidowym.
ew Luk 2,10 - 11
Choć nie możemy zgodzić się, że jest to właściwy dzień,
w którym należy świętować narodziny naszego
drogiego Zbawiciela, ponieważ miały one miejsce
około października, co pragniemy podkreślić - II Tom,
str. 55 niemniej jednak, skoro Pan nie wyraził swego
życzenia odnośnie tego, kiedy powinniśmy obchodzić
Jego urodziny, jest rzeczą bez znaczenia, w jakim dniu
wypadnie to wydarzenie, mające dla wszystkich tak
wielkie znaczenie. Dlatego w tym ogólnie świętowanym
dniu możemy się przyłączyć do wszystkich, których
serca przepełnione są miłością i uznaniem dla Boga i
Zbawiciela. Zwyczaj wzajemnego obdarowywania się o
tej porze roku drobnymi upominkami zdaje nam się być
szczególnie właściwy. Bóg jest dawcą każdego dobrego
i doskonałego daru. On nam ustawicznie daje, a my
ciągle od Niego przyjmujemy, lecz pomiędzy
wszystkimi Jego darami jeden ma dla nas największe
znaczenie - dar Jego Syna, który stał się naszym
Odkupicielem.
Z.03-457

Jakub 2:10-11
10. Chocby ktos przestrzegal calego Prawa, a przestapilby jedno tylko
przykazanie, ponosi wine za wszystkie.
11. Ten bowiem, ktory powiedzial: Nie cudzoloz, powiedzial takze: Nie
zabijaj. Jezeli wiec nie popelniasz cudzolostwa, jednak dopuszczasz sie
zabojstwa, jestes przestepca wobec Prawa.

(BW)


Film ktory warto obejrzec , zapomniane przykazanie

http://www.youtube.com/watch?v=vpjlG5b0 ... re=related

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 8 grudnia 2013, o 05:51 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sierpnia 2012, o 16:46
Posty: 1456
tak sama data to sprawa drugorzędna
ale nie branie udziału czynnego w globalistycznym kulcie komercji to dla mnie sprawa pierwszorzędna
współczesny Chrystmans to raczej świeto komercji
o chrakterze humanistyczno - kulturowym
religia jest tylko tych działań ozdobnikiem a nie treścią
od tego sie odcinam
pozdrawiam

_________________
Odszedł do Pana


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 8 grudnia 2013, o 11:00 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3947
To prawda ze teraz dla wielu ludzi nawet niby wierzacych tak zwane swieta czy dnien swiety to tylko czas zakupow oraz jedzenia czy pic wiec wlasnie dlatego prawdziwi chrzescijanie moga swiat pokazac inne wartosci ale bez popadania skrajnosci tak w kwestii tradycji czy materializmu i teraz trzeba trzymac sie Biblii w duchu tolerancji pozdrawiam ! Tomasz G

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 9 grudnia 2013, o 12:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Obysmy tylko nie przesadzili z tym duchem tolerancji bo moze sie okazać ,ze ta tolerancja
wyjdzie wierzącym ,bokiem.

Popatrz na tych co sa prześladowani dla Imienia Jeszuah Mesjasza ,duch tolerancji
nie ma mocy by zmienic ich wiare w tolerancje.
Wiem ze choinka nie zmieni atmosfery w domu gdzie nie ma jednosci wiary ani Bojaźni
Wiem ze choinka moze sobie stac i nie zapełni pustki znam to z dziecinstwa.
Znam tez druga strone tez z dziecinstwa gdzie atmosfera domowa sprawiała radosc z choinki.

Na tych dawnych obrazkach dzieci sa inne od dzieci dzisiejszych ,zmieniło sie wszystko .
Duzo by pisac. :)
A ja ty widzisz święta ,swoje święta w twoim domu :idea:

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 10 grudnia 2013, o 11:03 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3947
My z Mama jestesmy juz w K ADS wiec u nas nie ma juz swiat BN itp . ale jest choinka a jak przychodzi w swieta siostra itp. z KRK to sa zyczenia i obiad oraz ciasto -:)

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 16 grudnia 2013, o 16:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18362
Tomasz G napisał(a):
My z Mama jestesmy juz w K ADS wiec u nas nie ma juz swiat BN itp . ale jest choinka a jak przychodzi w swieta siostra itp. z KRK to sa zyczenia i obiad oraz ciasto -:)


Czy to znaczy ze świetujecie zewzgledu na siostre z krk :)
Opłatkiem tez sie dzielicie ?
U mnie to tak dziwnie sie porobiło bo nastapił podział .
Siedze sobie sama , czasem zjem uszka z barszczem albo nie zjem.
Jest to taki czas ,ze emocje ,emocje maja pierwsze miejesce , jedni sie ciesza inni zapracowani albo smutni .

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: ZWYCZAJE BOZONARODZENIOWE
 Post Napisane: 17 grudnia 2013, o 12:09 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3947
Ja nie widzę problemu by z kimś sie nie połamać opłatkiem czy podzielić jajkiem ( dla mnie to tylko chleb i jako ) jeśli to dla kogoś ważne albo chce mi okazać tym sympatie wysyłam też kartki i życzenia świąteczne urodzinowe lub imieninowe i nie przeszkadza mi gdy ktoś z rodziny ogląda sobie w Sabat telewizje lub słucha radia każdy jest wolny a Sabat to dzień wolności i radości i podobnie bym szanowal i święta żydowskie gdybym mieszkał w Izraelu .

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Boze Narodzenie w XXI w
 Post Napisane: 18 grudnia 2013, o 12:22 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3947
Wesolych Swiat dla tych co swietuja teraz pamiatke pierwszego przyjscia Syna Bozego Jezusa Chrystusa pozdrawiam ! Tomasz G

Boze Narodzenie w XXI w ....

Na calym swiecie wielkie rzesze ludzi, zarowno chrzescijan, jak i pogan obchodza w tym czasie swieta Bozego Narodzenia zwane tez swietami Narodzenia Panskiego. Wiele osob ceni sobie niezwykla atmosfere tych swiat, wielu wzrusza sie koledami a dzieci ubieraja choinke i czekaja na sw Mikolaja albo aniolka .....ale dla wielu ludzi te swieta nie maja charakteru religijnego, lecz jest to tylko rodzinna uroczystosc. ... a niektore wyznania nie obchodzily lub nie obchodza Bozego Narodzenia
W przeszlosci, jak i obecnie szereg wyznan przyznajacych sie do osoby Pana Jezusa Chrystusa bylo i jest przeciwnych obchodzeniu swiat Bozego Narodzenia. Czym kierowali sie i czym kieruja sie ludzie unikajacy swiat Bozego Narodzenia? Powoluja sie m.in. na fakt, ze ewangelie nie podaja daty narodzin Jezusa Chrystusa i zgodnie z tym w pierwszych wiekach chrzescijanstwa kosciol swieta takiego nie obchodzil. i ze dzien 25 grudnia byl obchodzony w Rzymie przez pogan jako dzien narodzin boga Slonca, Mitry a rozne swiateczne zwyczaje i rekwizyty wywodza sie z poganstwa, ... a wiec pytanie ... jak dzis chrzescijanie... obojetnie czy lub nie obchodza swieta.. moga przypomniec swiatu prawdziwy sens i cel swiat Bozego Narodzenia... oto chyba dobra odp... na to pytanie dla wszystkich zob "Jezus Chrystus najwiekszy dar Boga " http://vimeo.com/56197586 oprocz ciekawego przeslania, piekna muzyka ... prosba podaj to dalej -:)

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Boze Narodzenie w XXI w
 Post Napisane: 28 grudnia 2013, o 11:51 
Offline
aktywni
aktywni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2013, o 15:31
Posty: 3947
Choinka jest z Niemiec to zwyczaj ewangelicki jak glosi legenda Marcin Luter zrobil ja pierwszy raz dla swoich dzieci jako pamiatke drzewa z raju wiec KRK dlugo walczyl z choinka dlatego np w Hiszpani itp krajach najwazniejsza jest szopka ( pierwszy zrobil szopke sw Franciszek ) do Polslski choinka przyszla w XIX w czasie zaborow ( duzo religii malo kult swietych drzew moze to pamiec o drzewie zywota z Biblii ) a wigilia to zwyczaj slowian , to tak na szybko -:)

_________________
viewtopic.php?f=2&t=1&p=3005#p3005
wyjasnie ze robie często wklejki różnych art,i tak odpowiadam na pytania - to mi oszczędza pisanie
przy moich niesprawnych rękach.i pomaga w byciu na forum
.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 28 grudnia 2013, o 11:51 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strona główna forum » Potrzeby DUCHA i Duszy » Z BOGIEM NA CODZIEŃ


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL