Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » OFF TOPIC » Wierzyc nie wierzyc » Inne religie -wyznania » Watykan --- katolicyzm » PROTESTANTYZM




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dark Side ruchu zielonoświątkowego
 Post Napisane: 17 lutego 2014, o 09:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lipca 2012, o 17:54
Posty: 18388
Dark Side ruchu zielonoświątkowego

Roger R. Olson

Roger Olson wykłada na George'a W. Truett Seminarium Teologicznego na Uniwersytecie Baylor w Waco. Teksas.
Ten artykuł ukazał się w The Christian Century, (7 marca 2006 r., s. 27-30.)
Copyright by Fundacja Christian Century: używane za pozwoleniem.
Bieżące artykuły i informacje subskrypcji można znaleźć na http://www.christiancentury.org. Materiał ten został przygotowany dla Religia Online przez Ted i Winnie Brocka.

Wychowałem się w małym nominale Zielonoświątkowy, Standardowych biblijnych Otwartych Kościołów, założona w części przez rozczarowanych wyznawców 1930 revivalist Aimee Semple McPherson.
Moi rodzice byli pasterzami otwarta Biblia, wiele z moich wujków i ciotek byli misjonarzami, a jeden wujek służył jako prezydenta denominacji.

Podczas moich późnych nastolatków i na początku lat 20.
I był kwintesencją Zielonoświątkowy kaznodzieja-boy.
Po raz pierwszy mówił językami w wieku 14 lat, podniósł ręce w żywiołowy kultu w przebudzeń i spotkań obozowych, świadkiem moich przyjaciół w szkole i próbował przekonać chrześcijańskich przyjaciół, że potrzebne są "znakiem" dar mówienia językami, aby być w pełni Ducha wypełnione.

Ale w moich latach licealnych zaczął borykać się z niektórych zielonoświątkowców nauk i praktyk.
Ostatecznie moje wątpliwości i pytania doprowadziły do ​​trudnej wyjazdu z ruchu duchowego mojej młodości; stałem Chrzciciela bezpośrednio po ukończeniu seminarium baptystów w wieku 26 lat.
Pamiętam świetnie oddycha z ulgą, kiedy w końcu odszedł ruch Pełna Ewangelii, jak to lubił nazywać Pentecostalism.
A jednak, moje serce było ciężkie, bo to oznaczało, pozostawiając mój duchowy dom.
I wiedziałem, moi bliscy zostali modląc się za mnie, aby odzyskać moją duchową żarliwość.

Przez lata poznałem wielu innych mężczyzn i kobiety, którzy dorastali w grube North American zielonoświątkowego i zostawił go w podobnych okolicznościach i do podobnych powodów.
Chociaż ruch dojrzał od Odwróciłem w moich poświadczeń zielonoświątkowych, to ma sposobów, aby przejść, zanim stanie się w pełni zdrowy i dający zdrowie częścią wspólnoty chrześcijańskiej.

Mówię to bez urazy i goryczy, i nie mam zamiaru być krzywdzące dla kościołów zielonoświątkowych i osób fizycznych.
Ruch jest nadal stosunkowo młody jak ruchy religijne iść, mam pewność, że będzie nadal dojrzewać.
Niektórzy z moich najlepszych przyjaciół są zielonoświątkowcy, podziwiam ich za ich pasji i samozaparcia w obliczu ukrytych prześladowań.
W wielu miejscach, będących nadal Zielonoświątkowy błędnie uznała równoznaczne jest "wieśniakiem Święty Roller".
Ludzie, którzy myślą w ten sposób powinien spojrzeć na parkingi wielu kościołów podmiejskich Zborów Bożych.

W tym roku stulecie powstania amerykańskiego ruchu zielonoświątkowego, jakkolwiek, czuję się zobowiązany do zarejestrowania pewne obawy co do jego trwałego niedojrzałości jako ruchu.
Niektóre nie-zielonoświątkowe uczonych religijnych, takich jak Harvey Cox
( ogień z nieba ) i Philip Jenkins ( Dalej chrześcijaństwa ) , ulegli "Zielonoświątkowy chic"
- rodzaj romantycznego widzenia zielonoświątkowego, jak bardzo potrzebne duchowego ruchu biednych i uciśnionych, który wypełnia "deficyt ekstazy." zachodniego świata Brakuje w niektórych z tych kont jest świadomość ciemnej strony tego ruchu.

Endemiczne zielonoświątkowego jest głęboko anty-intelektualnej etos.
Przejawia się to w głębokim podejrzenia naukowców i pedagogów i uczonych, zwłaszcza biblijnych i teologów.
Tak, istnieją pewne Zielonoświątkowy uczeni, którzy są szanowani poza ruchu: Russell Spittler służył jako dziekan w Fuller Theological Seminary w latach; Gordon Fee uczy Nowy Testament w Regent College w Vancouver i wyprodukował ceniony tomy studiów biblijnych, Amos Yong posiada Ph.D. z Boston University i naucza w studiach doktoranckich w Regent University Graduate School of Divinity.

Jednak zbyt wiele Zielonoświątkowy przywódcy posiadają nawet własne uczonych na wyciągnięcie ręki i zobaczyć je z podejrzliwością.
Samo bycie członkiem Towarzystwa Studiów zielonoświątkowych często przynosi zaangażowanie zielonoświątkowego uczonego do ruchu w pytaniu.

To jest bez wątpienia głównym powodem, oddaliła się od ruchu i ostatecznie zerwał z nią. I nie był zadowolony z odpowiedzi pat Dostałam od moich mentorów i nauczycieli do pytania jakie miałem o zielonoświątkowych doktryn i praktyk.

Na przykład: Billy Graham był i jest wielkim bohaterem większości zielonoświątkowców, ale mówi, że nigdy nie mówił językami.
Nie jest on napełniony Duchem?

Moje pytania dotyczące tej kwestii zostały zręcznie odwrócił się na bok, a subtelne oszczerstwa oddano na mojej duchowości jedynie do zadawania takich pytań.

W końcu powiedziano mi, że Graham jest całkowicie napełniony Duchem, nawet jeśli nigdy nie mówił językami.
Jest jeden wyjątek.
Ale było mi podjąć teologię nauczycielską karierę w zielonoświątkowego college'u
(mi powiedziano), nie mogłem się nauczyć, że nie mogą być wyjątki od tej charakterystyczny doktryny.
Dysonans poznawczy dokonane przez tego i innych odpowiedzi przekraczały zdanie.

Nie wszystkie zielonoświątkowcy są anty-intelektualnej lub poszaleć w niespójności.
Ale głęboka niechęć do krytycznej racjonalności stosowanej do teologii jest cechą ruchu. Zbyt często duchowe nadużycie w postaci wstydu jest skierowany do osób, zwłaszcza młodych ludzi, którzy mają odwagę kwestionować nauki wysoko postawionych ministrów Zielonoświątkowy i ewangelistów.

Byłem jednym z pierwszych członków otwartej Biblii do wzięcia udziału seminarium i, jak większość zielonoświątkowców, którzy zrobili, że wyszedłem z ruchu.
Czułem wypchnięty za marnowanie mojego czasu na poszukiwaniach intelektualnych, a nie staje się misjonarzem i ewangelista.
Dzisiaj seminaria są pełne ewangeliczne Zielonoświątkowy młodzieży.
Wielu z nich jeszcze znaleźć drzwi zamknięte po powrocie do domu na ich wyznań święceń lub stanowisk kierowniczych w kościołach.
Zielonoświątkowy uczeni zbyt często do pracy poza instytucjami zielonoświątkowych i żyć w cieniu, a na marginesie ruchu.

Zrzucić tę postawę anty-intelektualnej nie będzie łatwy dla ruchu, jest częścią zielonoświątkowego w DNA.
Dobrym początkiem byłoby wyciągnąć te Zielonoświątkowy uczonych, którzy pracują na marginesie do centrów tego ruchu władzy i przywództwa.
Szczery i otwarty dialog między zielonoświątkowych przywódców i ruch własnych intelektualistów - z obietnic nie będzie żadnych negatywnych konsekwencji - może pomóc pozbyć się niektórych wzajemnej podejrzliwości i strachu, że prześladuje ich relacje.

I przywódcy zielonoświątkowców trzeba zastawić nigdy poddawać chętnych, wiernych i nachylone intelektualnie młodych ludzi do wstydu, tylko do zadawania trudnych pytań o distinctives zielonoświątkowych.

Kolejna część ciemnej strony zielonoświątkowego jest szalonej skandale seksualne i finansowe.
Od początku liderem Zielonoświątkowy Charles Parham do Aimee Semple McPherson Jim Bakker i Jimmy Swaggarta, ruch został niszczone przez zarzutem wykroczenia, z których wiele zostało uzasadnionych przez śledczych.

W ostatnich dniach nowy skandal został piwa na zachowanie Atlancie mega-Kościoła pastor Earl Paulk.

Podobno biskup-zielonoświątkowy pastor katedry Ducha Świętego prowadzi seks z kilku parafian w okresie lata.
Jeden oskarżyciel twierdzi, że powiedział jej seks z nim trzeba było ożywić swoją posługę i że on także zwabił ją do angażowania się w seks z wizyty pastora.
Inna kobieta wniosła pozew twierdząc Paulk miał seks z nią, gdy była nastolatką.
Chociaż Paulk zaprzeczył takich opłat i do tej pory nie ma wyroki zostały dostarczone, liczba i waga oskarżeń dodać do wrażenia, że ​​nie tylko Paulk ale ruch charyzmatyczny ma problem ze skandali.

Pozostałe ruchy chrześcijańskie poniosły podobnych skandali, ale Pentekostalizm wydaje się szczególnie rozpowszechniony z nich.
Znawcy wiedzą niektóre z powodów.
Głęboko osadzony w etos ruchu zielonoświątkowego jest kult jednostki, charyzmatycznych przywódców są na postumentach powyższych odpowiedzialności i często niemal czczony przez wielu swoich zwolenników.

Zbyt mało kursy podstawowe etyki są wymagane w zielonoświątkowych kolegiów
(być może dlatego, że wiele zielonoświątkowcy, zwłaszcza starsi, zakładamy, że są napełnieni Duchem gwarantuje prawo zachowania), a zbyt wielu pastorów obsługiwać pieniądze Kościołów "i podróżować samodzielnie, bez konieczności uwzględnienia ich miejsce pobytu lub działalności.
To tego ruchu własny brudny mały sekret: swoboda seksualna i nadużycia finansowe są szalonej w ramach swoich szeregach, a mało jest zrobić to chyba skandal staje się publiczna.

Kilka zielonoświątkowe denominacje ustanowił politykę do obsługi duszpasterskiej turpitude przypadki wykroczeń moralnych i finansowych, ale znalazłem te zasady trudne do wyegzekwowania. Co najmniej jeden nominale Zielonoświątkowy prowadzi politykę, która zabrania dochodzenia opłat, które mają więcej niż pięć lat. Można się tylko zastanawiać, dlaczego przywódcy zdecydowali się na tej granicy.

Nie ma ciała, które reguluje niezależnych kościołów i ministrów, ale przywódcy zielonoświątkowców może pracować ciężej, aby odsłonić ich kolegów, którzy łamią i ostrzegają swoje stada (i innych) przed nimi.
Zbyt wiele nerwowości o potężnych kaznodziejów telewizyjnych i radiowych zaraża dobre intencje i etycznie wrażliwych Zielonoświątkowy liderów.
Nadszedł czas na ruch z właścicielem do jego czasem marny historii i przejść dodatkowe mile w sprzątanie domu w przypadku ministrów i ewangelistów, którzy są mniej niż szczera i czysta.
To nie powinno być pozostawione do publikacji jak Christianity Today i Charisma ujawnić skandale z udziałem ministrów Zielonoświątkowy, ewangelistów i wyznaniowych kierownictwo.

Jeszcze inny aspekt ciemnej strony zielonoświątkowego jest jego skłonność do tolerować nieuczciwości ze strony wpływowych i popularnych ewangelistów i ministrów.

Pewnego dnia przeglądając książki w overstock sprzedaży dla wydawców i natknąłem się na autobiografii Zielonoświątkowy ewangelisty, który spotkał się ożywienie namiot w małym mieście na Środkowym Zachodzie, gdzie się wychowałem.
Pamiętałem ją raczej nieprawdopodobne ilustracje kazania cudownych zdarzeń w jego życiu i służbie.
Książka zawierała rozdział o cud, który podobno się wydarzyło podczas jego ożywienia w naszym mieście.

Kiedy czytam jego uwagę incydencie byłem w szoku, ale nie zaskoczony, że spotkał na tyle podobne stretchings ewangelizacyjne prawdy wiedzieć, że są szalonej w odrodziciela a może zwłaszcza w kręgach zielonoświątkowych.
Według ewangelisty, silny wiatr spowodowany przez tornado zmniejszona budynków wokół jego odrodzenie namiotu do gruzu, ale opuścił swój namiot nieuszkodzone.
On nawet twierdził, że lokalne ekipy telewizyjne sfilmowane następstwa burzy i jego nienaruszony namiot.

Co ja żywo przypominają to wichura, że ​​wysłał ludzi z naszego kościoła do namiotu w środku nocy, trzymali go jako wiatry bitą bokach.
Ale nie tornado wylądował obok niego i nie ma wokół niego budynki zostały zniszczone.
Ja bym pamiętał, gdyby było.
Że ewangelista jest prawdopodobnie nadal podróżuje po opowiadać swoje bajki i bicia się zapał i ofiary. Przywódcy wyznaniowe, do których jest on odpowiedzialny potrzeby kwestionować jego przesady i domagać się uczciwości.
Do mojej najlepszej wiedzy nie zostały one zrobione.

Odtwarzanie szybkie i luźne z prawdy jest powszechne w kręgach zielonoświątkowych i jest usprawiedliwiona, a nawet żartował, jak "mówienie evangelistically."
Liczby są zawyżone, a opowieści o uzdrowieniach przesadzone, jeśli nie wymyślił. Oczywiście, wiele Zielonoświątkowy ministrowie są uczciwi i prawdomówni.
Myślimy o znakomitym Pełna Ewangelii proboszcz, głośników i pisarz Jack Hayford, który został oznaczony jako "złoty standard Zielonoświątkowy" przez Christianity Today.
Oby wszystkie Zielonoświątkowy ministrów były wypucowane i szczery jak HAYFORD. Przywódcy ruchu mogłaby zrobić więcej, aby upewnić się, że.

Jako były poufnych, wiem, że przywódcy zielonoświątkowców przeczytaniu tego artykułu są najeżone defensywnie, co wiedzą, to prawda o ich ruchu.
Powiem to publicznie albo wewnątrz lub na zewnątrz ruch jest uważany za zdradziecki zachowanie. Jako jeden wyznaniowe lider powiedział mi: "Jeśli widzisz problemu wśród liderów należy modlić się do Boga o to i zachować to dla siebie, nie ma biznesu, kwestionując je lub czyniąc go do publicznej wiadomości." To jest wspólna postawa wśród zielonoświątkowców.

Ulubiony Zielonoświątkowy powiedzenie to "Dotknij nie Bóg namaścił" (parafraza Psalm 105:15). Powiedzenie rozumie zakazać krytyki przywódców tego ruchu. Kiedy byłem chłopcem najgorsze etykieta i krewni moi rodzice Zielonoświątkowy może umieścić na osobę w ruchu był "krytyczny" lub "negatywny". Zbyt często liderzy Pełna Gospel domagać się całkowitej, skrajnej lojalności i bezkrytycznej akceptacji, co mówią. Zbyt wiele organizacji zielonoświątkowych brak jakichkolwiek struktur do bezpiecznego krytyki zachowań dysfunkcyjnych, nieprawidłową lub nadużyć nauczania ze strony przywódców i silnych ministrów.

Zielonoświątkowy liderzy muszą podjąć kolejny krok w procesie dojrzewania tego ruchu i ustanowienia bezpiecznych środków krytyki i korekty w ramach ich organizacji. Muszą stać się bardziej samokrytyczny i mniej defensywne pozycji i wypowiedzi przywódców. Znamieniem nadużycia duchowego traktuje osobę, która ośmiela się zwrócić uwagę na problem jako problem. Takie zachowanie jest powszechne w kręgach zielonoświątkowych. Pełne przywódcy Gospel może udowodnić, że ich ruch jest dorastanie w drugim wieku, ustanawiając środki, dzięki którym ich wyznania i organizacje mogą pielęgnować zdrowe rachunek sumienia, pozwalając bezkarnie konstruktywną krytykę, nawet przez młodszych członków.

Jednym z przykładów takiej sytuacji jest "Miracle Memphis". Niektórzy przywódcy zielonoświątkowców wiedział, że rasizm nękały ich ruch i postanowił coś z tym zrobić. Zrobili chwilę starszy strażnik jeszcze żyje, ale raz starsi liderzy, którzy praktykowali rasizmu (np. poprzez wyłączenie z czarnych nominałów Zielonoświątkowy Fellowship of North America) zmarł lub poszedł na emeryturę są narażone problem i zaproponował radykalne rozwiązanie: rozwiązać PFNA i poprosić afroamerykańskich Zielonoświątkowy liderów, aby rozpocząć nowe stowarzyszenie parasol współpracy zielonoświątkowego i, jeśli chcą, aby zaprosić białe zielonoświątkowców do niego. To, co się stało. Nowa grupa założona w Memphis w 1994 r. Kościoły zielonoświątkowe i charyzmatyczne Ameryki Północnej, obejmuje około 40 nominałów i sieci kościołów.
Zapoczątkował to czarne zielonoświątkowców, którzy łaskawie zaproszeni ich białe braci i siostry do niego.
Jest to model typu samokrytyki, które powinny charakteryzować się dojrzewania ruchu zielonoświątkowego w większym stopniu.

Pomimo narażania ciągłej ciemną stronę ruchu urodzonego na Azusa Street wieku temu, kocham Pentecostalism.
Mówią, że można wziąć chłopca z zielonoświątkowego, ale nie można wziąć Pentecostalism z chłopcem.
Większość dawniej Pełna mężczyzn i kobiet Gospel znanych mi jeszcze pamiętam czule emocje i pasję ruchu.
Niektórzy z nas słuchać muzyki na płytach CD i zielonoświątkowego czasami podnieść ręce i klaskać do jego ekstatyczne słowa i rytm.
Ale tęsknię, aby zobaczyć ruch, który nauczył mnie kochać Jezusa i Biblii starsze ponadto w sposób ja przedstawionych tutaj. To się dzieje, ale zbyt wolno.


Oglądane 46567 razy.
http://www.religion-online.org/

_________________
Obrazek
Isaj40/9
Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny Syjonie!
Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judy: Oto wasz Bóg!


.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: 17 lutego 2014, o 09:55 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » OFF TOPIC » Wierzyc nie wierzyc » Inne religie -wyznania » Watykan --- katolicyzm » PROTESTANTYZM


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL